A gabonák és repce aratása után fontos az ökológiai jelentőségű másodvetés helyes elvégzése. A gazdálkodó bármelyik, a MePAR-ban támogatható területként nyilvántartott tábláján megvalósíthatja ezt a másodvetés típust. Anyagunkban megtudhatja, hogyan és mit csináljon ahhoz, hogy a zöldítés keretében megkapja az utána járó támogatást. Az ökológiai jelentőségű másodvetés (EFA másodvetés) egy, a Zöldítés gyakorlatában meghatározott fogalom. A gazdálkodó ezt a másodvetés típust bármelyik, a MePAR-ban támogatható területként nyilvántartott tábláján megvalósíthatja. A témát a Gazdahely szakcikke foglalta össze, ezt szemléztük.
Az ökológiai jelentőségű másodvetés (EFA másodvetés) után támogatás jár, amit érdemes igénybe venni
Ezek a fő szabályok az ökológiai jelentőségű másodvetés (EFA másodvetés) esetében:
  • EFA másodvetés minimum 2 faj keverékéből álló zöldtrágya vagy téli takarónövény lehet.
  • Az egységes kérelem beadásakor már a tervezett vetés időpontját, helyét és méretét jelölnie kellett. A tényleges vetés után 15 nappal be kell jelenteni a kérelem felületén.
  • Nem számít 1:1-ben ökológiai jelentőségű területnek (EFA-nak). A parlagon hagyott területtel ellentétben az ökológiai jelentőségű másodvetés csak 0,3-as szorzóval súlyozott. Eszerint 10 hektár másodvetés csak 3 hektár EFA-nak minősül. (Fontos, hogy az összes támogatott terület 5 százaléka kell, hogy EFA terület legyen)
Az EFA másodvetést legkésőbb október 1-ig el kell vetni.
  • Minimum 60 napig jelen kell lennie a földterületen. (Nem tárcsázható be előbb. Szigorú a kontroll: akár a bejelentett tényleges vetés időpontja után az 59. napon is ellenőrizhetik. Ha akkor friss szántást találnak a területen, nincs támogatás.)
  • Ezeken a parcellákon a vetéstől a leforgatásig tilos a növényvédőszer használata, beleértve a csávázószereket is. (Nem vethet tehát EFA másodvetésként csávázott vetőmagot.) 
  • Nem csupán a vetést, hanem a beforgatást is be kell jelenteni a kérelem felületén, szintén 15 napon belül.
Ezeken kívül fontos tudnivaló, hogy nem kötelező minősített, fémzárolt vetőmagot használni.
Az sem baj, ha nem a kérelem beadásakor megadott táblában kerül ténylegesen elvetésre a zöldtrágya. A tényleges vetés az eredeti tervezettől eltérő helyen is megvalósulhat, de figyelembe kell venni, hogy annak nagysága ugyan csökkenhet (az 5 százalék EFA határig), azonban nem növekedhet. Ha az egységes kérelemben bejelentetthez képest nagyobb mértékű másodvetés valósul meg, úgy azon EFA másodvetésként csak az eredeti nagyságú területet szabad bejelenteni, a többlet másodvetést külön táblaként, hagyományos másodvetésként kell bejelenteni - írja a Gazdahely.
A növényvédő szer tilalomra vonatkozólag a beadáskor nyilatkozni kellett, hogy betartja a gazdálkodó. Ennek tényét pedig a helyszíni ellenőrzés során a gazdálkodási napló ide vonatkozó lapjainak szakszerű vezetésével igazolhatja. Így a GN01, GN06, GN07, GN19 és amennyiben érintett, a GN17 és GN18 betétlapjait kell bemutatni az ellenőröknek. Fontos, hogy a gazdálkodási naplót 5 évig meg kell őrizni!
Az ökológiai jelentőségű másodvetés (EFA másodvetés) esetében elszámolható fajok listája:
lóbab, szegletes lednek, takarmánybükköny, hajdina, facélia, alexandriai here, cirok, kerti zsázsa, fehérvirágú csillagfürt, sárga virágú csillagfürt, kék virágú csillagfürt, édes csillagfürt, somkóró, perzsahere, vöröshere, fehérhere, korcshere, szöszös bükköny, bíborhere, olaszperje, olajretek, fehér mustár, takarmányrepce, zöld rozs (beszántás kalászolás előtt), sziki kender, négermag, abesszin vagy etiópiai mustár, fekete zab, pannonbükköny, len, takarmánybaltacim, meliorációs retek

Megosztás

További híreink

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás