Több pályázat is megnyílt az ősz folyamán, amelyekben állattartó telepek, illetve kertészeti üzemek fejlesztésére, korszerűsítésére nyílik lehetőség. Mivel ebbe a könnyűszerkezetes csarnokok építése és korszerűsítése is beletartozik, így megkerestük a Swedsteel-Metecno Kft.-t, hogy agrárcsarnokaikról a gazdáknak mondják el a legfontosabb tapasztalataikat, javaslataikat.

Milyen épületet és technológiát, illetve megoldásokat ajánlanának az állattartóknak a Swedsteel kínálatából?

Modern acélvázas csarnokokat kínálunk hőszigetelt szendvicspaneles vagy hőszigetelés nélküli trapézlemezes kivitelben különböző tartószerkezeti rendszerek közül a legideálisabbat kiválasztva, testreszabottan mindig az egyedi állattartási, magtárolási vagy feldolgozási, raktározási igényekhez igazodva. Célunk egy műszakilag és gazdaságossági szempontból is optimalizált megoldás.

Tudjuk, hogy egy vállalkozás számára egy ilyen építkezés nagy beruházás. A mindennapi működés mellett olyan komplex feladat, amely számos szakterület (építészet, statika, tűzvédelem, építőanyag gyártás, projektvezetés stb.) bevonásával és közös munkájával tud jó minőségben megvalósulni. Fontos a felkészült és szakmailag megbízható, tapasztalt, referenciákkal rendelkező partner kiválasztása.

Hőszigetelt szendvicspaneles csomagoló üzemcsarnok a Swedsteeltől

Nézzünk pár olyan példát, amelyek szem előtt tartása már a tervezés első lépéseinél fontosak!

Például egy mélyalmos baromfitartásnál, fontos a felületek moshatósága, fertőtleníthetősége, amire jó burkolati megoldás a Swedsteel szendvicspaneles falválasztás. Ez színbevonatos horganyzott acélból készül és eközé kerül gyárilag a hőszigetelés. Ugyanitt sok por is keletkezik, ezért itt nem javasolt a főtartó és gerenda esetén a rácsostartós kialakítás, hanem az „I” tartós főtartószerkezeti rendszer alkalmazása ajánlott.

A baromfinál maradva, egy ketreces tartásnál az épületben kialakításra kerülő technológia alapvető része az etető és itatórendszer, amelyet 3 méterenként kell a főtartószerkezetre függeszteni. Ezért az épület főtartó keretállásait ehhez igazodva 3 méterenkénti kiosztásban kell tervezni. Az épület jól szellőztethető kell, hogy legyen, ezért nagyon fontos az optimális geometriai kialakítása. A megfelelő szellőzést a leginkább az elnyújtott téglalap alaprajzú épület segíti. Ebből a szempontból az optimális fesztáv/épülethossz arány ~0,12-0,16 között van. Az épületek többnyire szimmetrikus nyeregtetős kialakításúak. A csarnok jellemző minimális fesztávolsága kb. 7-8 méter.

Ezzel szemben a sertéstelepeknél a technológia nem határozza meg a főtartó keretállások kiosztásának távolságát, így egyéb statikai és épületszerkezeti szempontból tervezhetőek. Ekkor a fesztáv függvényében az optimálisan alkalmazott keretállás távolságok 4-6 méter, és itt a csarnokok jellemzően 3-5 méter vállmagasságúak. Itt is fontos a megfelelő belső hőmérséklet, továbbá a beton lábazati fal kialakítása.  

Köztudott, hogy az állattartásban mind a tartószerkezetek, mind a burkolatok anyaga agresszív, korrózióval fenyegető környezeti terhelésnek vannak kitéve. Az állattartó épületek esetében nagyon fontos még például a hőstressz elkerülése, az ott élő állatok kényelmének és jobb közérzetének biztosítására. Ez ugyanis nagyban kihat a hozamokra – akár a hús mennyiségéről és minőségéről, akár a tej minőségéről legyen is szó.

Például, ha az istállóban magas a hőmérséklet és páratartalom, a jószág kevesebbet eszik, kevesebb húst és tejet ad le. Fontos bizonyos tartástípusnál a természetes fény bejuttatása. Ezért javasolt ún. bevilágító panelek alkalmazása (természetesen rendszertartozék), amelyeknek az elhelyezését is jól kell tervezni, hogy a bent élő állatoknak szórt fényt biztosítsunk.

Cégünk a mérnöki tudást és koordinációt biztosítja az első tervektől a teljes megvalósításig. A funkcióhoz szükséges technológiát nem biztosítjuk, de több tucat ilyen csarnokot építettünk kivitelező partnereinkkel, akik ezt szakcégekkel közösen kínálják.

Trapézlemezes nyitott szín - Szalmatároló

És a kertészetek számára?

A kertészetek számára szintén a telek, a hely adottságaihoz legjobban illeszkedő, a funkciónak és a tervezett munkának legjobban kialakított növénytartó, növénynevelő, tároló és egyéb raktár, iroda, üzlet, bemutató stb. tudunk megvalósítani a csarnokrendszerünk variabilitásának köszönhetően. Itt is, mint az állattartó épületeknél nagyon hasznos az építtetőnek már a tervezés fázisában egyeztetni a gyártó mérnökeivel, hogy műszakilag minél optimálisabb és anyagilag is minél jobb megoldás szülessen.

Építés előtt mik azok a kérdések, amiket érdemes végiggondolni? Hogyan érdemes belekezdeni egy építésbe? Hogyan induljunk neki? Mik a főbb lépések?

A legfontosabb a funkció, a méret, a hely adottságainak és a hosszú távú célok – például a bővítési lehetőség átgondolása, a későbbi években történő esetleges átalakíthatóság érdekében.

Természetesen utána jön a finanszírozás kérdése, az esetleges pályázatok, a hitel feltételrendszere és hogy ehhez például milyen ajánlatok, szakmai, műszaki tartalmak szükségesek.

Az elindulás ma már az online feltérképezéssel gyorsabb és részben könnyebb, hiszen sok tartalmat megtalálunk, de nehéz eldönteni, hogy amit találtunk az a jó tartalom és jó kínálat számunkra vagy nem, hiszen itt már a műszaki szakmai ismeret vagy ilyen területű tapasztalat fontos. Ezért a tájékozódás mellett érdemes tervező építésszel konzultálni, a gyártókat megkérdezni, és azt is megtudakolni mi a különbség, hiszen tartógerenda és gerenda között, trapézlemez és trapézlemez, szendvicspanel és szendvicspanel között is van különbség. Fontos az acél, hogy ennek milyen az acélmagja, milyen az anyag és a horganyréteg vastagsága. Ez az állattartásban az egyik legfontosabb szempont, hiszen a korrizióállóságot ez adja.

Az építész tervekkel már pontos építőanyagárakat és kivitelezési árakat tudunk kérni. Ezt megelőzően csak nagyságrendi bekerülési árat megbecsülni, ami inkább a tervezéshez, elinduláshoz segítség.

Az ajánlatok összehasonlítása sem mindig egyszerű, ebben is érdemes műszaki szakember segítségét kérni. Ha ez megtörtént, akkor az ár, a benne lévő hozzáadott szolgáltatások, mérnöki támogatás, a benyomások, a szakmai tapasztalat, referenciák alapján érdemes mérlegelni és dönteni, majd elindulhat a projekt.

Terménytároló épület

Miben számítanak különlegesnek a Swedsteel megoldásai?

Tőlünk nyugatra jogszabályban szerepel, hogy az acéltermékek tartósságáért felelős tűzihorganyzás milyen minimális vastagsággal kell, hogy rendelkezzen. Erre nálunk nincs előírás, így ebben nagy különbségek vannak a hazai piacon, mi a Swedsteelnél viszont ebből nem engedünk.

A csarnokaink műszakilag egyedi, testreszabott megoldással valósulnak meg, ami a beruházó kéréséhez maximálisan rugalmas tud lenni, és műszaki, szakmai ötletet, megoldást tudunk hozzá javasolni, ami gazdaságossá tudja tenni.

A cégünk komplett megoldásokat kínál, szükség esetén a tervező és kivitelező partnereket bevonva. Így nincs extra koordináció, projektkezelési teher a beruházón, építtetőn. Statikus és építészmérnök kollégák adnak támogatást, ami az egyes szakterületek gördülékeny működését tudja garantálni.

Milyen már megvalósult mezőgazdasági épületek fűződnek a cég nevéhez?

Számos kis, közepes és nagy gazda állattartó épületének, gabonatárolójának, szalmatárolójának, gépszínének, szerelőműhelyének és raktárának megvalósítása fűzódik hozzánk. Ezek közül néhány a legújabbak közül megtalálható például Hódmezővásárhelyen, Nagykanizsán, Cibakházán, Gyöngyöshalászin, Kétegyházán, Hobolon, Kapolyon, Harkakötönyben, Békéscsabán, Belvárdgyulán és még sorolhatnánk sokáig. Akit név szerint a szakma is jól ismer, az például a KITE Zrt.. Nekik már 2 csarnokot is építettünk és folyamatos a kapcsolatunk az újabb beruházásaik kapcsán.

Sertéstelep, betontámfal, trapézlemezes burkolat
Hódmezővásárhely, gabonatároló és szalmatároló nyitott szín

Akinek az érdeklődését felkeltették az olvasottak, hol tud további információt kérni a lehetőségekről?

Közvetlenül tudják hívni a cégünket, vagy online a Swedsteel agrárcsarnok weboldalán tudnak tájékozódni. Itt pár adat megadásával ajánlatot is lehet kérni és mi felkeressük őket telefonon majd személyesen. Természetesen a személy gyárlátogatásos találkozásra is van lehetőség, ezt is biztosítjuk most is biztonságos feltételekkel.

Ha mezőgazdasági csarnok építésében gondolkodik, kérjen ajánlatot, illetve keressen minket a (23) 806-900 telefonszámon vagy az ajánlatkérésüket az info@swedsteel.hu e-mailre vagy a http://csarnok.swedsteel-metecno.com/agrar oldalon tudják elküldeni!

(x)

Megosztás

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás