Márciusban és decemberben nyílnak idén a legnagyobb, több ágazatot is érintő beruházási támogatások. Az erdészeti ágazat szereplői az év során többször is pályázhatnak forrásokra. A témához kapcsolódó újdonság, hogy az ágazatban dolgozó fiatalok éppúgy támogathatók lesznek, mint a gépek beszerzése. A generációváltáshoz kapcsolódó kiírások hónapja a július lesz, míg az öko- és az agrár-környezetgazdálkodás novemberben pályázható meg. Az agrárdigitalizáció fejlesztésére várhatóan decemberben lehet pályázni.

Az Agrárágazat írta meg, hogy 2025-ig tart, mire kifutnak az előző pénzügyi ciklusban meghirdetett agrárpályázatok, és elszámol ezekkel az ország, de közben már megnyílnak a 2023–2027-es ciklus kiírásai is, amelyeket az ország Közös Agrárpolitikához (KAP) kapcsolódó stratégiai terve tartalmaz. A vidékfejlesztési célokra (II. pillér) megpályázható forrás 2,891 milliárd forint, ebből 80 százaléknyi részt a kormány biztosít tagállami hozzájárulásként. További 2,485 milliárd forint a közvetlen agrártámogatások (I. pillér) forrása. Korábban még soha nem fordult elő, hogy az állami hozzájárulás mértéke ilyen magas legyen a II. pillérben, így az sem, hogy a vidékfejlesztésre több forrás jusson (54%), mint az I. pillér terület- és állatalapú kifizetéseire.

Márciusban és decemberben nyílnak idén a legnagyobb, több ágazatot is érintő beruházási támogatások - Fotó: Magro.hu, CSZS, Gödöllő

A pályázatokban a fókusz a környezetvédelmen lesz, beleértve az erőforrás-hatékony termelést (digitális átállás), az erdősítést, az öko- és az agrár-környezetgazdálkodást. Szintén előnyt élvez a feldolgozás és a generációváltás. Utóbbit segíti a gazdaságátadás és az induló fiatal gazdálkodók támogatása. Ezen felül dedikált beruházási támogatások is várhatóak a fiatal gazdák számára. A fiatalok az I. pilléren belül is emelt összegű támogatást élveznek a gazdaságuk első 300 hektárjára - írták. 

A pályázati menterendet táblázatos formában itt lehet megtalálni.

Február: erdő

Ez a hónap döntően az erdészet támogatásáról szól. Az erdőkárok helyreállítása és megelőzése, az erdőállomány nevelése tartozik ide. Ezen felül Natura-kifizetések történnek mind erdőre, mind gyepre.

Március: nagy, ágazati beruházások

Megjelennek az első nagy, beruházási pályázatok. Az erdészetet illetően ilyen az agrárerdészeti rendszerek létrehozása és a földhasználatváltást eredményező beruházások. A vízvédelmi célú, nem termelőberuházások keretében a fölös vizek kormányzását és helyben tartását lehet megvalósítani. Megnyílnak a kertészeti, állattartó telepi és élelmiszeripari üzemek fejlesztését szolgáló pályázatok is. A kertészeten belül támogatják az ültetvénytelepítést (a gyógynövényt is), az üvegházi termelést és a post harvest infrastruktúra fejlesztését. Külön a kisvállalkozásoknak díszkertészeti beruházásokra is nyílik forrás. A tudásátadás keretében a bemutatóüzemi programok finanszírozását lehet megpályázni.

Április: erdősítés, öntözés

Pályázat nyerhető az erdőtelepítések és fásítások támogatására, valamint a több éves erdő-környezetvédelmi vállalások finanszírozására. Egy kiírás az erdőtüzek megelőzését is szolgálja. Ekkor lehet benyújtani a fejlesztési terveket az öntözéssel kapcsolatos beruházásokra, és kérni az öntözési közösségek támogatását. Az élelmiszer-biztonságot szolgálja a minőségbiztosítási rendszerekhez való csatlakozás, de tulajdonképpen az állatjóléti előírások teljesítése (húsmarha) és az antibiotikum-rezisztencia elleni küzdelem is. A növényi és állati genetikai erőforrások megőrzésére is nyílik pályázat. Egy kiírás pedig a helyi szükségleteket kiszolgáló árutermelő vagy szolgáltató vállalkozások indítását támogatja.

Május: összefogás

Termelői csoportok és a tanácsadás támogatása.

Június: erdészeti gépek

Sokan várják az erdészeti gépek, eszközök beszerzésének támogatását, ami újdonságként jelenik meg ebben a pillérben. Az erdők klímarezisztenciájának fokozására is nyílik pályázat.

Július: generációváltás

Ebben a formában szintén újnak számít a gazdaság átadását és átvételét külön-külön támogató konstrukció, amelyhez a szakvezetés és a szakma is nagy reményeket fűz. Ezen felül a fiatal gazdálkodók indulását és beruházásait külön támogatják, méghozzá nem csak a mező-, hanem az erdőgazdaságban is. Egy további pályázatban életkortól függetlenül, kisüzemként is lehet forrást kérni a gazdaság beruházásaira.

Augusztus és szeptember: vidéki élet

Nyár végén a vidéki infrastruktúra fejlesztése áll a középpontban: tanyafejlesztés és az önkormányzati beruházások (utak, szennyvízkezelés). A baromfifélék állatjóléti támogatásaira is ekkor lehet forrást igényelni.

Október: a rövid ellátási lánc

Ismét lehet többéves erdő-környezetvédelmi vállalásokat tenni. A hónap fajsúlyosabb kiírása a rövid ellátási láncokat támogató pályázat.

November: AKG és ÖKO

Ebben a hónapban a pályázatok egyik része a kistelepülési fejlesztéseket szolgálja, újdonságként a helyi biomassza-erőművek létesítését is. Továbbá ökoturisztikára és digitalizációra is lehet forrásokat kérni. A hónap igazán fajsúlyos kiírásai azonban az öko- (ÖKO) és az agrár-környezetgazdálkodás (AKG) támogatását szolgálják, többéves projektek keretében. A futó, hároméves támogatási időszak 2024 végén jár le, az AKG-kifizetés mintegy egymillió hektárt, az ÖKO 150 ezer hektárt érint. Az ökológiai módszerekkel termelő terület ennél nagyobb, összesen bő 300 ezer hektár az országban. Az átállt gazdaságoknak képesnek kell lenniük a biofelár, a termékfeldolgozás és/vagy a rövid ellátási lánc révén finanszírozni a termelésüket. A 2022-ben elfogadott „Nemzeti cselekvési terv az ökológiai gazdálkodás fejlesztéséért” 2027-re 10%-os ökológiai területarányt tűzött kicélul.

December: digitális átállás, szárítók és tárolók

Az év végén lehet igényelni a kiskérődzők, a tehenészetek, valamint a méhcsaládok állatjóléti támogatását. Emellett fontos beruházási pályázatok nyílnak meg az agrárdigitalizáció, tehát a digitális átállás, a kertészetek technológiafejlesztése, valamint a terménytisztítás, -szárítás és -tárolás támogatására. A digitális átállás keretében legutóbb 100 milliárd forintos forrás állt rendelkezésre precíziós gazdálkodásra alkalmas gépek beszerzésére. A kiírás kiugróan sikeres volt, de ehhez hozzájárult a meghirdetés időzítése is: 2021-ben sok elköltésre váró pénz halmozódott fel az agráriumban. Most inkább a konszolidáció éve jön, amikor a gazdálkodók nagyobb szükségét érezhetik a költséghatékony szárítás és a piaci zavarokat csillapító terménytárolás fejlesztésének - írták.

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás