A precíziós eszközök gyártóinak meg kellene teremteniük a kompatibilitást egymás termékei, illetve az azok által gyűjtött adatok között, ugyanis jelenleg ennek hiánya gátolja a legújabb technológiák terjedését – állítják a KITE szakértői. A precíziós gazdálkodás elterjedt fogalom a magyar mezőgazdaságban, a gyakorlatban azonban csak kevés helyen jelennek meg az ilyen megoldások – mondta Szabó Levente a KITE Zrt. vezérigazgatója a közelmúltban egy precíziós gazdálkodási és agrárinformatikai konferencián. Ennek az az oka, hogy minden gépgyártó a saját márkájára fejleszt precíziós eszközöket, ezek azonban nem összevethetők és alkalmazhatók egymással. Márpedig a magyar agrárgazdálkodóknál jellemző, hogy nem egyféle márkájú a gépparkja. Ezért ez az elszigeteltség a precíziós megoldások terjedésében nagy problémát jelent – tette hozzá. A precíziós technológiák tehát igazán akkor tudnak majd jól működni a magyar mezőgazdaságban, ha ezeket a fejlesztéseket rendszerbe lehet integrálni, mert egymással kompatibilisek lesznek. Anyagunk az otpagrar.hu oldal cikke alapján készült.
A KITE szakértői az egységes technológiai rendszer és adatgyűjtés mellett vannak
A KITE 2016-ban egy nagyszabású, valamennyi kultúrára alkalmazható megoldásokat kereső IT-fejlesztést kezdett meg, amelynek idén már kézzelfogható eredményei lesznek. Ennek jegyében adják át még ebben az évben Nádudvaron a KITE innovációs központját.
Szabó Levente
  Általánosságban elmondható, hogy a precíziós megoldások akkor hasznosak, ha nagy felületre kiterjeszthetők, folyamatosan és könnyen fejleszthetők, valamennyi, az adott ágazattól független üzemegységben alkalmazhatóak. Továbbá a géphasználó számára könnyen működtethetők, illetve a fenntarthatóság és a környezetkímélés jegyében lehet őket alkalmazni – foglalta össze Szabó Levente.
Nem vagyunk lemaradva világtól a precíziós technológiák alkalmazásában, de ezek elterjedéséhez szemléletváltásra van szükség. A gépkezelőktől az agrárcégek tulajdonosain át minden szereplőnek – értékelte előadásában a 2018-as helyzetet Hadászi László, a KITE Zrt. fejlesztési és szaktanácsadási igazgatója. Erre volt már példa, az 1950-es években a mezőgazdasági gépesítés elterjedésekor, illetve az 1970-es évek technológiaváltásánál – emlékeztetett.
A precíziós gazdálkodás alapjai az agrotechnológia, az informatikai háttér, és a műszaki megoldások. Agrártechnológiai szempontból mindig szem előtt kell tartani, hogy a növények igényeinek optimális szinten kell megfelelni, mert ha a növény nem érzi jól magát, nem lesz eredményes a termelése – folytatta Hadászi László, hozzátéve, hogy a talajművelésben a biológiai szemléletnek kell uralkodnia. Szerint a „forgatásos szemléletről” át kell állni a „lazításos elvre”, ami nem azt jelenti, hogy el kell hagyni az ekét, mert egyes években szükség lehet a talaj forgatására is. De ilyen mértékű talajforgatás, mint amilyen például a magyar mezőgazdaságra jellemző, csak Kelet-Európában van, Európa fejlett mezőgazdaságú országaiban ezen már túlléptek – mondta a fejlesztési igazgató.
Az új technológiával sok inputanyagot lehet megspórolni a KITE szakértői szerint
A precíziós technológiák alkalmasak a sor és sorköz megkülönböztetésére, átfedés- és kihagyásmentes művelésre, ezekkel pedig sok inputanyagot meg lehet takarítani. Szintén jelentős költségcsökkentő tényező, hogy a pontos időben elvégzett, célzott és táblán belül differenciált műveletekkel menetszámcsökkenés érhető el. Amíg Magyarországon egy átlagos kukoricatermesztő 10-12-szer is kimegy a gépével a táblába, addig a tengerentúlon ez csak 7-8 alkalom. Az erózió elleni védelemre, a rétegvonal mentén történő gazdálkodással, szintén alkalmas a precíziós gazdálkodás - mondta. Hadászi László is kitért a kompatibilitási problémákra, ami jelentős gátja a precíziós megoldások gyakorlati alkalmazásának, hiszen Magyarországon gyakorlatilag nincs olyan üzem, amelyik egy márkát használna. Teljes kompatibilitást kell létrehozni a különböző gyártók eszközeiben – mondta. Lényeges, hogy a gépek által begyűjtött – a precíziós technológiák szempontjából rendkívül értékes – adatok sem kompatibilisek egymással, ezért IT-fronton is adott a feladat az egységesítésre. A KITE fejlesztési igazgatója azt is megemlítette, hogy a gazdálkodók a gépekből származó, rendkívül értékes adatoknak csak mindössze 20 százalékát használják ki. A KITE számára az SAP készítette el az adatbázis-rendszert. Hadászi szerint legalább egy év kellett ahhoz, hogy az IT-szakemberek és az agronómusok egy nyelven beszéljenek. Mostanra ugyanakkor a KITE eljutott odáig, hogy integrált rendszerével közel kétszáz gazdaság, csaknem 100 ezer hektárján 1800 erőgép dolgozik.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás