A neonikotinoidok úgy védik meg a növényeket a károsítóktól, például a levéltetvektől, hogy a receptorok működését gátolják a rovarok agyában. Ez megbénítja őket, majd végül a pusztulásukat okozza. A tudósok azonban rámutattak, hogy a lehetséges helyettesítője is káros hatással van a méhekre: jelentősen csökkenti ugyanis a szaporodóképes hímek és nőstények mennyiségét a poszméh állományokban. Ez az eredmény pedig arra ösztönözheti a növénytermesztőket, hogy más alternatív növényvédelmi megoldásokhoz forduljanak. A Magyar Mezőgazdaság írt cikket a témában, ezt az anyagot szemléztük. Kis adagban a rovarölők nem veszélyesek a nagyobb élőlényekre. Az emlősök, a madarak, vagy a méhek szervezete ezért nem károsodhatna. Viszont megzavarhatják a méhek tájékozódási képességét, így azok nem tudnak táplálékot keresni, szaporodni és új kolóniákat képezni.
A neonikotinoid-tartalmú vegyszerek eltüntetésével hasonló kihívások érkeznek a szulfoximin bevetésével - a méhek ez utóbbi használatával is pórul járhatnak
Ezek győzték meg az Európai Uniót, hogy idén tavasszal 5 neonikotinoid tartalmú növényvédőszert tiltson be. A közelmúltban Kanadában szintén hatályba lépett egy ilyen jogszabály, de az Amerikai Egyesült Államokban továbbra is széles körben alkalmazzák ezeket a vegyszereket. Egyes rovarok már ellenállóak lettek a neonikotinoidokkal szemben, ezért elindult a kutatás új vegyszerekkel. Ilyen a szulfoximin, mely a neonikotinoidokhoz köthető kémiai anyag, és hasonlóan hat a receptorok működésére. Továbbá képes kivédeni azoknak az enzimeknek a hatását, mely a rovarok számára valamiféle védelmet nyújthatna. Ám hiába engedélyezett a használata ennek az új szernek Ausztráliában, Kínában és Kanadában, a franciák például tavaly felfüggesztették a szulfoximin tartalmú vegyszerek alkalmazását. Az ok pedig ugyanaz, mint az elődjénél: a vegyszer potenciálisan mérgező lehet a méhekre számára. A londoni Royal Holloway Egyetemen Harry Siviter végzős ökológiai etológus hallgató vizsgálta a szulfoximin poszméh-kolóniákra gyakorolt hatását. Szulfoximinnel szennyezett cukorral etettek poszméheket. Az ilyen kísérleteknél mindig fontos az adagolás, ezért ők az amerikai Környezetvédelmi Ügynökség adatai alapján kimért koncentrációban adták a vegyszert a rovaroknak. Az adatok olyan nektárból származtak, melyet a méhek szulfoximinnel permetezett gyapotvirágokról hordtak be.
A kolóniákat két hétig etették a vegyszerrel, majd szabadon engedték őket. A 2. és 3. héten – ennyi idő kell a poszméh lárváknak, hogy kifejlődjenek – azok a kolóniák, melyek kaptak a szerből, jóval kevesebb dolgozót neveltek fel. 9 héttel később pedig még komolyabb hatás volt:
54 százalékkal kevesebb nőstény (leendő anya) és hím egyed fejlődött az érintett kolóniákban, írták a tudósok a Nature című tudományos lapban.
A tudósok szerint bizonyítottan negatív a neonikotinoidok hatása
A neonikotinoidok beporzókra gyakorolt kedvezőtlen hatásairól szóló bizonyítékok mára megkérdőjelezhetetlenek – állítja Edward Mitchell, a svájci Neuchâtel Egyetem ökológusa, aki nem vett részt a tanulmányban. – Ez a kutatás megmutatja, hogy ugyanezt várhatjuk a szulfoximintől is. Továbbra is ott a kérdés, hogy a méhek kitettsége a vegyszereknek és a különböző alkalmazási módoknak – mint a permetezés, vagy vetőmagok csávázása – hogyan változtatja meg a rovarölőszerek hatását. Mitchell szerint az új eredmények csupán visszafogott becslések a növényvédőszer valódi veszélyéhez képest. A Magyar Mezőgazdaság teljes cikkét ezen a hivatkozáson olvashatja el.

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás