A növényvédő szerek kezelése a Kölcsönös Megfeleltetés követelményeinek megfelelően
A Kölcsönös Megfeleltetés elvárásainak ismerete létfontosságú, mivel az előírások betartása a területalapú támogatásoknak is alapfeltétele. A szabályai érintik a környezet és a talaj védelmét, a növény- és állategészségügyet, az élelmiszer-biztonságot és az állatjólétet is. Részét képezi továbbá a növényvédő szerek kezelése is.
Az EU különös figyelmet fordít az emberek és állatok egészségének, valamint a környezetnek a védelmére. Ehhez azonban az olyan termékkel kapcsolatban, amelyek növények védelmét, tartósítását, növekedésük befolyásolását vagy a nem kívánatos növények elpusztítását, illetve kiirtását célozzák, szigorú szabályokat állapít meg.
A szabályok fő célja a növényvédelemmel kapcsolatos veszélyek megelőzése. A követelményeket az Agrotrend oldal foglalta össze. Ha szabályokat alkotnak, akkor azt persze ellenőrzi is a hatóság.
Hirdetés
Mit ellenőriznek?
- Történt-e növényvédőszer-kijuttatás a gazdálkodó területén?
- Tárol-e a gazdálkodó növényvédő szert?
- A felhasznált növényvédő szerek rendelkeznek-e megfelelő engedéllyel?
- Permetezési naplók és nyilvántartások megfelelőek-e?
- Megfelelően használták-e fel a növényvédő szert?
- A kijuttatásra alkalmazott gépek megfelelő műszaki állapotban vannak-e?
Milyen követelmények kapcsolódnak a használathoz?
Csak engedélyezett növényvédő szer használható oly módon, hogy a felhasználásra vonatkozó előírásokat maradéktalanul be kell tartani. A növényvédő szerek használata továbbá csak olyan személy számára engedélyezett, aki rendelkezik a felhasználásához szükséges végzettséggel. Permetezési naplót is kell vezetni és azt 3 évig meg is kell őrizni. A tárolt és raktározott növényvédő szerekről naprakész nyilvántartást is kell vezetni. A növényvédő szereket ugyanakkor átcsomagolni, más csomagolóeszközbe tölteni vagy csomagolni tilos. További elvárás még, hogy a növényvédő szer kijuttatásra alkalmazott gépek műszaki állapota megfelelő kell legyen.
Növényvédő szerek kezelése az előírásoknak megfelelően:
A növényvédő szerek használatánál fontos, hogy a kijuttatott szer dózisára, valamint a várakozási időre vonatkozó előírásokat minden körülmények között betartsuk. Be kell tartani továbbá a készítmények címkéjén, használati utasításán feltüntetett szabályokat is. Fontos kitétel, hogy az I. és II. forgalmi kategóriába tartozó növényvédő szereket csak megfelelő engedéllyel rendelkező személy vásárolhatja és használhatja fel. Ezt az engedélyt a területileg illetékes megyei kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatósága állítja ki. A III. kategóriába tartozó növényvédő szerek képesítés nélkül felhasználhatók, a szerek címkéjén részletezett leírások betartásával. Ezen túl elvárás, hogy naprakész nyilvántartást vezessünk az I. kategóriás szereknél az összes tételről. II. és III. kategóriás szerek esetében ilyen kötelezettség csak akkor áll fenn, ha az adott tétel meghaladja a 25 kg-ot.
A növényvédő szerek raktározása:
Ezeket a szereket tárolni csak biztonságosan szabad. Erre kis mennyiség esetén egy zárt szekrényt (ún. méregszekrényt) kell alkalmazni, nagy mennyiségnél raktár is létesíthető. Utóbbi esetben előírás a könnyen tisztítható padozat. Olyan helyet kell kijelölni, ami belvíz- és árvízmentes, mert sem belvíz, sem árvíz esetén nem emelkedhet a vízszint a padozat szintje fölé. A méregszekrényt és a raktárat is el kell látni a „Méregraktár”/„Növényvédő szer raktár” és „Idegeneknek belépni tilos” feliratokkal.
Jó, ha tudja:
- A növényvédő szer nyilvántartásnak megfelel a növényvédő szer vásárlásáról kapott számlabizonylat és a folyamatosan vezetett készlet nyilvántartó lap.
- Szigorúan tilos olyan növényvédő szer használata, amely nem engedélyezett Magyarországon. A NÉBIH által kibocsátott eseti felhasználási engedéllyel használhat ilyen szert, legfeljebb 120 napra.
- Ismeretlen eredetű, azonosíthatatlan szer tárolása a követelmény szerint meg nem felelésnek minősül.
Tilos:
- olyan növényvédő szer használata, amely nem rendelkezik Magyarországon felhasználási-, kísérleti-, eseti- vagy párhuzamos behozatali engedéllyel.olyan növényvédő szer használata, amely nem rendelkezik Magyarországon felhasználási-, kísérleti-, eseti- vagy párhuzamos behozatali engedéllyel.
- a növényvédő szert más célra szolgáló csomagolóeszközbe tölteni és csomagolni.
- a növényvédő szert olyan helyen tárolni, ahol emberek vagy állatok tartózkodhatnak, illetve élelmiszert, vagy takarmányt tárolnak.
További információkat itt olvashat:
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés