A német szövetségi élelmezésügyi és mezőgazdasági miniszter, Cem Özdemir beiktatási látogatáson találkozott új kollégájával, Marc Fesneau-val, az új francia mezőgazdaságért és élelmiszer-önellátásért felelős miniszterrel. A berlini találkozó középpontjában Németország és Franciaország közös elkötelezettsége állt az európai Zöld Megállapodás (Green Deal) céljai mellett, különösen az ukrajnai háború és a globális élelmezésbiztonságra gyakorolt súlyosbodó következmények fényében. 

A FruitVeB számolt be róla, hogy Özdemir elismeréssel szólt a francia-német kapcsolatokról, és kiemelte, hogy a folyamatos szoros együttműködés a jelenlegi kihívások leküzdésének előfeltétele. További kitartásra és következetességre van szükség az európai Zöld Megállapodás, a Green Deal céljainak teljesítéséhez a német politikus szerint.

A berlini találkozó középpontjában Németország és Franciaország közös elkötelezettsége állt az európai Zöld Megállapodás (Green Deal) céljai mellett - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva

A találkozót követő sajtótájékoztatón Cem Özdemir elmondta: 

“Jelenleg az éghajlati katasztrófa teljes erejét érezzük Európában: megdőltek a melegrekordok, számos országban tombolnak az erdőtüzek, az aszály miatt elpusztul a termés. Az ukrajnai háború nem terelhet minket arra az útra, hogy visszavegyünk az éghajlati válság és a fajok kihalása elleni európai stratégiáink céljaiból. Ha nem védjük meg a talajt, a vizet, a biológiai sokféleséget és a klímánkat, az még súlyosabb válságokhoz vezet – és még inkább veszélyezteti az ellátás biztonságát. Mostantól kitartásra van szükség, és következetesen végre kell hajtanunk a Green Dealt, mégpedig európai szolidaritással.”

Özdemir hangsúlyozta azt is, hogy: “Az egymást átfedő válságok fényében minden eddiginél jobban kell dolgoznunk az ellenálló és válságálló mezőgazdaságért. Ez csak akkor sikerülhet, ha a jövőben sokkal erőforrás-takarékosabban és a természetes megélhetésünkkel összhangban gazdálkodunk.”

A német szövetségi élelmezésügyi és mezőgazdasági miniszter, Cem Özdemir (jobbra) Berlinben találkozott Marc Fesneau-val (középen), az új francia mezőgazdaságért és élelmiszer-önellátásért felelős miniszterrel - Fotó: BMEL/photothek/Heinl

Több szempontból is érdemes megvizsgálni a Green Deal gyakorlatát

Kiszámolták, mennyit veszít az Európai Unió a mezőgazdasági termelés zöldítésével, a Green Deal-lel. A koronavírus járvány gazdasági hatásai a most kibontakozó világválság és az infláció. Ilyen körülmények között nehezen elfogadható a Green Deal kapcsán arról beszélni, hogy a termőföldek művelés alóli kivonásával, ökológiai termelésre való átállításával, a vegyszer- és a műtrágyahasználat felezésével csökkentsék a termelést. Fontos kérdések, hogy mennyivel esne vissza az eredmény és ez mennyit drágítana a már egyébként is elszálló árakon. A több lehetséges forgatókönyvet felvázoló és elemzéseket tartalmazó anyagunkat itt lehet elolvasni.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás