Csökkenthető a nitrogénkibocsátás a tejtermelés területén, ha a gazdálkodók fű-lóherére váltanak, kombinálva a csökkentett nitrogéntrágyázási és kaszálási gyakorlatokkal, amelyek javítják a fűszilázs minőségét - állítja Tine Van den Bossche, a belgiumi ILVO PhD hallgatójának tanulmánya.

Eszerint szintén leehtséges a fehérjetartalom csökkentése az adagban anélkül, hogy kiegészítők vagy adalékanyagok hozzáadásával befolyásolná a tejtermelést, de nehezebb. Az illóolajok hozzáadása a takarmányhoz a bendő mikrobiomának befolyásolása érdekében ígéretesnek tűnik, de hogy a hatás hosszú ideig tart-e, további vizsgálatot igényel.

PhD-jében Tine Van den Bossche azt vizsgálta, hogy a tejtermelők takarmányozási stratégiákkal csökkenthetik-e nitrogénkibocsátásukat, és ha igen, hogyan. A nitrogén minden élő szervezet számára nélkülözhetetlen, de a túlzott használatból származó kibocsátások károsak a környezetre és az emberi egészségre. A mezőgazdaságban ezek a problémák, különösen az ammónia, a dinitrogén-oxid-kibocsátást és a nitrátveszteséget érintik, amelyek fő forrásai az állattenyésztés, valamint a hígtrágya és a műtrágyák használata.

Forrás: Pixabay

Gyepgazdálkodás

A gyepterület a tejelő szarvasmarhák elsődleges fehérjeforrása, és fontos szerepet játszik a tejtermelők takarmányozási stratégiájában. A különböző gyepgazdálkodási stratégiák javíthatják a gyepterületek nitrogénfelhasználását és a fűszilázs fehérjeminőségét a kereskedelmi tejgazdaságokban.

Csökkentett trágyázású lóhere: A fűről a lóherére való áttérés hatékony stratégia a műtrágyahasználat csökkentésére és a gyepterületek nitrogénfelhasználásának javítására, ami kevesebb nitrogénveszteséget eredményez. Egy szántóföldi kísérlet kimutatta, hogy a lóhere hektáronként 11 tonna szárazanyagot képes szállítani 71% -kal kevesebb műtrágyával, mint a fű.

Jó kaszálási gyakorlatok: A fűnyírás gyakorisága és időzítése, az előszárítás és az erjedési feltételek befolyásolják a fűszilázs fehérjeminőségét. Először is, a fűnyírás korai növekedési szakaszban növeli a szerves anyag emészthetőségét. A napsütéses délutánokon végzett fűnyírás magasabb cukortartalomhoz vezet, és a megfelelő előszárítás is nagyon fontos. A talajszennyezés elkerülése szintén elengedhetetlen az alacsony nyershamu-tartalomhoz.

"Ezekkel a stratégiákkal a magas hozamú tejgazdaságok nitrogénhatékony módon termelhetnek magas fehérjetartalmú takarmányt, ezáltal csökkentve műtrágya- és koncentrátumigényüket" - mondta Van den Bossche.

Siló adalékanyagok

A fűszilázs fehérjelebontásának csökkentése és ezáltal a szilázs minőségének további javítása érdekében (különösen a fehérjében gazdag őszi fű esetében) Van den Bossche megvizsgálta a hidrolizálható tanninkivonat szilázs-adalékanyagként való potenciálját is. A tannin képes megkötni a fehérjéket, megakadályozva, hogy azok lebomoljanak a szilázsban és a bendőben, és javítja a takarmány nitrogénfelhasználását a tehén számára. A vizsgált tannindózis (7,2 g/kg DS) azonban elégtelennek bizonyult a szilázs vagy a fehérje minőségének javításához. Az adag növelése kifejezettebb hatásokhoz vezethet, de Van den Bossche szerint nincs gazdasági értelme. Úgy tűnt, hogy a tannin fűszilázs etetése a nitrogénveszteséget a vizeletből a trágyába tolja el, ami pozitív hatás, mivel a vizeletben lévő nitrogén gyorsabb veszteségekhez vezet.

Takarmánykezelés

A fehérje csökkentése az adagban hatékonyan csökkenti a nitrogén kiválasztását és kibocsátását. Egy gramm-mal kevesebb fehérje kilogrammonként szárazanyag-tartalomra 1%-kal kevesebb ammóniakibocsátást eredményez. Így a szárazanyag kilogrammonkénti fehérjetartalmának 16,5%-ról 14,5%-ra történő csökkentése 20%-os ammóniacsökkenést eredményezne. Ha azonban ez aminosavhiányt okoz, csökkenti a tejtermelést is. Tine Van den Bossche azt vizsgálta, hogy a mikrobiomot befolyásoló rezisztens aminosavak vagy adalékanyagok beadása megoldhatja-e ezt a kihívást.

Bendőrezisztens aminosavak: Még mindig keveset tudunk az aminosavak takarmányban való elérhetőségéről, és nehéz pontosan meghatározni a tejelő tehenek szükségleteit. Az aminosavak teljes spektrumát figyelembe kell venni. Ez kihívást jelent a bendőrezisztens aminosavak kiegészítőkön keresztül történő beadására.

Enzimek: Az amiláz adalékanyag stimulálhatja a keményítő emésztését a bendőben, amit ez a tanulmány is megerősített. Elsősorban a nagy mennyiségű bendőrezisztens keményítőt és magas nem rezisztens fehérjeegyensúlyt (OEB) tartalmazó adagok iránt érdekes. Nehéz azonban alacsony fehérjetartalmú adagokat készíteni, mégis elegendő OEB-t kell alkalmazni. Ezért a kísérletben ez az adalékanyag kevesebb potenciállal rendelkezett alacsony fehérjével kombinálva.

Illóolajok: Az illóolajok hozzáadása a takarmányhoz a legjobb hatással volt a vizsgálatban. Lehetőséget kínál a tehenek nitrogénfelhasználásának optimalizálására, és növeli a tej (fehérje) termelését - olvastuk a thecattlesite.com-on.

"Azonban további kutatásokra van szükség, mert a bendőben lévő mikrobiom alkalmazkodni tud, így nehéz megjósolni a hosszú távú hatásokat" - mondta Van den Bossche.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás