Mintegy 15 százalékkal nőtt a hajtatott zöldségek termésmennyisége az elmúlt években. Ugyanakkor a hajtató területek nagysága csökkent.

Lecsökkent a hajtató terület az elmúlt 5-6 évben 3700-3800 hektárra, a megtermelt zöldség mennyisége viszont 15 százalékkal, 430-440 ezer tonnára nőtt - mondta Ledó Ferenc, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) elnöke a Magyar Távirati Irodának.

Nőtt a hajtatott zöldségek termésmennyisége - Fotó: Pixabay: Gerhard Gellinger
Csökkent a káposztafélék és a paradicsom termőterülete

A hajtatott növényi kultúrák közül legnagyobb mértékben a káposztafélék és a paradicsom termőterülete csökkent az elmúlt években a szakember tájékoztatása szerint. A paprikaféléké és az uborkáé nem változott, míg a salátafélék területe jelentősen nőtt. A megtermelt mennyiséget nézve a paradicsom, az uborka és a salátaféléknél növekedés, a paprikaféléknél stagnálás, a káposztaféléknél pedig csökkenés volt a jellemző.

A legfontosabb zöldségtermelő területek Csongrád és Bács-Kiskun és Pest megyében vannak

Üvegházi termelés 130-150 hektáron történik, és közel 500-600 hektárnyi fűtött fóliasátor van az országban. A legfontosabb hajtató területek Csongrád és Bács-Kiskun megyében, illetve Pest megye déli részén vannak.

Belföldön adják el a legtöbb árut

A megtermelt áru jelentős része 90-95 százaléka a belföldi piacra jut. Évente 20-25 ezer tonna paprikafélét, és 5-6 ezer tonna hajtatott káposztafélét exportálnak. Kisebb mennyiségben paradicsomot, uborkát adnak el külpiacokon - jegyezte meg a szakember.

Ledó Ferenc szerint az ágazatban jelentős gondot okoz a munkaerőhiány. A termesztéshez, osztályozáshoz és válogatáshoz a megfelelő létszám hektáronként legkevesebb 7-8 ember lenne. Ez a káposztaféléknél hektáronként 2-3 ember. A paprika, az uborka és paradicsom esetében pedig hektáronként 10-12 dolgozóra van szükség.

Munkaerőhiány a hajtatott zöldségek területén

A hajtató kertészetekben jelenleg összesen 30 ezer munkavállaló dolgozik. További mintegy 5-6 ezer embert igényelne azonnal az ágazat, de a munkák szezonalitása miatt nehezen találnak munkaerőt. A hajtatás jelentős része, mintegy 80 százaléka fűtés nélküli termesztésben történik. Ezért a téli időszakban, november közepe és március eleje között nincs munka, majd tavasztól bizonyos ápolási munkákhoz és főleg a betakarításhoz sok munkáskézre van szükség - mondta Ledó Ferenc.

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás