A no-till technológia egy olyan gazdálkodási módszer, amely során a talajt nem forgatják, nem szántják vagy ássák fel, hanem a terményeket direkt vetéssel termesztik a földön maradt vegetáció alatt. A no-till technológia alkalmazásának számtalan előnye van, de a hátrányaival is tisztában kell lenni. Most ezeket vesszük górcső alá.

A bolygatás nélküli gazdálkodás előnyei közé tartozik:

  • A szántás során a talajrétegek könnyen elmozdulnak és a talaj apró részecskéi elszállnak a víz vagy a szél hatására. A no-till technológia alkalmazásával a talaj fedettsége növekszik, így a talaj eróziója csökken.
  • A talaj struktúrája javul. Az állandó talajművelés során a talajszerkezet megváltozik, a talaj aerodinamikája romlik, és a talaj vízmegkötő képessége csökken. A no-till technológia alkalmazásával a talaj szerkezete megmarad, és a talaj vízmegkötő képessége növekszik.
  • A növényeknek nincs szükségük a talaj forgatására. A no-till technológia alkalmazásával a növények gyorsabban növekednek, és korábban termeszthetők.
  • A talaj természetes állapota megmarad, így a talajban élő állatok és növények száma növekszik.
  • A talaj víztartalma javul, mert a talaj fedettsége növekszik, így a talaj vízmegkötő képessége is növekszik.
  • A no-till technológia alkalmazásával a műtrágya és a permetezőszer felhasználása csökken, mert a talajban élő állatok és növények száma növekszik, így a termés minősége és a hozama is javul.
  • A talaj megmunkálására szolgáló gépek iránti igény és munkaerő igénye csökken, így a termesztési költségek is csökkennek.
  • A no-till technológia alkalmazásával a talaj szárazságtűrő képessége növekszik, így a termesztés klímaváltozással szembeni ellenállóbbá válik.
  • A talajtakarás javítja a talaj hőmérsékletét és nedvességtartalmát, ezzel is javítva a termesztés körülményeit.
A no-till technológia alkalmazásakor a talajt nem forgatják, hanem a terményeket direkt vetéssel termesztik a földön maradt vegetáció alatt

A no-till technológia alkalmazásának ugyanakkor hátrányai is vannak. Hatékonysága a talaj típusától, a klimatikus feltételektől, a termesztendő növénytől és a termesztési gyakorlattól is függ. Az alkalmazása nehéz lehet olyan talajokon, amelyeknek alacsony a humusztartalma, vagy amelyek szegények mikronutriensekben, illetve olyan klimatikus körülmények között, amelyekben a talaj gyorsan kiszárad, vagy amelyekben a talaj víztartalma alacsony. A no-till technológia választása szintén nehézségekbe ütközhet az olyan termesztendő növények esetén is, amelyeknél magasabb a gyomnyomás, vagy amelyeknek magasabb a kártevők és betegségek elleni védekezésre való igénye.

Egy általános cikkben nehéz minden esetet lefedni, ezért fontos, hogy az egyes termesztési területek és a termesztendő növények sajátosságait figyelembe véve döntsünk az alkalmazásáról. Fontos, hogy a talaj típusát, a klimatikus feltételeket, a termesztendő növények igényeit és a termesztési gyakorlatot is kalkuláljuk bele. Ehhez a döntés előtt a talaj jellemzőit, a termesztendő növények igényeit és a termesztési gyakorlatot alaposan fel kell mérni és elemezni kell. Ezenkívül fontos, hogy a no-till technológia alkalmazása során a talaj mikrobiológiai összetételét és kémiai egyensúlyát, valamint víztartalmát és hőmérsékletét rendszeresen ellenőrizzük és szükség esetén korrigáljuk.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás