Ha a Google-ra gondolunk, már nem egy internetes keresőmotorra, hanem egy technológiai vállalatra gondolunk. Egy olyan technológiai vállalatra, amely adatokat gyűjt és elemez, hogy megkönnyítse és kényelmesebbé tegye az üzleti és magánéletünket. És jövedelmezőbbé is, nem csak a rendszereiket használók, hanem a Google és leányvállalatai számára is. A cikket René Koerhuis, a precíziós gazdálkodás szakértője jegyzi.

A Mineral kezdetben egy hatalmas mennyiségű, kiváló minőségű képet rögzítő növényroverrel indult. Minden egyes növényt külön-külön feltérképezve és megvizsgálva.

Az alaptechnológia segítségével a Mineral a termelő mezőgazdasághoz szükséges méretben, a gazdálkodók által igényelt pontossággal és gyorsasággal oldhat meg problémákat (Fotó: Pixabay)

Az X prototípus-környezetben eltöltött öt év után a Google anyavállalata, az Alphabet elhagyta a Mineralt. Azt a startupot, amely a világ minden táján részletes és gazdag adatkészletekkel látja el a gazdákat.

Az éghajlati változások okozója és áldozata is a mezőgazdaság

Hivatalosan „a Mineral 2023 januárjában végzett az X gyors prototípus-környezetével, és 2023 januárjában vált az Alphabet független vállalatává, amely egy fenntarthatóbb, az éghajlatváltozással szemben ellenállóbb és termelékenyebb élelmiszerrendszer felszabadításán dolgozik” – mondja Elliott Grant, a Mineral (és elődje) vezérigazgatója.

Grant szerint a vállalat azért választja most a mezőgazdaságot, mert egyre inkább úgy gondolják, hogy a mezőgazdaság az éghajlati válságok egyik fő okozója, ugyanakkor a változó éghajlat áldozata is. Úgy véli továbbá, hogy az alaptechnológia (például a generatív mesterséges intelligencia, a gépi tanulás és az élvonalbeli számítási teljesítmény) mára olyan szintre érett, hogy segítségével a Mineral a termelő mezőgazdasághoz szükséges méretben, a gazdálkodók által igényelt pontossággal és gyorsasággal oldhat meg problémákat.

Növényenkénti adatok

A Mineral a növényekre vonatkozó gazdag adathalmazok létrehozására szolgáló érzékelő technológia fejlesztésére, a mezőgazdasági adatoknak a különböző forrásokból történő gépi tanuláshoz történő rendszerezésére és nagy teljesítményű szoftveralgoritmusok létrehozására összpontosít. Valamint olyan kutatások végzésére, amelyek elősegíthetik a növényvilág (az emberiség származéka) megértését. A vállalat célja a vállalatok segítése abban, hogy jobban megértsék az élelmiszer-termelés mögött álló természetes rendszereket.

Kezdetben egy növényi roverrel/bogárral indult, amely hatalmas mennyiségű, jó minőségű képet rögzített olyan növényekről, mint a szójabab és az eper. Minden egyes növényt külön-külön feltérképezve és megvizsgálva. A vállalat végső célja, hogy olyan részletes és gazdag adatkészleteket hozzon létre, amelyeket a gazdák világszerte felhasználhatnak, hogy a növénytermesztés eddig ismeretlen tényezőiből hasznot húzhassanak. Hogy végül a mezőgazdaság, az élelmiszer-termelés ellenállóbbá váljon az éghajlatváltozással szemben.

Nem meglepő

A precíziós mezőgazdaság és különösen az autonómia és a robotika gyorsan adatintenzívvé vált. Az olyan mezőgazdasági gépóriások, mint az Agco, a CNH, a John Deere és a Kubota erre összpontosító üzleti egységeket hoznak létre, és konkrét értékesítési és jövedelemcélokat tűznek ki erre vonatkozóan.

Az adatok és azok elemzése más mezőgazdasági óriások, például a BASF, a Bayer, a Bunge, a Cargill és a Syngenta számára is egyre fontosabbá válik. Nem meglepő tehát, hogy a Google is nagy érdeklődést mutat a mezőgazdaság iránt.

A Mineral neve több értekezésben is felbukkant, például az izraeli technológiai ipar sikeréről vagy a Wageningeni Egyetem legjobb robotmegfogók kifejlesztésére irányuló törekvéséről szóló cikben. A Verdant Robotics célja pedig az, hogy „úgy indexelje a gazdaságokat, ahogy a Google indexeli az internetet, követve minden egyes növényt térben és időben”. Ez utóbbihoz ők és még sokan mások egyelőre a Mineral technológiáját, algoritmusait és adatait használhatják.

(Forrás: futurefarming.com)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás