A júliusban és augusztusban tapasztalt csapadékos időjárás meggátolta, hogy az európai gazdák időben betakarítsák a gabonát a földekről, ugyanakkor a búza fehérjetartalma és a gabonafélék általános minősége is aggodalomra ad okot. A német piaccal kapcsolatban a búza minőségének változásáról számoltak be az elmúlt években, a 12,5 százalékos búza mennyisége csökkent, miközben egyre több 11,5 százalékos búzát és takarmánybúzát takarítanak be.

Aggódnak az európai gazdák: az elmúlt hetekben, hónapokban tapasztalható csapadékos időjárás jelentősen gátolta a nyári aratás folyamatát, emiatt a termelők nem tudták időben befejezni a munkát. De sokan aggódnak a búza fehérjetartalma és a gabona általános minősége miatt is.

Forrás: Pixabay

Mint írják, a német piac képviselői a búza minőségének változásáról számoltak be az elmúlt években: a 12,5%-os búza mennyisége csökkent, miközben több 11,5%-os búzát és takarmánybúzát takarítottak be. Egy német keerskedő az ügyfeleinek egyenesen arról számolt be, hogy Észak-Németországban attól félnek, hogy a búza minősége nem lesz jó, mivel az eddigi eredmények azt mutatják, hogy 60%-ban várható takarmány- és 40%-ban malmi búza, alacsony fehérjetartalommal - olvasható az UkrAgroConsult oldalán.

Bár még mindig nehéz felmérni az esőzések okozta összes kárt, egyes források máris csírázási problémákról számolnak be, miközben a német gabonának még mindig mintegy 60%-a kint van a földeken. Egy másik bróker úgy fogalmazott, hogy először túl száraz volt az időjárás, aztán pedig túl nedves. Igaz, ez nagyszerű kukoricatermést és szilázst jelent, de a búzán ez nem segít.

A kontinens északi területein egyre nagyobb a baj

A kevesebb magas fehérjetartalmú búzájával Németország versenyképessége csökken a nyugat-afrikai célpiacokon. Egy európai kereskedő szerint, ha nem tudják 12,5%-os búzát eladni, akkor az alacsonyabb fehérjetartalmú francia malmi búzával kell versenyezniük, ami a fuvarozási hátrány miatt nehéz lesz. Eközben a francia gazdáknak már csak a búza vetésterületének mintegy 10%-át kell betakarítaniuk, és a csapadékos időjárás nincs túlságosan negatív hatással a búza minőségére. Más észak-európai országok, például Lengyelország és Litvánia is terméskiesésről számoltak be a tartós esőzések közepette, a források szerint itt búza 55%-át takarították be mostanáig, miközben normális esetben már befejeződött volna az aratás.

Idén nem lesz magas fehérjetartalmú búza, a takarmánybúza pedig a teljes termés mintegy 25%-át fogja kitenni. Ez egyáltalán nem megszokott errefelé. Az őszi árpa és a repce betakarítása befejeződött, már csak a tavaszi búza és árpa maradt - mondta egy kereskedő.

Egy előrejelzés szerint a lengyel búza minősége a vártnál jobb lesz: bár a termés mintegy 10-15%-a sérült, az össztermés 80%-a valószínűleg malmi búzaként fog átmenni, a szokásosnál alacsonyabb fehérjetartalommal. Lengyelországban a jelentések arról számolnak be, hogy a nyári aratás 35-40%-nál tart.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás