A sertéstartók is örülhettek végre
Igen komoly emelkedés tapasztalható a hazai sertéságazatban. Az árak is növekedtek, de különösen a sertéskivitel bővült jelentősen az év első két hónapjában. Ha előbbi nem is, szakértők szerint a sertéshús kivitelének növekedése már sokkal több pozitívummal jár az ágazat számára.
Az AKI hivatalos jelentése szerint 2017. január-februárban 19 százalékkal több sertéshús és 42 százalékkal több élő sertés hagyta el hazánkat. A többletet elsősorban Románia, Szlovákia és Horvátország vásárolta fel, miközben Ausztria 8 százalékkal csökkentette sertésfelvásárlását. A húspiacon is hasonló a helyzet. Horvátországba több mint kétszer annyi sertéshúst exportáltak a magyar feldolgozók, mint egy évvel korábban, emellett a Kínába és Romániába irányuló kivitel is dinamikusan emelkedett. Közben az élő sertés import 19 százalékkal csökkent, sertéshúsból azonban 2 százalékkal több került be az országba.
Szakértők szerint mindenképpen jó jel, hogy nagyobb arányban növekszik a sertéshús kivitele, mint a behozatal, de továbbra is fenntartással kell kezelni a külföldről érkező árukat. Ezek ugyanis sokszor dömpingáron érkeznek hozzánk, amivel jelentősen lenyomják az árakat a boltokban, ezzel veszélyeztetve a hazai termelőket. Ilyen legutóbb az orosz embargó miatti árufelesleg kialakulásakor történt. Azóta azonban a felesleg a kínai piacon helyet talált, így az európai sertéshús-piac stabilizálódni tudott. A verseny ettől még kemény marad a hazai és a külföldi termelők között. Továbbra is meg kell küzdeni a legkisebb piaci részesedésért is.
Hirdetés
Az import és export mennyiségének változása közben a felvásárlási árak is módosultak a közelmúltban. A 2016 elején tapasztalt 300 forintos kilónkénti szintről mára 500 forint fölé emelkedett. Az AKI adatai szerint a darabolt sertéshús (karaj, tarja, comb) feldolgozói értékesítési ára 18 százalékkal volt magasabb 2017 áprilisában, mint 2016 azonos hónapjában. Május első hetében a sertéscomb feldolgozói értékesítési ára 935 forint volt kilónként, míg egy évvel korábban 779 forintért kelhetett el az áru. Ennél nagyobb mértékben drágult a tarja: a tavalyi 669 forint helyett ma már 832 forintot kérnek el a feldolgozók.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés