A mogyoróormányos elleni védekezési lehetőségek
A mogyoróormányos (Curculio nucum) egy jelentős mezőgazdasági kártevő, amely különösen a mogyoró (Corylus avellana) termelésére van hatással. Az utóbbi években Magyarországon is egyre nagyobb problémát okoz, mivel növekszik a mogyorótermesztés súlya és az intenzív kultúrákban egyre nagyobb szerepet játszik a kártevők elleni védelem. A mogyoróormányos jelenléte csökkenti a termés mennyiségét és minőségét, közvetlen gazdasági veszteségeket okozva.
A kártevő biológiája és megjelenése
A mogyoróormányos egy apró, 6-9 mm hosszú ormányosbogár, amelynek jellemző ismertetőjele a hosszú, ívelt ormánya. A bogarak tavasszal jelennek meg, amikor a mogyoróbokrok is virágzásnak indulnak, és tojásaikat a fiatal mogyorótermésbe rakják. A lárvák kikelésük után a termés belsejében fejlődnek, megrágják azt, amely idővel az a földre hullik.
Megjelenése és károsítása Magyarországon
Magyarországon a mogyoróormányos májustól kezdve figyelhető meg, különösen azokon a területeken, ahol nagyobb mogyoróültetvények találhatók, mint például a Dunántúlon és Észak-Magyarországon. A kártevő által okozott kár különösen nagy a hagyományos mogyorótermesztési rendszerekben, ahol a védekezés nem intenzív. A lárva fejlődése a termés belsejében történik, így az érintett mogyorók idő előtt lehullanak, és fogyasztásra alkalmatlanok lesznek. Ez a termésveszteség akár 30-50%-os is lehet védekezés hiányában.
Hirdetés
Kultúrák veszélyeztetése
A mogyoróormányos elsősorban a mogyorótermésre veszélyes, de más Corylus-fajok is érintettek lehetnek. Esetenként más diótermésű növények, például a dió (Juglans regia) is károsodhat, habár a mogyoró a legfőbb gazdanövény. Az intenzív termesztésű kultúrák esetében, ahol nagyobb mennyiségű mogyorót termesztenek, a kártevő jelenléte kritikus gazdasági kérdéssé válhat.
Védekezési lehetőségek
A mogyoróormányos elleni védekezés különböző módszereket igényel, amelyek között mechanikai és kémiai védekezési formák is szerepelnek, de már a telepítésnél tehetünk érte, ha vastagabb héjú, vagy olyan fajtát választunk, aminek korán keményedik a héja.
1. Mechanikai védekezés:
A kártétel csökkentésének egyik legfontosabb módszere a fertőzött mogyorótermések begyűjtése és megsemmisítése. A lehullott, lárvával fertőzött mogyoró összegyűjtésével megakadályozhatjuk a kártevő szaporodását és következő évi megjelenését. Ezen kívül a fa alatti talaj művelése is segíthet a lárvák fejlődésének megakadályozásában.
2. Kémiai védekezés:
Magyarországon a mogyoróormányos elleni kémiai védekezés engedélyezett hatóanyagai közé tartoznak az olyan rovarölő szerek, mint a piretroidok (Lambda-cihalotrin) és a neonikotinoidok (Acetamiprid). A piretroidok széles spektrumú rovarölő szerek, amelyek gyorsan hatnak, míg a neonikotinoidok a kártevő idegrendszerére hatnak, tartósabb védelmet nyújtva.
A védekezési időszak a bogarak tavaszi megjelenése előtt és után a legfontosabb, különösen a mogyoró kötődésekor. A permetezéseket a mogyorótermés fejlődésekor, májustól június közepéig kell elvégezni. Fontos, hogy a vegyszereket a megfelelő dózisban és időzítéssel alkalmazzuk, mert túlzott használatuk a hasznos élőlényeket is károsíthatja.
3. Biológiai védekezés:
A biológiai védekezés még viszonylag kevésbé elterjedt Magyarországon a mogyoróormányos ellen, de természetes ellenségei, például parazitoidok alkalmazása ígéretes lehet a jövőben. A biológiai védekezési módszerek iránti érdeklődés növekszik a fenntartható mezőgazdaság előtérbe kerülésével.
Agronómiai megoldások
A megfelelő agronómiai gyakorlatok szintén segíthetnek a mogyoróormányos kártételének minimalizálásában. A talaj művelése és a talajfedés javítja a növények általános ellenálló képességét, míg a fajgazdagság növelése az ültetvényekben természetes egyensúlyt teremthet a kártevők és hasznos élőlények között.
A mogyoróormányos elleni védekezés Magyarországon egyre fontosabb, különösen a növekvő mogyorótermelés fényében. A kártevő komoly veszteségeket okozhat, így a megfelelő védekezési stratégiák, beleértve a mechanikai, kémiai és biológiai módszereket, kulcsfontosságúak a sikeres gazdálkodásban. A jövőben várhatóan egyre több fenntartható védekezési lehetőség kerül majd bevezetésre, amelyek a környezetbarát mezőgazdaságot támogatják.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés