Állítólag a görögök után nálunk a legnagyobb a méhsűrűség, a megyék között Zala vezet. Nem sokra megyünk a statisztikával idén, a méhészek nem örültek a nyárnak. Sokszor az elvártnál hűvösebb volt a hőmérséklet, és gyakran esett az eső is. Ez mind megtette a hatását, és az igazi szezon véget is ért. A gyenge, közepesnek ítélt évről méhészek nyilatkoztak.

Fejér megyében mintegy 500 méhész működik a megyei egyesület elnöke szerint. Közöttük vannak kényszervállalkozók, akik közül sokan egyszerűbbnek képzelik a szakmát, mint amilyen a valóságban. Baj abból adódhat, hogy nem ismerik a szakmát, így állományuk akár fertőzési veszélyt is jelenthet a többiek számára.

Nem igazán volt melegük idén nyáron a méheknek.
 

A méhészek egyetértenek abban, hogy gyenge közepesnek minősíthető az idei szezon. Miután a napraforgó mézet is kipörgették, el kell végezni az atkairtást, amit majd november környékén meg kell ismételni. Közben a méhek már cukorszirupos ellátmányt kaptak, mivel a cukor olcsóbb a méznél és a legtöbb méhész elvette a mézet a méhektől. A méhek jelenleg a vadtátika és az aranyvessző virágporát gyűjtik, ami majd a tavaszi fiasításhoz szükséges. Úgy tűnik, ez most jól sikerül, tavasszal nem lesz gond.

Általában az akác adja a hazai méztermés felét, de méhészek szerint sem Fejérben, sem Somogy, sem Békés megyében nem sikerült a legjobban az idei év az eső miatt. Farkas László méhész elmondása szerint Vas megyében eddig soha nem járt sikerrel a méztermeléssel, ő Somogy megyébe jár méhészkedni. Már a tavalyi, őszi szárazság sem jött jól a termelőknek, amit enyhe tél, és egész éves fiasítás követetett. Ez azért probléma, mert az atkák a fiasításban élnek.

A méhetetés izgalmas:

http://www.youtube.com/watch?v=oMaabU2e7bc

Az akác járt pórul a leginkább, a repce esetében vegyes a kép, Békésben kedvezőbb a helyzet, de a Dunántúlon nincs benne túl sok öröm. Az akácvirágzás jónak ígérkezett, ám jött az eső. Idén az első akácvirágzásokat eső, vihar zavarta meg, mire elmúltak, vége is lett a virágzásnak. A hegyekben viszont nektár nélküli volt az akácvirágzás. Különböző megyékben tevékenykedő méhészek is a minimális akácmézre panaszkodnak. Mérsékelt volt a hárs és napraforgó hozama is, viszont Zsibrita Pál békési termelőnek idén lett zsályaméze is. Elmondása szerint azon mézfajtákból lesz idén kevés, amiből tömegtermelésre számíthatnánk. Becslése szerint a tavalyi számokat megmentő napraforgóméz már nem húzza ki a bajból a méhészeket. Az előző szezon mennyiségének 2/3-a várható csak idén.

Forrás: Tribolt Lajos (feol.hu) + Magro.hu

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás