Miért gyűlölik a horgászok, a halszaporítással és halneveléssel foglalkozók a kormoránokat? Mekkora a hazai és az itt telelő nagy kárókatona állomány? Milyen súlyos kárt okoznak a természetes és a halastavi halállományban a madarak? Egymásnak ellentmondó adatokról számolt be egy podcast beszélgetés, aminek a címe: Ökológiai szempontból nincs baj a kárókatonával. Preiszner Bálint biológus foglalta össze, milyen a magyar kárókatona helyzet.

A Greenfo február végén írt arról, hogy „a horgászok, valamint a halszaporítással és neveléssel foglalkozó vállalkozások tiszta szívből gyűlölik a kárókatonát, amely óriási károkat okoz a halállományban. Egy alapvetően tengeri madárról van szó, amely kisebb létszámban (2500-3000 példány) Magyarországon is fészkel, de tömegesen télen jelenik meg a magyar vizeken. Abban a legtöbb forrásunk egyetért, hogy ilyenkor rendszerint 30-40 000 egyed tartózkodik Magyarországon, az idei enyhe télen akár 60 ezer is telelhet nálunk. A Tihany környéki gardaállományban jelentős károkat okozhat, akár napi 1 tonna halat is pusztíthatnak a kárókatonák, más néven kormoránok.” A hírre reagálva megkereste a portált a Balatoni Limnológiai Intézet Hal- és Konzervációökológiai Kutatócsoportjának tudományos munkatársa. Szerinte a számok pontatlanok, ezzel kapcsolatban beszélgettek a környezetvédelmi témájú weboldal felelős szerkesztőjével, Sarkadi Péterrel.

A kárókatona kártételével kapcsolatos internetes rádióbeszélgetést rögzített a Greenfo

Preiszner Bálint biológus több területen is végez kutatásokat. Egyebek között az urbanizáció és a klímaváltozás madárpopulációkra gyakorolt hatásait vizsgálja, de az édesvízi halak és a tízlábú rákok táplálkozási – ezen belül is a tetemfogyasztó viselkedését is nyomon követi. Terepi halökológiai kutatómunkájában édesvízi inváziós fajok ökológiai hatásait vizsgálja. Részt vesz továbbá néhány madárvonuláskutatási projektben. Ilyen például a kárpát-medencei küszvágó csérek vonulási útvonalának feltárása.

https://open.spotify.com/episode/1Oz0e6zJgtxAUQ5cDsxqAu?go=1&utm_source=embed_v3&t=0&nd=1
A teljes beszélgetés itt hallgatható meg

Ökológiai szempontból nincs baj a kárókatonával

A szakirodalmi adatok alapján a nagy kárókatonák napi halfogyasztása 500 gramm alatt van, a telelő madaraké jellemzően alacsonyabb ennél. A balatoni rendszeres vízimadár számolások adatai alapján a telelő kormoránok száma évről évre változik. A szakértő szerint az utóbbi évtizedben nem figyelhető meg sem növekvő, sem csökkenő trend. A Balatonon és tágabb környezetében (Kis-Balaton, valamint a Balaton környéki halastavak, berkek) tartózkodó kárókatonák száma az idei télen 2500-ra becsült. 5-7 változó mértékben használt éjszakázóhelyük ismert a környéken. Ebből a tihanyi éjszakázóhelyen az idei télen többszöri számolás alapján változó mennyiségű, 6-900 madár tölti az éjszakát – mondta Preiszner Bálint. Az ökológus a Balatonnal kapcsolatban más témákat is érintett: az algásodást, a vízszint változás élővilágra gyakorolt hatását, a nádasok felaprózódását, valamint a nádpusztulást is. Korábban itt írtunk a kárókatona kártételéről. Egy további szakmai anyagot "A kárókatona probléma Magyarországon és az Európai Unióban" címmel ide kattintva lehet megnézni.

Preiszner Bálint, PhD a Hal- és Konzervációökológiai Kutatócsoport tudományos munkatársa bemutatkozása:

Biológia-földrajz tanári szakon a diplomamunkám során a fragmentáció ökológiai hatásait vizsgáltam énekesmadaraknál. A közoktatás világából hamar visszatértem a kutatáshoz, és a Pannon Egyetem Ornitológiai Kutatócsoportjában az innovatív viselkedés és a szociális- valamint szaporodási siker kapcsolatát vizsgáltam szintén énekesmadaraknál (házi verebek, valamint széncinegék vizsgálatán keresztül). Itt foglalkoztunk továbbá az urbanizáció és a klímaváltozás madárpopulációkra gyakorolt hatásainak vizsgálatával. Jelenleg az MTA ÖK BLI-ben fő kutatási területem édesvízi halak és tízlábú rákok táplálkozási viselkedése, ezen belül is a tetemfogyasztó viselkedésük. Ezeket a vizsgálatokat az erre célra kialakított akváriumrendszerben vizsgáljuk. Emellett részt veszek a csoport egyéb terepi halökológiai kutatómunkájában (pl. édesvízi inváziós fajok ökológiai hatásainak vizsgálatában), továbbá néhány madárvonuláskutatási projektben is (pl. kárpát-medencei küszvágó csérek vonulási útvonalának feltárásában). Az alapkutatáson kívül alkalmazott kutatómunkát is végzünk, amely elsősorban vízhez kötődő gerinces csoportok monitoring tevékenységét foglalja magában. Továbbá csoportunk jelentős részt vállal az Intézet környezeti nevelésben való részvételében bemutatók és előadások tartásával.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás