Lassan emelkedő árakra, de elegendő termékre lehet számítani a műtrágyapiacon az év hátralévő időszakában - véli Venczák Zsolt, a TIMAC AGRO kereskedelmi vezetője. A szakember szerint, rossz taktikát választ viszont az, aki a romló jövedelmezőségére a költségek további visszafogásával reagál.

Mi jellemzi most a műtrágyapiacot és milyen folyamatok zajlottak a közelmúltban?

A magyar mezőgazdasági inputanyag-kereskedelem drasztikus változáson ment keresztül az elmúlt másfél évben. Az addig emelkedő műtrágyaárak 2022 utolsó negyedévében csökkenésbe kezdtek, és ez a trend kitartott egészen az idei nyár elejéig – csak ekkortól stabilizálódtak az árak a piacon. A nitrogén a korábbi 400 ezer forintos szintről 100 ezer forintig csökkent, majd a nyár folyamán egyik napról a másikra volt egy 30 százalékos áremelkedés. A foszfor és a kálium esetében is hasonló folyamatok voltak megfigyelhetők. Egy folyamatosan csökkenés után volt egy stagnálás, majd lassan emelkedni kezdtek az árak, ami még jelen pillanatban is megfigyelhető.

Venczák Zsolt, a TIMAC AGRO kereskedelmi vezetője

Azt gondolhatnánk, hogy a csökkenő műtrágyaárak növekvő keresletet indukáltak, de nem így történt: ebben az időszakban jelentősen csökkent a műtrágya iránti kereslet.

Mi lehetett ennek az oka?

Tavaly igen jelentős aszály sújtotta az ország jelentős részét, aminek eredményeként a gazdálkodók alacsony terméshozamokat értek el, elmaradtak az elvártaktól. Tovább rontott a helyzeten, hogy aki kivárt a terményértékesítéssel, az már csak lényegesen alacsonyabb áron tudta ezt megtenni. Így a magas inputanyagárak mellett, csökkent a gazdálkodók jövedelmezősége, kevesebb pénz állt rendelkezésre a termeléshez, amihez még hozzájárult az is, hogy magas finanszírozási költségekkel, kamatokkal szembesültek. Mindez kivárásra sarkallta a gazdákat. Az egész piacot ez jellemezte, különösen a nyári időszakban. A termelők nem akartak műtrágyát vásárolni, mivel sokan úgy gondolták, hogy később még alacsonyabb lesz az inputanyagok ára. Összességében elmondható, hogy jelen pillanatban sokkal megfontoltabbak a gazdák, mint korábban.

A kereskedőknél is magas árú készletek álltak a raktárban, így ők sem törekedtek további készletezésre, hiszen mindeközben árcsökkenés volt tapasztalható a piacon, de magasak voltak a finanszírozási költségek. A gyártók viszont készültek a szezonra. Magyarországon július végén-augusztus elején jelent meg a kereslet, viszont a környező országokban már két hónappal hamarabb elindult a piac. A kereskedők és a környező országok gyártói más országokban kezdték értékesíteni a termékeiket. Mikor a magyar termelők kezdtek vásárolni, hirtelen zúdult a forgalmazókra a megrendelésük, a forgalmazóknál betárolt készletek nagyon gyorsan kiürültek. Foszforból és káliumból ellátási problémák jelentkeztek.

Más gyártókhoz és forgalmazókhoz hasonlóan mi is nagyon nehezen éltük meg a kereslet csökkenését, augusztussal bezárólag egy nehéz időszakon vagyunk túl. Történt ez annak ellenére, hogy a TIMAC AGRO nem tömeg műtrágyát, hanem speciális biostimulátorokkal kiegészített termékeket értékesít, illetve olyan speciális alapanyagokat használunk, ami csak a mi termékeinkre jellemző.

Szerencsére nem egyöntetűen borús a helyzet, nehéz piaci körülmények között is mindig adódnak lehetőségek is. A nyár folyamán egy új, magas foszfortartalmú speciális műtrágyát vezettünk be a magyar piacra, P36 TOP néven. Ez utólag nagyon jó döntésnek bizonyult, mivel a magasabb foszfortartalmú műtrágyák keresett termékek a szezonban, és ezen a terén ellátási problémákat lehet tapasztalni.

Az új termék piacra dobásán túl, hogyan próbáltak átlépni a nehézségeken?

Nagy létszámú szaktanácsadói csapattal rendelkezünk, közel 45 munkatársunk látogatja napi szinten a termelőket. Ez a területi jelenlét lehetővé teszi, hogy a kisebb gazdákat is felkeressük. Számunkra kiemelten fontos a személyes bizalmi kapcsolatok fenntartása. Nagy hangsúlyt fektetünk a szakmaiságra, mindig is ezt képviseltük a piacon, és továbbra is ezt várjuk el a kollégáinktól.

A mostani időszakban különösen fontos, hogy a termelők tisztában legyenek a talajaik állapotával, mezo- és mikroelem ellátottságával. Egy ezek alapján elkészített tápanyag-utánpótlási tervvel a költségeiket jelentősen tudják optimalizálni. Ezen a téren a kollégáink folyamatosan tudnak segíteni a partnereinknek a jövőre 10 éves YIELD SERVICE szolgáltatásunk keretében. Biztos vagyok benne, hogy aki kellőképpen előrelátó, az ki is fogja használni a szolgáltatásukban rejlő lehetőséget.

Milyenek a kilátások az év hátralévő időszakára, lesz-e elegendő termék és hogyan alakulhatnak a műtrágyaárak?

A repcevetéshez már szinte teljes egészében a gazdáknál van a szükséges műtrágya. Hiányra egyáltalán nem számítok a későbbiekben, inkább egy beszűkült választékra. Nem biztos, hogy mindenki a tervezett összetételű terméket tudja majd megvásárolni, mivel a termelők elhúzódó döntései miatt a forgalmazókra egyszerre zúdultak a megrendelések. Ez a búzavetéshez szükséges mennyiségeknél már biztosan érezteti a hatását, hiszen nem állnak még teljes mennyiségben rendelkezésre – viszont közúton, vonaton és uszályon folyamatos az érkezésük az országba. Kisebb csúszások azért tapasztalhatók, ezzel a termelőknek érdemes számolni.

Ha távolabbra tekintünk, a november-decemberi előszezoni vásárlások keretében beszerzett tavaszi felhasználású műtrágyáknál már semmilyen problémát nem látok, addigra az említett logisztikai nehézségek már rendeződnek.

A műtrágyaárak várható alakulásáról nagyon nehéz bármit is mondani. A nitrogénpiac leginkább volatilis – az európai és afrikai műtrágyapiacon aktuálisan uralkodó kereslet és kínálat, illetve az energiaárak változása nagyon gyorsan tudja megmozgatni a nitrogénárakat. A foszfor és kálium esetében jelen pillanatban egy emelkedő tendencia figyelhető meg, ami úgy néz ki, hogy egy elhúzódó folyamat lesz. A TIMAC AGRO-nál várhatóan nem lesz semmilyen probléma a termékek elérhetőségével, bár a mi gyáraink is nagy leterheltséggel üzemelnek, de felkészültünk a következő időszakra. Készleteztünk is, de mivel két gyárunk (Ausztriában, valamint Olaszországban) is viszonylag közel helyezkedik el Magyarországhoz, gyorsak a logisztikai folyamataink, ami nagy előnnyel bír a termelőknél és forgalmazóinknál.

Az említett foszfortartalmú készítmény mellett milyen újdonságokra számíthatnak még a gazdálkodók Önöktől?

Most zárjuk az őszi kampányunkat. A búzavetéshez még nem mindenki vásárolta meg a műtrágyáját, így ezeknél a partnereknél még folynak a tárgyalások, de tervezésben, már gőzerővel a következő szezonra készülünk. Két további folyékony jellegű terméket tervezünk a piacra dobni, de ennél pontosabb részleteket egyelőre nem osztanék meg.

Úgy gondolom, hogy a tápanyag-utánpótlás terén mindig szükség van a megújulásra az innovációkra, és ebben mindig is erősek voltunk.

Milyen tanácsokat adna ebben a mostani nehéz helyzetben a termelőknek?

Sajnos, már most, a búza és a repce betakarításakor is látható volt, hogy azok a növénytermesztők, akik a tavalyi és/vagy az idei évben jelentősen csökkentették a tápanyag-kijuttatását (és elsősorban a nitrogént), azoknál csökkentek a terméshozamok, lényegesen kevesebbet tudtak betakarítani a tervezettnél. Ráadásul az alacsony terméshozam alacsony terményárral párosul, ami arra sarkallhatja a gazdákat, hogy a következő szezonban tovább csökkentsék a költségeket. Aki viszont újból meghúzza a nadrágszíjat és visszafogja a tápanyag-utánpótlást – netán el is hagyja –, az még a mostaninál is kevesebb termést fog tudni realizálni. Egy súlyos következményekkel járó, negatív, spirális folyamat indul el, amiből nagyon nehéz lesz visszajönni.

Én arra motiválnám a gazdákat, hogy mindenki figyeljen oda az optimális tápanyag-utánpótlásra. Ebben a TIMAC AGRO szaktanácsadói, szolgáltatásai, és termékei, amelyek kivétel nélkül biostimulátorokat és speciális hatóanyagokat tartalmaznak, nagy segítséget nyújtanak.

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás