Tudjuk, hogy aki nem fejleszt, az lemarad, de a termelőkre nehezedő innovációs nyomás ma már a támogatáspolitikán keresztül is egyre fokozódik - mondta a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) főigazgatója egy kecskeméti agrárkonferencián. Gyuricza Csaba szerint az juthat forráshoz, aki fejleszt, és ezt lehetőség szerint iparágon kívüli résztvevőkkel közösen teszi meg.

A NAIK adott róla hírt, hogy Gyuricza Csaba szerint a fejlesztési kényszernek három oka van:

  • a gazdasági versenyben való maradás,
  • az élelmiszer- és élelmezésbiztonság szigorodó követelményei,
  • a fokozódó környezeti és klimatikus kihívások.
Gyuricza Csaba, a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) főigazgatója szerint az innováció feltétlenül szükséges a magyar mezőgazdaság számára

A fenntarthatóság is nagyon fontos szempont a gazdálkodásban

Alapelvárás, hogy nem elég csak versenyképesnek lenni. A termelésnek fenntarthatónak is kell maradnia - mondta a gödöllői intézet főigazgatója a kecskeméti konferencián. A fenntarthatóságnak pedig gazdaságilag, környezeti és társadalmi szempontból is meg kell valósulnia. A támogatáspolitika azonban ennek a három pillérnek az egyensúlyát bonthatja meg, és a gazdasági szempontok háttérbe szorulnak – folytatta Gyuricza Csaba.

Véleményem szerint van törleszteni valónk a fenntarthatóság terén. Ez azon is lemérhető, hogy mennyire kiszolgáltatottak vagyunk a támogatásoknak. Azonban az agroökológiai adottságaink jók, és tudnunk kellene élni velük. Amennyiben megnézzük, hogy a régi EU-tagországok hogyan tudnak magasabb hozzáadott értéket előteremteni egységnyi területen, akkor látható, hogy ezt intenzívebb termeléssel és sok inputanyaggal érik el. Fontos továbbá, hogy folyamatosan javítják a technikai színvonalat. A gazdaságok termelési profilja diverzifikált, a feldolgozók pedig termelői tulajdonban vannak. Ne feledjük, hogy fizetőképesebb vásárlókkal is rendelkeznek – beszélt az EU más országaiban fennálló helyzetről a főigazgató. Szerinte ezekben elmaradásban vagyunk a nyugati országokhoz képest.

Erősödni fog az EU-ban az innováció támogatása és jelentősége

2020 után a digitalizáció, a tudásátadás, a környezetvédelem és az élelmiszerbiztonság kerül az EU-s Közös Agrárpolitika fókuszába. Az innováció minden téren erősödni fog, és elsősorban a környezeti célok elérését szolgálja majd. Mindehhez szükség lesz a kutatás-fejlesztés ösztönzésére és az innovatív beruházások erőteljesebb támogatására is. Magyarország jelenleg a megtermelt GDP 1,5 százalékát fordítja kutatásra, agrár-élelmiszeripari beruházásra pedig ennek az 5 százalékát költi. Eközben az ágazat adja a magyar GDP 13-15 százalékát, ilyen arányban lenne szükség az innovációs beruházásokra is – mondta Gyuricza. A NAIK első embere szerint az új Közös Agrárpolitika elsősorban az együttműködésen alapuló innovációkra ad majd sok forrást, márpedig Magyarország éppen ezen a téren küzd kihívásokkal - írták.

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás