Fokozott hatásbiztonság a repce tavaszi kártevői ellen

A rovarölő szer hatóanyagok számának csökkenése a megmaradó lehetőségek túlhasználatához vezet, ami melegágya a rezisztencia kialakulásának. Magyarországon a repcefénybogár és a burgonyabogár piretroidrezisztenciája közismert és ennek jeleit ormányos fajokban is kimutatták már Nyugat-Európában. A rovarok ellenállóságának alapja legtöbb esetben a hatóanyagokat lebontani képes észteráz és monooxidáz enzimmel rendelkező populációk felszaporodása.

Védőernyő a hatóanyagnak

Észter típusú piretroid hatóanyag használata esetén olyan megoldásra van szükség, amely „megvédi” azt a lebontó enzimektől. A piperonil-butoxid (PBO) az a vegyület, ami kombinációs partnerként a lebontó enzimet inaktiválva lehetővé teszi, hogy a hatóanyag kifejtse hatását. A piperonil-butoxid világszerte széles körben használt partnere a különböző piretroid molekuláknak. Ott van rá szükség, ahol piretroidrezisztens, vagy csökkent érzékenységű rovarok ellen kell küzdeni. Bizonyított tény, hogy ezekben az esetekben nagy mértékben javítható a piretroidok hatékonysága, ugyanis a PBO megakadályozza a lebontó enzimek működését.

Új megoldás tavaszi rovarproblémákra repcében

A Corteva™ Agriscience 2023 tavaszán hozza forgalomba a Sherpa Duo® rovarölő szert, mely a cipermetrin és PBO gyári kombinációja. A cipermetrin kontakt hatóanyag, melynek hatására a rovarok néhány percen belül befejezik a táplálkozást, majd rövid időn belül elpusztulnak.

Rovarölő hatását hűvös időben, már 5 °C-on is kifejti, így kora tavaszi kártevők ellen is jól használható. A készítmény másik összetevője a fentiekben részletezett piperonil-butoxid (PBO) hatásfokozó vegyület, mely a piretroid molekula lebontását végző enzim működését akadályozza. A Sherpa Duo® hatékonyan alkalmazható az őszi káposztarepce veszélyes tavaszi kártevői ellen.

Kártevők hada veszélyezteti a repcét tavasszal

A tél végén, kora tavasztól folyamatosan betelepedő ormányos fajok közül a nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi) és a repceszár-ormányos (Ceutorhynchus pallidactylus) okozzák a legjelentősebb gazdasági kárt. Ellenük előrejelzésre alapozottan az imágók megjelenésekor kell védekezni. A tapasztalatok szerint igen nehéz az optimális kezelési időpontot kiválasztani, célszerű több kezelésben gondolkodni a biztosabb hatás érdekében.

Az őszi káposztarepce másik jelentős kártevője a repce-fénybogár (Meligethes aeneus). A kártevő fő kártételi ideje a virágzást megelőző, zöldbimbós állapot, amikor fénybogár táplálék (virágpor) után kutatva átrágja a bimbókat és megsérti a bibét. A károsított virágból nem fejlődik becő.

További információért kattintson ide!

Perényi József
Fejlesztő mérnök

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás