Lassan emelkedő árakra, de elegendő termékre lehet számítani a műtrágyapiacon az év hátralévő időszakában - véli Venczák Zsolt, a TIMAC AGRO kereskedelmi vezetője. A szakember szerint, rossz taktikát választ viszont az, aki a romló jövedelmezőségére a költségek további visszafogásával reagál.

Mi jellemzi most a műtrágyapiacot és milyen folyamatok zajlottak a közelmúltban?

A magyar mezőgazdasági inputanyag-kereskedelem drasztikus változáson ment keresztül az elmúlt másfél évben. Az addig emelkedő műtrágyaárak 2022 utolsó negyedévében csökkenésbe kezdtek, és ez a trend kitartott egészen az idei nyár elejéig – csak ekkortól stabilizálódtak az árak a piacon. A nitrogén a korábbi 400 ezer forintos szintről 100 ezer forintig csökkent, majd a nyár folyamán egyik napról a másikra volt egy 30 százalékos áremelkedés. A foszfor és a kálium esetében is hasonló folyamatok voltak megfigyelhetők. Egy folyamatosan csökkenés után volt egy stagnálás, majd lassan emelkedni kezdtek az árak, ami még jelen pillanatban is megfigyelhető.

Venczák Zsolt, a TIMAC AGRO kereskedelmi vezetője

Azt gondolhatnánk, hogy a csökkenő műtrágyaárak növekvő keresletet indukáltak, de nem így történt: ebben az időszakban jelentősen csökkent a műtrágya iránti kereslet.

Mi lehetett ennek az oka?

Tavaly igen jelentős aszály sújtotta az ország jelentős részét, aminek eredményeként a gazdálkodók alacsony terméshozamokat értek el, elmaradtak az elvártaktól. Tovább rontott a helyzeten, hogy aki kivárt a terményértékesítéssel, az már csak lényegesen alacsonyabb áron tudta ezt megtenni. Így a magas inputanyagárak mellett, csökkent a gazdálkodók jövedelmezősége, kevesebb pénz állt rendelkezésre a termeléshez, amihez még hozzájárult az is, hogy magas finanszírozási költségekkel, kamatokkal szembesültek. Mindez kivárásra sarkallta a gazdákat. Az egész piacot ez jellemezte, különösen a nyári időszakban. A termelők nem akartak műtrágyát vásárolni, mivel sokan úgy gondolták, hogy később még alacsonyabb lesz az inputanyagok ára. Összességében elmondható, hogy jelen pillanatban sokkal megfontoltabbak a gazdák, mint korábban.

A kereskedőknél is magas árú készletek álltak a raktárban, így ők sem törekedtek további készletezésre, hiszen mindeközben árcsökkenés volt tapasztalható a piacon, de magasak voltak a finanszírozási költségek. A gyártók viszont készültek a szezonra. Magyarországon július végén-augusztus elején jelent meg a kereslet, viszont a környező országokban már két hónappal hamarabb elindult a piac. A kereskedők és a környező országok gyártói más országokban kezdték értékesíteni a termékeiket. Mikor a magyar termelők kezdtek vásárolni, hirtelen zúdult a forgalmazókra a megrendelésük, a forgalmazóknál betárolt készletek nagyon gyorsan kiürültek. Foszforból és káliumból ellátási problémák jelentkeztek.

Más gyártókhoz és forgalmazókhoz hasonlóan mi is nagyon nehezen éltük meg a kereslet csökkenését, augusztussal bezárólag egy nehéz időszakon vagyunk túl. Történt ez annak ellenére, hogy a TIMAC AGRO nem tömeg műtrágyát, hanem speciális biostimulátorokkal kiegészített termékeket értékesít, illetve olyan speciális alapanyagokat használunk, ami csak a mi termékeinkre jellemző.

Szerencsére nem egyöntetűen borús a helyzet, nehéz piaci körülmények között is mindig adódnak lehetőségek is. A nyár folyamán egy új, magas foszfortartalmú speciális műtrágyát vezettünk be a magyar piacra, P36 TOP néven. Ez utólag nagyon jó döntésnek bizonyult, mivel a magasabb foszfortartalmú műtrágyák keresett termékek a szezonban, és ezen a terén ellátási problémákat lehet tapasztalni.

Az új termék piacra dobásán túl, hogyan próbáltak átlépni a nehézségeken?

Nagy létszámú szaktanácsadói csapattal rendelkezünk, közel 45 munkatársunk látogatja napi szinten a termelőket. Ez a területi jelenlét lehetővé teszi, hogy a kisebb gazdákat is felkeressük. Számunkra kiemelten fontos a személyes bizalmi kapcsolatok fenntartása. Nagy hangsúlyt fektetünk a szakmaiságra, mindig is ezt képviseltük a piacon, és továbbra is ezt várjuk el a kollégáinktól.

A mostani időszakban különösen fontos, hogy a termelők tisztában legyenek a talajaik állapotával, mezo- és mikroelem ellátottságával. Egy ezek alapján elkészített tápanyag-utánpótlási tervvel a költségeiket jelentősen tudják optimalizálni. Ezen a téren a kollégáink folyamatosan tudnak segíteni a partnereinknek a jövőre 10 éves YIELD SERVICE szolgáltatásunk keretében. Biztos vagyok benne, hogy aki kellőképpen előrelátó, az ki is fogja használni a szolgáltatásukban rejlő lehetőséget.

Milyenek a kilátások az év hátralévő időszakára, lesz-e elegendő termék és hogyan alakulhatnak a műtrágyaárak?

A repcevetéshez már szinte teljes egészében a gazdáknál van a szükséges műtrágya. Hiányra egyáltalán nem számítok a későbbiekben, inkább egy beszűkült választékra. Nem biztos, hogy mindenki a tervezett összetételű terméket tudja majd megvásárolni, mivel a termelők elhúzódó döntései miatt a forgalmazókra egyszerre zúdultak a megrendelések. Ez a búzavetéshez szükséges mennyiségeknél már biztosan érezteti a hatását, hiszen nem állnak még teljes mennyiségben rendelkezésre – viszont közúton, vonaton és uszályon folyamatos az érkezésük az országba. Kisebb csúszások azért tapasztalhatók, ezzel a termelőknek érdemes számolni.

Ha távolabbra tekintünk, a november-decemberi előszezoni vásárlások keretében beszerzett tavaszi felhasználású műtrágyáknál már semmilyen problémát nem látok, addigra az említett logisztikai nehézségek már rendeződnek.

A műtrágyaárak várható alakulásáról nagyon nehéz bármit is mondani. A nitrogénpiac leginkább volatilis – az európai és afrikai műtrágyapiacon aktuálisan uralkodó kereslet és kínálat, illetve az energiaárak változása nagyon gyorsan tudja megmozgatni a nitrogénárakat. A foszfor és kálium esetében jelen pillanatban egy emelkedő tendencia figyelhető meg, ami úgy néz ki, hogy egy elhúzódó folyamat lesz. A TIMAC AGRO-nál várhatóan nem lesz semmilyen probléma a termékek elérhetőségével, bár a mi gyáraink is nagy leterheltséggel üzemelnek, de felkészültünk a következő időszakra. Készleteztünk is, de mivel két gyárunk (Ausztriában, valamint Olaszországban) is viszonylag közel helyezkedik el Magyarországhoz, gyorsak a logisztikai folyamataink, ami nagy előnnyel bír a termelőknél és forgalmazóinknál.

Az említett foszfortartalmú készítmény mellett milyen újdonságokra számíthatnak még a gazdálkodók Önöktől?

Most zárjuk az őszi kampányunkat. A búzavetéshez még nem mindenki vásárolta meg a műtrágyáját, így ezeknél a partnereknél még folynak a tárgyalások, de tervezésben, már gőzerővel a következő szezonra készülünk. Két további folyékony jellegű terméket tervezünk a piacra dobni, de ennél pontosabb részleteket egyelőre nem osztanék meg.

Úgy gondolom, hogy a tápanyag-utánpótlás terén mindig szükség van a megújulásra az innovációkra, és ebben mindig is erősek voltunk.

Milyen tanácsokat adna ebben a mostani nehéz helyzetben a termelőknek?

Sajnos, már most, a búza és a repce betakarításakor is látható volt, hogy azok a növénytermesztők, akik a tavalyi és/vagy az idei évben jelentősen csökkentették a tápanyag-kijuttatását (és elsősorban a nitrogént), azoknál csökkentek a terméshozamok, lényegesen kevesebbet tudtak betakarítani a tervezettnél. Ráadásul az alacsony terméshozam alacsony terményárral párosul, ami arra sarkallhatja a gazdákat, hogy a következő szezonban tovább csökkentsék a költségeket. Aki viszont újból meghúzza a nadrágszíjat és visszafogja a tápanyag-utánpótlást – netán el is hagyja –, az még a mostaninál is kevesebb termést fog tudni realizálni. Egy súlyos következményekkel járó, negatív, spirális folyamat indul el, amiből nagyon nehéz lesz visszajönni.

Én arra motiválnám a gazdákat, hogy mindenki figyeljen oda az optimális tápanyag-utánpótlásra. Ebben a TIMAC AGRO szaktanácsadói, szolgáltatásai, és termékei, amelyek kivétel nélkül biostimulátorokat és speciális hatóanyagokat tartalmaznak, nagy segítséget nyújtanak.

(x)

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás