A sertéseket gyakran hasonlítják az olimpikonokhoz: az istállóban töltött 5-6 hónap alatt kiválóan kell teljesíteniük. Ehhez friss levegőre van szükségük. A kutatások kimutatták, hogy a szúrós ammóniával teli sertésólak nem nyújtanak a kiváló teljesítményhez szükséges elhelyezést. A sertéstenyésztés intenzívebbé válása a kereskedelmi sertéstelepek ammóniakibocsátásának magas koncentrációjához vezetett.

Az ammónia a természetes és számos antropogén forrásból származó egyik legfontosabb környezetszennyező anyag, amely káros hatással van a közegészségügyre, valamint a sertések egészségére, jólétére és termelési teljesítményére. Ezenkívül az ammónia jelentős szerepet játszik a légköri szálló por kialakulásában, a láthatóság romlásában és a nitrogén légköri lerakódásában az érzékeny ökoszisztémákban.

Az antropogén források, amelyek az ammóniakibocsátás legnagyobb forrását jelentik, magukban foglalják a mezőgazdasági tevékenységet, az állattenyésztést és a hulladékot (Fotó: Pixabay)

Ezért fontos, hogy tisztában legyünk az ammónia forrásaival, hatásaival és a kihívás megoldására irányuló megközelítésekkel.

Mi az ammónia?

Az ammónia az összes reaktív nitrogén egyik fő összetevője. Ezenkívül a légkörben oldódó alkáli gáz, és könnyen átalakulhat finom részecskés ammónium-aeroszollá. Az ammónia színtelen, a levegőnél könnyebb gáz. 5-18 ppm-nél éles, szúrós szaga van. A karbamid lebomlása és elpárolgása során ammónia keletkezik. Vízben oldódik, és ammóniumionná alakul. Alacsony pH-n (<7, savas körülmények között) 99%-a folyékony formában marad. Magas pH-nál (>7, bázikus körülmények) az ammónium egy része gáznemű ammóniává alakul, és szabad levegőn kiszabadul. Ha a pH 9,25, az ammónia 50%-a gáz, 50%-a pedig folyékony formában van.

Melyek az ammónia forrásai?

Az ammónia természetes és antropogén forrásokból egyaránt származik. Az antropogén források, amelyek az ammóniakibocsátás legnagyobb forrását jelentik, magukban foglalják a mezőgazdasági tevékenységet, az állattenyésztést és a hulladékot. Ide tartozik továbbá az ammónia alapú műtrágyák kijuttatása, a vegyi műtrágyák elpárolgása, a biomassza elégetése, a benzinüzemű autók katalizátorai, a hulladéklerakók, a szennyvíztisztító telepek, a szerves anyagok komposztálása, a fosszilis tüzelőanyagok elégetése és az ipari folyamatok.

Az ammóniakibocsátás természetes forrásai közé tartoznak a vadon élő emlősök és madarak, a talajból és az óceánból való elpárolgás, valamint a szerves anyagokat lebontó mikroorganizmusok. Az antropogén forrásokból származó ammónia a közegészségre és a környezetre, valamint az állatok egészségére, jólétére és termelési teljesítményére is káros hatást gyakorol.

A sertéságazat ammóniakibocsátása

A sertések a hús előállítása érdekében fehérjét és más nitrogénformákat fogyasztanak a takarmányban. A takarmány húsokká történő átalakítása azonban nem hatékony. A sertések a takarmányban lévő nitrogén mintegy 50-80%-át ürítik ki a bélsárral és a vizelettel. A trágyafehérje, a húgysav és a karbamid biológiai és kémiai lebontása során ammónia keletkezik. Ez azt jelenti, hogy a sertéstelepek, a trágyatárolás és a trágya földi kijuttatása a kibocsátások fő forrásai.

Az állattenyésztési ágazatok közül a sertéstenyésztés az összes ammóniakibocsátás mintegy 12%-át adja a légkörbe. A trágya nedvességtartalma, a hőmérséklet, a nitrogéntartalom, a levegőztetés körülményei, a trágya pH-értéke, valamint a kémiai és mikrobiológiai tevékenységek befolyásolják az ammónia képződését és kibocsátását.

Milyen káros hatásai vannak az ammóniának a sertésekre?

2022-ben a kínai Wuhanban található Huazhong Mezőgazdasági Egyetem Wenhao Qin vezette kutatócsoportja tanulmányában megállapította, hogy malacoknál 50 ppm ammóniaexpozíció nyilvánvaló tüdőelváltozásokat okoz, beleértve az interstitialis megvastagodást, a gyulladásos sejtek beszűrődését és a fokális vérzést.

Ezenkívül az ammóniaexpozíció a malondialdehid tartalom növekedéséhez vezetett, az antioxidáz és a gyulladásszabályozók mRNS-expressziójának csökkenésével kombinálva t oxidatív stresszt és csökkent gyulladásgátló választ is kiváltott a tüdőszövetekben.

Továbbá, az ammóniának kitett csoportokban felhalmozódott a borostyánkősav, a linolsav és a foszforil-etanolamin, valamint a glükóz, a kinolinsav és az aszparaginsav fogyasztása. Ez azt jelezte, hogy a glükóz aerob oxidációjából származó energiaellátás elnyomott, a glikolízis és a lipolízis pedig aktiválódott a tüdőszövetekben, amit a krónikus ammóniaexpozíció indukált.

2020-ban, szintén a Huazhong Mezőgazdasági Egyetemen Xiaotong Wang és munkatársai arról számoltak be, hogy a 80 ppm ammónia rövid távú expozíciója orrnyálkahártya-hiperpláziát okoz. Emellett csillók diszfunkcióját és epithel-mesenchymális átalakulását is előidézi, tüdőkárosodást okozva. Emellett a hosszú távú ammóniaexpozíció gátolja a Krebs-ciklust. és aktiválja a glikolízist malacok tüdejében.

Az ammónia még alacsony koncentrációban is mérgező gáznak számít az emberek és az állatok számára. Az ammónia vízben való nagyfokú oldhatósága miatt belélegezve irritálhatja és marhatja a légutakat. Ezenkívül az ammónia a nyálkahártyán és a vérkeringésen keresztül a belekre, a lépre, a májra, a vesékre, a szívre és az agyra is hatással van.

Káros baktériumok és kóros elváltozások

2019-ben a Huazhong Mezőgazdasági Egyetemen a Tongxin Wang és munkatársai által készített tanulmány kimutatta, hogy a 20 ppm feletti koncentrációjú ammóniaexpozíció csökkentheti az orrmikrobióta bőségét, és növelheti a káros baktériumok kolonizációját a növésben lévő sertések orrüregében. Továbbá az orrmikrobióta egyensúlyhiánya légúti nyálkahártya immunfunkciós zavarokat és légúti betegségeket okoz. Ezenkívül a magas ammóniakoncentrációnak való krónikus expozíció megváltoztatja a bél mikrobióta diverzitását, és gyulladásos választ vált ki a befejező sertésekben.

2021-ben Chunli Xia és munkatársai a kínai Harbinban található Északkeleti Mezőgazdasági Egyetemen végzett tanulmányukban különböző mértékű patológiás elváltozásokat említettek az ammóniaexpozíciónak kitett befejező sertések májában, veséjében, hipotalamuszában, jejunumában, tüdejében, lépében, szívében és légcsövében. Különösen a máj, a vese, a tüdő, a hipotalamusz és a légcső károsodásának mértéke súlyosabb, mint a szív és a lép károsodása.

2011-ben Andi Mushawwir és munkatársai, akik akkoriban a dél-koreai Mezőgazdasági és Élettudományi Kutatóintézethez kapcsolódtak, egy tanulmányukban arra a következtetésre jutottak, hogy az ammóniaexpozíció csökkenti a szaglóreceptorok működését, csökkenti a kalciumkapcsolt kloridcsatorna aktivitását, csökkenti az agyba érkező elektromos jeleket és befolyásolja a kocák véranyagcseréjét.

A felület, a felületi légáramlás, a levegő hőmérséklete, a relatív páratartalom és a trágyában lévő ammónia légkoncentrációjának különbségei mind befolyásolják az ammónia levegőbe történő kibocsátását (Fotó: Pixabay)

Hogyan kezelhetik a gazdák a problémát?

A felület, a felületi légáramlás, a levegő hőmérséklete, a relatív páratartalom és a trágyában lévő ammónia légkoncentrációjának különbségei mind befolyásolják az ammónia levegőbe történő kibocsátását. Ezért az ammóniakibocsátás csökkenthető a vizelet és az ürülék elkülönítésével, a trágya oxigéntől való elválasztásával, a trágya kis mértékű zavarásával és a trágya feletti alacsony sebességű légáramlással.

Ezenkívül a hígítással a hígtrágya ammóniakoncentrációjának csökkentése, a hígtrágya hőmérsékletének csökkentése, a kibocsátó felület csökkentése és a pH csökkentése csökkenti az ammóniakibocsátást.

Az ammóniakibocsátás csökkentése érdekében végzett étrendi manipuláció magában foglalja a takarmány-nyersfehérje csökkentését és a kristályos aminosavak kiegészítését, rostforrások, például kis mennyiségű szójababhéj vagy szárított cukorrépapép hozzáadását, valamint kalciumsók kiegészítését.

Záró megjegyzések

Az ammónia jelentős légszennyező anyag, problémákat okoz a környezet és a közegészségügy, valamint a sertések egészsége és jóléte szempontjából. Bár az ammóniaexpozíció káros hatásai minden korú sertésnél jelentkeznek, a molekuláris mechanizmusok továbbra is tisztázatlanok, és további kutatások tárgyát képezik. Az ammóniakibocsátás és -szórás megértése kritikus fontosságú a sertéstenyésztő létesítmények ammóniakibocsátásának csökkentése, a közegészségügy és a környezet, valamint a sertések egészségének, jólétének és termelési teljesítményének javítása érdekében.

(Forrás: pigprogress.net)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás