Még mindig több mint 600 ezerre tehető azon gazdálkodók száma Romániában, akik kizárólag a megélhetésért művelik a jellemzően kis méretű területeiket. Ha nem művelnék földjeiket, elveszítenék az egyetlen forrást, melynek köszönhetően étel kerül az asztalukra. Sokatmondó az is, hogy ezek a kis területek adják a megművelhető romániai területek felét, miközben a termelésnek mindössze a 10-15 százalékát teszik ki. A képviselőház agrárbizottságának elnöke, Adrian Chesnoiu által közölt adatok szerint az önellátó földművelés jellemzője, hogy a gazdák legfontosabb eszköze még mindig a ló és a kapa.

Ez a csoport nem engedheti meg magának azt, hogy modern mezőgazdasági gépeket vásároljon, növelje a termelést, és értékesítse a megtermelt javakat - írta a Főtér.ro. A közepes nagyságrendű területeket birtokló gazdák ennél jobb helyzetben vannak. Ide sorolhatóak azok, akik 10-150 hektáron gazdálkodnak. Ők valamivel fejlettebb technológiát alkalmaznak, de számukra is a föld jelenti az egyetlen bevételi forrást. A legkevesebben, alig 4 ezren azok vannak, akik már okoseszközöket, agrárdigitalizációs megoldásokat használnak a földművelés során.

A román földek felét 2021-ben is kőkorszaki módon művelik

Alulfinanszírozott román földek

A mezőgazdasági területek 30 százalékán zajlik modern módszerekkel precíziós gazdálkodás, ehhez képest ez a kategória adja az országos gabonatermelés 70 százalékát. Mindez nem lenne lehetséges a jövő mezőgazdaságát jelentő modern gépek nélkül. A román agrárium súlyosan alulfinanszírozott, és a tavaly óta még a korábbi támogatások egy része megszűnt, miközben késlekedik a pályázatkiírás az új európai projektekre is. A gazdák összességében azt szeretnék elérni, hogy a mezőgazdaság ágazata bekerüljön az idei év stratégiai prioritásai közé. Korábban azért álltak sztrájkőrséget, mert a kormány és a parlamenti többség nem volt hajlandó belefoglalni a 2021-es költségvetési törvény tervezetébe a 2020-as tavaszi vetéseket ért aszálykárokért fizetendő támogatásokat. Az aszály által sújtott gazdák gyakorlatilag a csőd szélén állnak - írta a portál.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás