2021. október 13–14-én került sor a 2020-ban elhalasztott jubileumi és a 2021-es összevont 25-26. Tiszántúli Növényvédelmi Fórumra a Debreceni Egyetemen. Az eseményen Imre László, a BASF Hungária Kft. szőlő-, gyümölcs értékesítési vezetője, valamint dr. Vanó Imre szőlő, gyümölcs termékfelelős a cég új, a hatóanyagkivonásokra adott fejlesztésüket, a Revysolt®-t tartalmazó új készítményüket mutatta be a résztvevőknek, amit a kertészeti kultúrákba szánnak. Az alábbiakban ezt az előadást foglaltuk össze.

Elhangzott, hogy a hatóanyagkivonások korát éljük a növényvédelemben. Ebben az évben olyan nagy felületen – önállóan vagy kombinációban – használt hatóanyag kerül kivonásra, mint a mankoceb. A kivonások azonban nem állnak meg a ditiokarbamátoknál. A triazolok közül is számos jól ismert hatóanyagtól kell búcsút vennünk. Felvetődhet a kérdés, hogy milyen ütemben követik a fejlesztések a hatóanyag-kivonásokat.

A Revysol® (Fotó: Pixabay) számos gombabetegség ellen nyújt megoldást a szőlőkultúrában

Az új hatóanyagok fejlesztését a K+F tevékenységet folytató vállalatoktól várjuk. Megtudhattuk, hogy az ilyen fejlesztés-orientált cégek száma kevés, így az új molekulák nem érkeznek olyan ütemben, mint ahogyan a kivonások történnek. A növényvédő szer hatóanyagok fejlesztése időigényes folyamat. A kiindulási 140 ezer molekula hatóanyag-várományos közül 10-12 éves fejlesztést követően marad egyetlen molekula, mely az egyre szigorodó humán- és ökotoxikológiai kísérleteknek megfelel és piacra kerülhet.

A BASF gombaölő szer fejlesztésének egyik legutóbbi eredménye az új triazol termékük, a Revysol® (mefentriflukonazol). A fejlesztések 2010-ben kezdődtek és a molekula kimagasló hatékonyságának köszönhetően a világon már több mint 40 növénykultúrában engedélyezték. Számos gombabetegség ellen nyújt megoldást a kalászosokban, napraforgóban, őszi káposztarepcében, szőlő-, zöldség- és gyümölcskultúrában. A kertészeti kultúrákban hosszú idő óta az első új triazol molekula bevezetését jelenti a mefentriflukonazol hatóanyag. 2020-ban az ország több pontján beállított technológiai kísérletben keresték a választ a Revysol®-t (75 g/liter mefentriflukonazol) tartalmazó készítménynek a szőlő feketerothadása elleni hatékonyságra.

Az egri Rác-hegy dűlő egyik ’Kékfrankos’ ültetvényén történt a kísérlet

Kihangsúlyozták, hogy a feketerothadás egyre nagyobb problémát jelent a gazdaságokban és vannak olyan évjáratok (2010, 20014, 2019, 2020), amikor – a peronoszpórát megelőzve -, a lisztharmat után a legnagyobb gazdasági kárt előidéző gombabetegséggé lépett elő. Az egri Rác-hegy dűlő egyik ’Kékfrankos’ ültetvényében sorozat-kezelésben, illetve Delan® Pro készítménnyel váltogatva egy technológiai kísérletben juttatták ki a terméket. A felső hajtástartó huzalpárra előző évi, piknídiumokkal borított fürtmúmiákat rögzítettek annak érdekében, hogy a csapadék hatására a kimosódó piknokonídiumok a kísérleti parcellákon a fertőzés elindulását segítsék. Érdemes tudni, hogy a kísérleti területen a májusi csapadékmennyiség messze átlag alatti volt (17 mm), majd a júniusi csapadék a sokéves átlagot meghaladta (134 mm), ezzel eszményi körülményeket teremtett a feketerothadás fertőzés létrejöttének. Az első feketerothadás tünetek levélen június 5-én, míg fürtön június 15-én jelentek meg. A fürttünetek június 26-tól tömegessé váltak. A júliusi magas csapadékmennyiség (73 mm) továbbra is kedvezett a feketerothadásnak. így a betegség olyannyira elhatalmasodott, hogy a kezeletlen kontroll parcellákban fertőzés mértéke a fürtön elérte a 62%-ot. A Revysol® kimagasló feketerothadás elleni hatékonysága mind a sorozatkezelésben, mind pedig a Delan® Pro-val végzett váltakozó kezelésben egyaránt 0,5% alatti maradt a fürtökön. A Revysol® tehát egy kimagasló feketerothadás elleni megoldást jelent a szőlő kultúrában.

További vizsgálatok ráadásul azt is igazolták, hogy a lisztharmat elleni hatékonysága is kiváló, illetve hogy a Revysol® a triazol rezisztens gombapopulációk ellen is hatékony. Mivel alacsony hőmérsékleten is kifejti a hatását, így a gazdálkodók kevésbé vannak kitéve az időjárási körülményeknek az alkalmazásakor. Dózisa a lombfal magasságának változásával növelhető. Kiváló humán- és ökotoxikológiai profil jellemzi.

(x)

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás