A megfelelő fafajták kiválasztása, a gyökérzóna feljavítása, a jó tápanyagfelvétel biztosítása és a vadriasztás mind hozzájárul a sikeres erdőtelepítés megvalósításához. Cikkünkben összefoglaltuk, mire figyeljen.

Az erdőtelepítés az egyik legjelentősebb erdészeti munkafolyamat. Akár a nem erdészeti művelés alá vont területeken is létrehozhat erdőket. Erre különböző támogatási lehetőségeket is talál, amelyek kisebb nagyobb mértékben hozzájárulnak a költségekhez.

A sikeres erdőtelepítés záloga a jó talajállapot. Fotó: Pixabay, Radosław Cieśla

Erdészeti támogatásból nagyon sokféle van. Itt olvashatja az Erdősítés támogatása néven kiírt pályázatot.

A kezdet kezdetén is kaphat segítséget a telepítéshez, de a későbbiekben akár a tarvágáshoz vagy a pótláshoz is.

Itt írtunk korábban arról, hogy az erdősítés támogatására 5 milliárd forint jut.

Talajelőkészítés - a sikeres erdőtelepítés alapja

Sokaknak fejtörést okoz, hogy miért nem ered meg úgy az erdejük, ahogyan azt elképzelték. Az erdőtelepítés első lépése a talaj előkészítése. Ha a talaját felmérte, kellőképpen előkészítette, azt gondolhatná, hogy mindent megtett azért, hogy a kiültetett összes fa meg is maradjon. Sajnos ez nem így van. A témát az Agrárágazat cikke járta körül.

A fák gyökérzete - a növekedés alapja

A növény rögzítésén túl a gyökérzeten keresztül veszi fel azokat a tápanyagokat és ásványi anyagokat, amik a növényi test felépítéséhez szükségesek. A szárazföldi hajtásos növények számára a szén-dioxid egyetlen forrása a levegő, a vízé és az esszenciális tápanyagoké pedig a talaj. A talajból a tápanyagok a gyökérzeten keresztül jutnak el a növény többi részébe. A talajba hatoló fiatal gyökér csúcsát a gyökérsüveg védi. A süveg külső részének elnyálkásodása a súrlódás csökkentésével segíti elő a gyökér előrenyomulását. A folyton pusztuló külső réteg belülről állandóan új sejtekkel pótlódik, aztán megújul. Az új sejtek a gyökércsúcs osztódási övében keletkeznek. A folyamatosan gyarapodó sejtek miatt a gyökér egyúttal folyamatosa növekszik is. A növekedés a sejtek hosszanti megnyúlása miatt a csúcs mögötti növekedési övben a legerőteljesebb. A növekedéshez nélkülözhetetlen a növekedési hormon jelenléte, amelyet a növény maga is szintetizál. A növényi hormonok (más néven fitohormonok) a növények életfolyamatait szabályzó hormonok, ezek közül az egyik a növekedési hormon. Az auxinok pedig a több növényi életfolyamatban létfontosságú szerepet játszó növényi hormonok egyik csoportja, amelyek merisztémákban (osztódó szövetekben) képződnek. A szár és a gyökér növekedésének irányításában, valamint termésképződésben, a levél- és terméshullás kémiai szabályozásában egyaránt részt vesznek.

A tápanyagok felvétele a gyökérzőnában

A növekedési öv felett a bőrszövet egyes sejtjei vékony falú, felületnagyobbító nyúlványokat, azaz gyökérszőröket képeznek. Ezek a kis nyúlványok veszik fel az ásványi sókat és a vizet, ezért ez a tájék a felszívási öv. Gyakorlatilag ez a rész felel a tápanyag felszívásáért. A gyökér állandó növekedése következtében a csúcshoz közelebbi részen folyamatosan új szőrök jönnek létre, míg a távolabbiak fokozatosan elhalnak. Így az újonnan képződők állandóan újabb, tápanyagban gazdagabb talajrészekkel kerülnek kapcsolatba. Minél több ilyen gyökérszőr van a növény gyökérzetén, annál inkább képes a tápanyagfelvételre, a növekedésre, és annál több esélye van a túlélésre.

A sikeres erdőtelepítés láthatatlan szövetségesei a gombák

Ugyanakkor több erdei fafaj (pl. a tölgyek) gyökérzetéről hiányoznak a gyökérszőrök. Szerepüket gombafonalak töltik be. A gyökerekkel együtt élő gombák jelentősége leginkább a felvehető nitrogénben szegény talajokban nagy. Ha a talajban elegendő a felvehető nitrogén, akkor a gyökérsejtek lebontják a gombafonalakat. Az egyes gombafajok csak bizonyos meghatározott fafajhoz kötődnek, és csak akkor képeznek termőtestet, ha a megfelelő fa gyökérzetével kerülnek kapcsolatba.

Erdőtelepítés esetén mindenféleképpen gondoskodni kell a megfelelő talajélet kialakításáról. Egy-egy komplex mikrobiológiai készítménnyel tucatnyi gombatörzset tud egyszerre kijuttatni. Mivel a számukra legalkalmasabb biotóp a talaj, gyakorlatilag azonnal szaporodni kezdenek. Érdemes arra is ügyelnie, hogy ne csak aerob, hanem anaerob gombatörzseket is kijuttasson, hiszen a fák gyökere ritkán marad meg a talaj felső 10-15 cm-es rétegében, márpedig az oxigén koncentráció ott a legmagasabb a talajban. Ha a talaj-előkészítést ilyen komplex gombatörzseket is magas egyedszámban tartalmazó készítménnyel együtt végzi el, akkor biztos lehet abban, hogy a fái kellő tápanyaghoz jutnak majd.

Hormonok körforgása

A rhizoszférában élő mikroorganizmusok nagy része növényi növekedést szabályozó anyagokat termel. Ilyen például az auxin, a gibberellinek, a citokininek és az abszcizinsav. Ezek a növényi hormonok rendszert alkotnak, működésük pedig egymással összefügg. Vagy serkentik, vagy gátolják egymás hatását. A kedvező hatás egyik lehetséges módja, hogy a baktériumok által termelt hormonok serkentik a növény növekedését és anyagcseréjét, ezáltal a biológiai produkciót is.

Hogyan védje meg erdőjét a vadállatoktól?

A sikeres erdőtelepítés után is vannak még feladatok. Nagyon fontos, hogy a vadak ne tudjanak végzetes, visszafordíthatatlan károkat okozni. A védekezésnek 3 lehetséges módja van:

  • mechanikai
  • kémiai
  • biológiai

Közvetlen mechanikai védekezés lehet a drótkerítés. A magasságát, az erősségét és az építési módját természetesen a vadfajtól függően kell meghatározni. Védekezhet villanypásztorral, vagy olyan eszközökkel, amelyek hangot adnak ki. Ilyen a PB gázágyú, a karbidágyú, a szélkerekes kereplő, a riasztólövés vagy a riasztó hang lejátszása. Sőt, akár fénnyel is riaszthat.

A mechanikai védekezéssel viszont mindig ugyanaz a probléma: kiépítési, karbantartási költsége és rendszerint a munkaerőigénye is magas.

Kémiai védekezés lehet például a gyantaszármazékok (dendrocol, vadicell, vadóc) alkalmazása.

A biológiai védekezés lehetséges eszközei a vadállomány által kedvelt növény, vagy éppen a riasztó növény kiültetése, egyéb háziállat jelenléte, vagy ragadozóürülék, vér, zsír, szőr, stb. kihelyezése.

A csemeték hajtásainak egyedi védelme a riasztó íz-, illetve szaghatású, és rágás közben az állat ínyét dörzsölő, kisebző kémiai készítmények alkalmazásával lehetséges. Károkozás előtti felhasználásukkal egy vegetációs időre védelmet biztosíthatnak, de legalább 6 hónapig kellene hatékonynak lenniük. A különböző fafajcsoportokra eltérő készítmények kaphatóak, érdemes körbenézni. A védekezés hatása azzal növelhető, ha az erdősítésben nem minden fafajt, illetve faegyedet próbálunk megvédeni a rágás ellen.

Jó ötlet lehet a jó sarjadó képességű elegy-fafajokat, valamint a főfafaj egyes egyedeit feláldozni, ezzel rágófelületet biztosíthat a vadállománynak, és megvédi a többi fát.

Megosztás

További híreink

Meddig marad velünk a hó?

2024.11.22.

Az előttünk álló három napban változó időjárás várható: pénteken borult, csapadékos idő után estétől fokozatosan csökken a felhőzet, szombaton többnyire napos, helyenként hózáporos idő várható élénk széllel, vasárnap pedig délen naposabb, északon felhősebb, de jellemzően csapadékmentes lesz az idő.

Óriási potenciál van az mRNS-technológiában a Nobel-díjas kutatók beszámolói szerint

2024.11.22.

A nukleozid-módosított mRNS-technológia óriási potenciállal bír az új orvosi terápiák kifejlesztésében – jelentette ki Drew Weismann, a Pennsylvaniai Egyetem Nobel-díjas immunológia professzora a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) szervezett konferencián.

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás