A robotok mind újabb területen vetik meg a lábukat a mezőgazdaságban
Új területet hódítanak meg a gépek: hamarosan a kézimunkaigényes területeken is elterjedhetnek a robotok a mezőgazdaságban. A technológia arra is lehetőséget ad majd, hogy az emberek millióinak munkát adó teaiparban is robotokkal szedessék le a tea leveleit.
Robotizálnák az emberi tapasztalatra alapozó munkákat is
A robotok elterjedése számos ipari ágazatban megállíthatatlan. A mezőgazdaság is nagy hasznát veszi a technológiai változásoknak. Ugyanis a mesterséges intelligencia fejlesztésével az emberi tapasztalatot igénylő munkaerőigényes ágazatok is egyre inkább robotizáltak lehetnek. Ugyanakkor a munkaerőpiacra gyakorolt hatások még korántsem egyértelműek. Erre jó példa a teaipar helyzete, amely több millió embernek ad munkát a Dél-Ázsiában. Anyagunkat az Alapblog cikke alapján közöljük.
Világszerte egyre több robotot alkalmaznak a legkülönbözőbb ipari területeken. Ezzel automatizálják az egyes gyártási területeket, egyre precízebb feladatokat ellátva. Kína élen jár ezen a területen is: 2016-ban az ipari robotok értékesítése elérte a 13 milliárd dolláros rekord összeget, ami 18 százalékos növekedést jelent.
Hirdetés
Az automatizáció a lakosság élelmezését ellátó mezőgazdaságra is nagy hatással van. A növekvő népességszámot nézve a termelési hatékonyság növeléséhez nagy szükség lesz a mezőgazdasági robotok elterjedésére.
Az agrárium gépesítésében egyre kifinomultabb technológiákkal lehet találkozni a precíziós gazdálkodás területén is. Ilyen a műhold alapú vagy drónos földmérés, valamint az automatizált vetés és az aratás is. A becslések szerint a 2016-ban 3 milliárdos agribot piac 5 év alatt akár a 30 milliárdot is elérheti. Tehát egyre több helyen lesznek képesek kiváltani a munkát különféle modern gépesített megoldások. Ezek nem csak az egy hektárra vetített termésátlagokat javítják, hanem az árakat is csökkentik.
Elterjedhetnek a teaszedő robotok a mezőgazdaságban?
A tea előállítása tipikusan munkaerőigényes ágazatnak számít. A minőségi áru előállításának egyik legfontosabb feladata a szüret.
Ezt jelenleg szinte teljes mértékben emberi munkaerővel végzik el, ugyanis a betakarításnál nem mindegy a levelek színe, érettsége, minősége, az előállítani kívánt teatípus függvényében sem. Hamarosan viszont a robotok a teaültetvényeket is ellephetik, ugyanis a különböző mesterséges intelligencia megoldások kiszoríthatják a munkásokat. Így a robotok különböző érzékelőikkel képesek lesznek megállapítani a tealevelek minőségét. Sőt, még a megfelelő szüretelési időpontot is eltalálják, valamint a nehéz domborzati viszonyok sem okoznak problémát.
Legutóbb a Srí Lanka-i teacég, a Dilmah vezérigazgatója jelentette ki, hogy nincsenek kétségei a robotok/drónok elterjedését illetően az ágazatban. Szerinte az adaptáció gyorsaságát csak az határozza meg, hogy a konkrét mérnöki megoldások milyen hamar érkeznek meg a szüretelés problémájára. A teapiac már csak ez alapján is növekedés elé néz, a mostani 39 milliárd dolláros piac a várakozások szerint 2021-re 44,3 milliárd dollárra nő meg.
Gépek veszik el a teaszedők munkáját?
Jó néhány fejlődő ország alacsony jövedelmű háztartásának biztosít megélhetést az ágazat. Az ENSZ adatai alapján a legnagyobb teatermelő országok közé természetesen Kína, India, Srí Lanka és Kenya tartoznak. Ráadásul a becslések szerint világszerte körülbelül 13 millió ember vesz részt a teaföldeken a munkálatokban, az ültetvényesek nagy része pedig elsősorban kisgazdálkodó. Nekik valódi problémát jelent a robotok megjelenése.
Bár a technológiai fejlődést nem lehet megállítani, de a Dilmah keresi a megoldást a munkások átképzésére. Működtetnek gy alapítványt, amelynek segítségével a tea előállításában dolgozó fiatal munkások részére igyekeznek más iparágakban lehetőséget biztosítani.
Korábban már beszámoltunk a borászrobotról, cikkünket itt olvashatja.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés