A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) meghosszabbítja az állattartói adategyeztetés határidejét. A június 15-re kitolt határidő a járványügyi helyzetre való tekintettel jött létre, továbbá a Nébih tanácsadással is segíti azokat az állattartókat, akik tenyészete több tartáshellyel rendelkezik, viszont azok „szétválasztását” még nem hajtották végre. Aki igényt tartana a tanácsadásra, az a Nébih ügyfélszolgálatán (enarufsz@nebih.gov.hu) jelezheti.

2018. december 23-tól életbelépett előírás szerint azon tenyészetek esetében, amelyekhez eddig több tartáshely is tartozhatott, legkésőbb május 15-ig az állattartóknak tartási helyenként külön tenyészetet kell kialakítaniuk. Erre azért van szükség, mert ez az előfeltétele a hatékony járványügyi intézkedéseknek, és a hatóság így tud pontos információkkal rendelkezni minden állatról, ide tartozik az állomány és az állatok állapota, illetve a tenyészetben tartott állatok száma –írja a Nébih oldalán.

A határidő kitolásával, és tanácsadással segíti a Nébih az állattartókat. (Fotó: Pixabay, JACLOU-DL)

A Nébih igyekszik egyszerűsíteni az ügyintézés menetét a járványügyi helyzetre való tekintettel. Ezért április eleje óta ingyenes a marhalevél kiállítása, illetve e-ügyintézési felület is biztosított, ezzel is ösztönözve az állattartókat az adategyeztetésre, ami elengedhetetlen az előírások eredményes teljesítéséhez. Viszont az eddigi tapasztalatok alapján a bizonylatok kitöltése és benyújtása az állattartók számára így is nehézségekkel jár, és sokan nem tudták ezt végrehajtani. Ami pedig még nehezíti a munkát, hogy néhány telep olyan sajátosságokkal rendelkezik, amelyek egyediek, és teljesen eltérőek, ezért szükség lehet egyénre szabott megoldásokra is azért, hogy az állatok nyomonkövethetőek legyenek.

Így a Nébih a járványhelyzetre való tekintettel meghosszabbította az adategyeztetés határidejét 2020. június 15-ig, illetve igény esetén személyre szabott támogatást is nyújt az állattartók számára. Azok az állattartók, akik igényt tartanak a tanácsadásra, jelezhetik igényüket a hivatal ügyfélszolgálatán (enarufsz@nebih.gov.hu). Továbbá a Nébih lehetővé teszi, hogy az ügyfelek akadályoztatás esetén ugyanerre a címre szkennelve küldjék el a változtatáshoz szükséges dokumentumokat. Mindennek célja az, hogy a korlátozó intézkedések miatti nehézségek ne okozzanak hátrányt senki számára, és az adategyeztetés is megvalósuljon.

Fontos, hogy az agrártámogatások gördülékeny igénybevételének érdekében a tenyészet adataiban bekövetkezett változásokat a Magyar Államkincstár számára is be kell jelenteni.

További híreink

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Az aszály hatásai ellenére is lesz elég magyar karácsonyfa az idén

2024.12.03.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, mégsem kell hiányra számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban.

Több változás lép életbe az adótörvényekben

2024.12.03.

Az Országgyűlés elfogadta és kihirdette a 2024. évi LV. törvényt, amely számos adótörvény módosítását tartalmazza.

Tudja, mióta nem érkezett uniós forrás Magyarországra?

2024.12.03.

Június 26-a óta Magyarország nem kapott újabb európai uniós támogatást, bár a 2021–2027-es pénzügyi ciklusban hazánknak járó 21,8 milliárd eurós keret 56 százaléka jelenleg hozzáférhető.

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 104 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás