A szántóföldi növénytermesztés egyik legfontosabb kultúrája a napraforgó. Az olajnövény termésének sokféle felhasználása az étkezési, ipari, egészségügyi és a kozmetikai területen is fontos. A napraforgótermesztés jelentősége a biztos piaci háttér és a kedvező, stabil felvásárlási árak miatt is növekszik. Anyagunkban a magyar mezőgazdaság egyik alapnövényének termesztési gyakorlatát foglaltuk össze.

Az Agrárágazat hasábjain Dr. Kelemen Zsolt műszaki szakértő írta meg a napraforgótermesztés folyamatának állomásait. Eszerint a folyamatos nemesítés eredményeihez illeszkedve a termesztés agrotechnikája is változik. A technológia során a növény a gabonafélékkel, a kalászosokkal alkotott vetésváltásban termeszthető. Ez műszaki szempontból azért kedvező, mert a nagyobb termőterületű gabonatermesztés technológiájának gépi kapacitása bőven elegendő hozzá. Lényeges, hogy a napraforgó egészségügyi, növényvédelmi szempontból érzékeny növény, önmaga után minimum 5 évvel vethető. Egyéb, fertőzésekre érzékeny növények, mint a repce és a cukorrépa után sem termeszthető. Ez az elérhető, vethető terület nagyságát behatárolja.

A napraforgótermesztés alapja a nemesítőházak jó munkája

Napraforgónemesítés

A napraforgótermesztésre számos hazai és külföldi nemesítésű fajta, illetve hibrid áll rendelkezésre. A jelenlegi gyakorlat ezeknek a hibrideknek a terméspotenciálját mintegy 30–45 százalékban használja ki. A hazai kísérletek alapján az újabb nagy termőképességű hibridek terméspotenciálja az intenzív termeléstechnológiában használható ki. A szakirodalom szerint – a megfelelő hibrid kiválasztása mellett – a termelési potenciál kihasználása szempontjából fontos a technológia elemeinek pontos alkalmazása és betartása. A termesztéstechnológia legfontosabb elemei, a tápanyag-visszapótlás, a növényvédelem és vetéstechnológia mellett a teljes folyamat elemeinek a termelési célnak megfelelő, okszerű használata szolgálhatja a termelési volumen növekedését - írta a szakember.

A napraforgótermesztés fontos része a tarlóápolás és az elővetemények utáni megfelelő talajkezelés

Amennyiben a vetésforgóban napraforgó következik, akkor az elővetemények betakarítása után a tarlóápolási munkák gondos elvégzése – a talaj fizikai állapotának, víztározó képességének megtartása mellett – a tarlóápolás gyomirtó hatása miatt rendkívül fontos a későbbi gyomosodás akadályozása érdekében. A kalászosok, illetve a kukorica tarlóápolási munkáinak elvégzésére többféle munkaeszköz van. A jelenleg alkalmazott, a kalászos és a kukorica betakarítására használt betakarítógépek, arató-cséplőgépek után – a kalászosok esetében – a szalmabálázással a területek jelentős részében betakarítható. Amennyiben erre nincs szükség, az arató-cséplő gépek pelyvaterítő és szalmaszecskázó berendezései a szalmát felszecskázzák, és egyenletesen terítve hagyják ott a tarlón. A kukorica betakarításakor pedig a kukoricaszárat a csőtörő adapterek szárzúzó berendezése aprítja fel és teríti el. Az így visszamaradt tarló hántását, illetve kezelését – a kalászosgabona-tarlók esetében – a sekélyen dolgozó szántóföldi kultivátorokkal vagy tárcsás munkaeszközökkel érdemes elvégezni. A kukoricatarló esetében a kombinált tárcsás és kultivátoros munkaeszközökkel szerelt mulcskultivátorok végeznek hatékony munkát.

Tápanyagkijuttatás

Az alapművelést megelőzően a napraforgó is meghálálja a teljes területre kijuttatható 250–300 kilogrammos műtrágya adagokat. A megfelelő hatóanyagok kijuttatása nem csak a termés mennyiségét, hanem az olajtartalmát is kedvezően befolyásolja. A szilárd alapműtrágya kijuttatását a különböző, függesztett vagy vontatott konstrukciós kialakítású röpítőtárcsás műtrágyaszórókkal lehet elvégezni. Az újabb fejlesztésű röpítőtárcsás műtrágyaszórók legtöbb konstrukciós változatánál a szórásszélesség, a különböző normál üzemű, környezetkímélő és a táblaszéli üzemmódok mechanikusan vagy a kezelőfülkéből, az ISOBUS-adatátvitel és a fedélzeti terminál kezelőfelület segítségével beállítható.

A napraforgó termesztés forgatásos technológiájának fontos része az eke - Fotó: Magro.hu, CSZS, Oszkó

Forgatással vagy anélkül

Az intenzív napraforgótermesztés során – a forgatásos alapművelés elvégzésére – számos korszerű kialakítású váltvaforgató eke létezik. Ezek a korszerű eszközök különböző, a talajállapothoz igazodó réselt vagy teli kormánylemezzel – a forgatóhatást növelő – előhántókkal vannak felszerelve. A modern váltvaforgató ekék szintén ISOBUS szoftverekkel vezérelt fogásszélesség- és munkamélység-állítással szereltek. A forgatás nélküli alapművelés eszközei a különböző kialakítású lazítós tárcsák, tárcsás boronák és az utóbbi időben egyre nagyobb típusválasztékban szereplő rövidtárcsák.

A növényvédelem és a vegyszeres gyomirtás rendkívül fontos a sikeres napraforgótermesztés érdekében. A különböző fungicides kezelések jócskán csökkenthetik a gombás megbetegedések mértékét, így növelhetik a hozamot. A herbicides kezelések pedig a gyomborítottságot akadályozzák. A növényvédő szereknek a kijuttatására a kisebb termőterületeken gazdálkodók részére a kisebb, 500–1000 dm3 tartálytérfogatú és 12–18 méter munkaszélességű szórókerettel, míg a nagyobb területtel rendelkező vállalkozók részére a 3–4000 dm3 tartálytérfogatú és 24–32 méter munkaszélességű szórókerettel rendelkező vontatott, a nagygazdaságok részére pedig az önjáró permetezőgép változatok állnak rendelkezésre . Ezekkel a gépekkel lombtrágyák is kijuttathatók, ami szintén kedvező hatással van a terméshozamra.

A szakértő szerint a vegyszerhasználat csökkentésénél a napraforgó esetében is egyre nagyobb szerepet kaphatnak a sorközművelő kultivátorok és újabban a korszerű kialakítású küllőskapák is.

A sorközművelő kultivátorok az egyszerű kézi kormányzásúaktól a lézertechnológiával és GPS-alkalmazásokkal vezéreltekig számos konstrukcióval állnak rendelkezésre. A sorközművelő kultivátorokkal a mechanikus gyomirtáson kívül az aktuális talajápolási és tápanyag-visszapótlási (szilárd és folyékony műtrágya), egyes típusoknál pedig kiegészítő vegyszerezési munkák is egyaránt elvégezhetőek.

A napraforgó vetése

A napraforgó-termesztéstechnológiában az elérhető termelési potenciált egyik leginkább befolyásoló munkaművelet a megfelelő időpontban történő és az agronómiai, illetve egyéb követelményeknek megfelelő vetés pontos elvégzése. A napraforgó vetésére az optimális időszak Magyarországon a levegő és talajhőmérséklet megfelelő értékei esetén április középső, illetve harmadik dekádja. Az intenzív napraforgóhibrideknél a potenciális terméshozamok kihasználását a vetés pontossága, a tőszám-tőtávolság és a vetési mélység egyenletessége jelentősen befolyásolja.

A napraforgó vetésére alkalmas szemenkénti vetőgépek a hazai intenzív technológiában 70-75-76,2 centiméteres sortávolságban, a vetésében alkalmazott – az adott ökológiai viszonyoknak megfelelően megválasztott – hektáronkénti 35-45-55-65 ezer tőszám kivetésére, a megfelelő furatszámú vetőtárcsának köszönhetően, a vetőtengely fordulatszámának jó megválasztásával szinte mind alkalmasak. A hazai napraforgó-termesztésben alkalmazott szemenkénti vetőgépek szívó- vagy nyomólégárammal működő gépek. A vetőtengely hajtása mechanikusan, lánchajtáson vagy fogaskerék-hajtóművön keresztül, illetve elektromosan megoldott.

A szemenkénti vetőgépek műtrágya- és mikrogranulátum-kijuttatóval is felszereltek. Ez azt jelenti, hogy a starter műtrágya és a talajfertőtlenítő a vetéssel egy menetben is kijuttatható.

Szemenként a legpontosabb

Az agrotechnikailag viszonylag rövid optimális vetési idő betarthatósága érdekében a gyártók a szemenkénti vetőgépeiket a területteljesítmény növelése irányába fejlesztik. Ezért a vetőszerkezetet, a vetőkocsikat, a magvezető csöveket szinte valamennyi típusnál a magasabb vetési sebesség – ez gyakran 12-15-17, akár 20 km/h is lehet – elérésére alakítják ki. Továbbá az egyre nagyobb, 12 soros változatok mellett a 24 soros változatok is megjelentek. Fontos, hogy a szemenkénti vetőgépek szinte valamennyi típusa rendelkezik ISOBUS-adatátvitellel és digitális kezelőfelülettel, terminállal.

A digitális alkalmazások a vetésre jellemző paraméterek ellenőrzése és kijelzése mellett rögzítik az üzemeltetési adatokat, amiket később az okszerű gazdálkodást megalapozó döntésekhez lehet felhasználni. A rendszerben az automata kormányzású traktor üzemeltetésével GPS-alkalmazások, RTK-pontosságú ±2,5 centiméteres pontosságú vetés, valamint további precíziós gazdálkodási elemek is elérhetők.

https://www.youtube.com/watch?v=WLvQw6nJ4Ww
Napraforgó betakarítás Baranyában

A napraforgó betakarítása

A napraforgó-termesztésben elérhető hozamokat a megfelelően megválasztott és okszerűen kialakított betakarítási technológia nem növeli, de a betakarítási veszteségek minimalizálásával növelheti a termesztés jövedelmezőségét. A hazai gyakorlatban a kisebb termőterülettel rendelkező gazdaságok a betakarításra – kisebb beruházási költségek mellett – a gabona-vágóasztal napraforgó-betakarító átalakító készletét is használhatják. Azoknak az üzemeknek, akik nagyobb a kukorica-termőterület, a csőtörő adapterek – napraforgó-átalakító szettel szerelt – arató-cséplő gépre illesztett konstrukciója a megfelelő berendezés. Az igazán nagy termőterülettel rendelkező vállalkozóknál pedig a betakarítási veszteségek csökkentéséből adódó plusz bevételnek köszönhetően a napraforgó-betakarító adapterekre fordított beruházás rövid idő alatt megtérül. A napraforgó-adapterek széles választékából rezgő- vagy gyűjtőtartályos kialakítású, fix- vagy összecsukható vázkeretes szárzúzós vagy anélküli változat is választható.

Napraforgó betakarító adapter - Fotó: Magro.hu, CSZS, Oszkó

A cikkben leírtak alapján a napraforgó-termőterületen a hazai vetésforgó-alkalmazásokkal és az olajnövényekre, így a napraforgó termesztésére vonatkozó növényegészségügyi korlátozásokkal a termés gazdaságos volumene csak az intenzív hibridek használatával és az alkalmazott termesztéstechnológia fejlesztésével, illetve az ehhez szükséges és rendelkezésre álló műszaki alkalmazásokkal érhető el - írta Dr. Kelemen Zsolt műszaki szakértő. A teljes írást itt lehet elolvasni.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás