A nyúlhús nem a magyarok kedvence, de még lehet
Sikeres volt a nyúlhús fogyasztásának növelésére indított idei, júniusban elkezdődött kampány. Az azóta eltelt időszakban 6 százalékkal növekedett az áruházláncokban eladott nyúlhús mennyisége.
Ugron Ákos, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) állami földekért felelős helyettes államtitkára a promóciós programot lezáró debrecen-józsai szüreti napon és nyúlhúsfőző-versenyen tartott szombati sajtótájékoztatón beszélt a témáról. A nyúlhúsfogyasztás növelése érdekében a szaktárca támogatásával a Nyúl Szakmaközi Szervezet és Terméktanács az Agrármarketing Centrummal közösen júniusban indított kampányt. Az áruházláncokban az azóta eltelt időszakban 6 százalékkal növekedett az értékesített nyúlhús mennyisége. A cikket a Magyar Mezőgazdaság oldala hozta le.
A helyettes államtitkár fontos célnak nevezte, hogy belföldön is elérhető áron és megfelelő mennyiségben álljon rendelkezésre a jó minőségű, zsírmentes nyúlhús. A földművelésügyi tárca elkötelezett az egészséges élelmiszerek mellett. Ezért is támogatja, hogy az egykor nagy hagyományokkal rendelkező hazai nyúltenyésztés ismét felszálló ágra kerüljön, és népszerűbb legyen.
Hirdetés
"Az export mellett a hazai fogyasztás növelése stabilizálja a nyúltenyésztők helyzetét is" - tette hozzá Ugron Ákos.
A nyúl terméktanács elnöke, Juráskó Róbert elmondta: szeretnék elérni, hogy a jelenlegi 4-4,5 millió vágóállattal szemben 2020-ra a hazai kis- és nagytermelők 7 millió vágóállatot tenyésszenek. A nyúltenyésztés jelenleg kifejezetten exportorientált ágazat. A Magyarországon termelt évi több mint 10 ezer tonna nyúlhús 97-98 százaléka külföldre kerül.
Több nyúlhús fogyasztása a cél
Az országban az évi nyúlhúsfogyasztás fejenként mindössze 20 dekagramm, ezt akarják legalább fél kilogrammra növelni.
A hazai nyulakat fele-fele arányban, két vágóhídon, Lajosmizsén és Baján dolgozzák fel. A vágóhidak kapacitásának kihasználtsága csak 50-60 százalékos. A nyulak 65-70 százalékát nagyüzemi telepen állítják elő elsősorban a két vágóhíd térségében, de jelentős nyúltenyésztő megyének számít Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar és Békés megye is.
A nyúltenyésztők komoly támogatásokat kapnak: a tenyész növendéknyúl-támogatás tíz nyúltól kétezer forint állatonként. A felső határ 15 ezer euró. A vakcinatámogatás két betegség ellen 250, illetve 300 forint anyanyulanként, az állatjóléti támogatás pedig nyulanként 8,40 forint. Ezeken túlmenően pályázati források is rendelkezésre állnak épület- és technológiafejlesztésre - folytatta Juráskó Róbert.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés