Mivel az Egyesült Államok Nemzeti Meteorológiai Szolgálata arra figyelmeztet, hogy az ország délnyugati részén és Mexikóban gyakoribb lesz a kánikula, az Arizonai Egyetem szakértői által vezetett tudóscsoport egy új vidéki gazdasági modellt dolgozott ki, amelynek célja a klímaváltozás hatásainak csökkentése.

A tudósok a sivatagi mezőgazdasági agromodelleket olyan évelő növényekkel tervezik, amelyek alkalmazkodnak a hő- és nedvességhiányhoz – írja a newphytologist.org nyomán az agroxxi.ru.

A kaktuszokra és az agavékra számos hagyományos kultúrában úgy tekintettek, mint a környezeti szeszélyek és az éves terméshibák elleni biztosításokra (Fotó: Pixabay)

Őshonos fajokból

A kutatók megfogalmazták javaslatukat. Át kell gondolni a sivatagos környezetben folytatott élelmiszer-termelést. Azáltal, hogy a szélsőséges körülményekhez már alkalmazkodott vadon termő növényeket választanak. Vagyis szerintük a sivatagos és száraz körülmények között fel kell hagyni a vízfogyasztó és hőségre érzékeny egynyári növények szaporítási kísérleteivel.

A hagyományos éves gazdálkodási gyakorlatok egyre költségesebbekké és fenntarthatatlanabbakká válnak a gyorsan változó éghajlaton és talajviszonyok közepette – állítják. Ehelyett mást javasolnak. Azt, hogy a száraz vidéken gazdálkodók a vad, ellenálló őshonos fajokból válasszák ki a növényeket, olyanokat, amelyek már alkalmazkodtak a kihívásokhoz.

Sivatag a világ földfelszínének felén

„A sivatagos környezetben élő növények figyelemre méltó számú stratégiát dolgoztak ki. A hő, az aszály, a kiszámíthatatlan csapadék és a gyenge talaj kezelésére. Úgy gondoljuk, hogy az elkövetkező évszázadban ilyen megterhelő agronómiai körülmények uralkodnak majd a világ földfelszínének felén.” –  állítja Erin Riordan, az Arizonai Egyetem tudományos munkatársa, az Arizonai Egyetem kétnemzetiségű kutatócsoportját koordináló kutatási igazgató.

Egy ökológusokból, antropológusokból, etnobotanikusokból, természetvédelmi ökológusokból és népegészségügyi szakemberekből álló interdiszciplináris csoport dolgozott a modell megalkotásán, amely ötvözi a csúcstechnológiájú energia- és vízkivételi megoldások elemeit az észak-amerikai száraz területekről ismert őslakosok hagyományos ökológiai ismereteivel.

A jövő laboratóriuma

A mai sivatagokra nem pusztaságként, hanem a mezőgazdaság jövőjének laboratóriumaként tekintünk" – fogalmazott Gary Paul Nabhan, a tanulmány vezető társszerzője.

Az új modell a megújuló energiatermelést, az esővíz-betakarítást és a talajművelés nélküli növényeket integrálja a rezisztens évelőkkel ugyanazon a területen.

Az alacsony növésű élelmiszernövények fák, fotovoltaikus panelek alá ültetése lehetővé teszi a részleges árnyékolást. Emellett a talaj nedvességmegtartását, a talaj mikrobiális növekedését és a szén megkötését is a növények érdekében.

A hőhöz és a szárazsághoz alkalmazkodnak az olyan fajok, mint az agavé, a kaktusz. Ugyanígy használhatók a nitrogént rögzítő hüvelyesek is. A sokféle rendszer megbízható tápanyagtermést nyújthat. Minimális öntözés és bizonytalan éghajlat mellett.

Biztosítás az agavé és a kaktusz

„A kaktuszokra és az agavékra számos hagyományos kultúrában úgy tekintettek, mint a környezeti szeszélyek és az éves terméshibák elleni biztosításokra" – mondta Exequiel Escurra, a Kaliforniai Egyetem ökológia professzora.

A sivatagi tápláléknövények nemcsak a föld, hanem az ember egészsége számára is előnyösek.

A kukoricától, a ciroktól és a cukornádtól eltérően, amelyek mind olyan egyszerű cukrokat termelnek, amelyek súlyosbítják az elhízást és a cukorbetegséget a felnőtteknél, a kutatók szerint az évelő sivatagi növények (17 kategória) különféle gyógymódokat kínálnak e betegségek megelőzésére.

„Lassú gazdálkodás”

A pozsgás növényeknek és a nitrogént megkötő fás hüvelyeseknek 5-12 évükbe telhet, mire már valóban táplálékforrásnak lehet tekinteni rájuk. Egy évtized alatt azonban ennél több ehető biomasszát tudnak előállítani. Jóval kevesebb vízzel, mint a hagyományos egynyári növények, miközben megkötik a talajban a szén-dioxidot, hozzájárulva az éghajlatváltozás mérsékléséhez.

„Ezeket a stabilan termelő száraz gazdálkodási rendszereket „lassú gazdálkodásnak” nevezzük. Mivel olyanok, mint a sivatagi teknősök, amelyek végül megnyerik a versenyt. A kezdeti beruházásokon és a türelmes gazdálkodókon kívül kevés erőforrásra van szükségük az élelmiszer-termelési potenciál újjáépítéséhez a marginális területeken ” – mondja Nabhan.

Megosztás

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás