„Értékelő 2022” Kertészeti Évzáró Konferencia címen rendezte meg nagy érdeklődés közepette szakmai fórumát a FruitVeb.  Varga István, a FruitVeb alelnöke is tartott előadást. Ebben természetesen kiemelt helyen számolt be az időjárás okozta, soha nem látott viszontagságokról. Ezeket főleg a magyar mezőgazdaság szenvedte meg, és értelemszerűen különösen sújtották a szabadtéri zöldségtermesztési ágazatot.

Három alkalommal komoly szélkár  nehezítette a munkájukat, a hat-hét éve állandósuló csapadékhiány  miatt immár 100-150 milliméternyivel kevesebb víz kerülhet a tározókba.

Az értékesítéssel alapvetően nem voltak különösebb problémák: tisztában voltak vele, hogy az európai árakhoz európai költségek tartoznak, egyébként csökkenő, mérsékelt kereskedelem a jellemző (Fotó: Pixabay)

 A talaj felső egy méterében nyár közepén mindössze 20%-os talajnedvességet regisztráltak. A júliusi időszakban volt olyan hét, amikor a talaj felső 5 centiméteres rétegének 31 C° (!) volt az átlaghőmérséklete A Baja - Hatvan vonalon kora tavaszig alig 40-50 milliméternyi eső hullott, utána pedig jelentősebb csapadékra egészen augusztus-szeptemberig kellett várni. Már az év kezdetén is tapasztalhatók voltak a szárazság következményei. Ez kihatott az ipari zöldségtermesztési kedvre is, amely erőteljesen megcsappant.

Elszabadultak az input anyagok árai

A helyzetet tovább nehezítette  Varga István szerint az input anyagok árainak elszabadulása: a vetőmag 19%-kal lett drágább, a növényvédő szer 17%-kal. Kilőtt a műtrágya ára - 76%-kal drágult - , de mindez „aprópénz” volt a a földgáz (plusz 117%) és a villamos energia (213%-os!) drágulásához képest.

 Összeségében az anyagköltség több mint másfélszeresére nőtt (plusz 55%) az összesített költségnövekedés pedig 27 százalékot tett ki az év az eső 10 hónapjában. A növekvő költségek mellett a szezonban  az aszály sem kegyelmezett az ágazatnak. Az öntözés költségei 1200 hektáron 148 millió forintról 293 millió forintra ugrottak, ez 198%-os növekedésnek felel meg.  Ez átlagosan hektáronként 235 milliméternyi öntözést jelent, frisspiaci zöldségnövények esetében 400 milliméter körül alakul.  1 milliméternyi öntözővíz ára pedig 2022-ben elérte az 1078 forintot.  És ez még a jobbik eset – tette hozzá Varga István – ha van honnan öntözni.  Sok helyen probléma még, hogy felszíni vízből kell öntözni, a frisspiaci zöldségtermesztés ugyanakkor javarészt rétegvizet használ, rosszabb termőhelyi körülmények közepette.

A post harvestben van a jövő

Ami a piaci helyzetet illeti, ilyen körülmények között senki sem remélt pozitív meglepetést. Az ipari zöldségnövények ágazatának jelentős terméskieséssel kellett szembesülnie, ugyanakkor a frisspiaci termékek esetében kisebb, 10-15 % körüli volt a kiesés. Ez nagyrészt a csepegtető, illetve mikróöntözés alkalmazásának volt köszönhető.

Az értékesítéssel alapvetően nem voltak különösebb problémák: tisztában voltak vele, hogy az európai árakhoz európai költségek tartoznak, egyébként csökkenő, mérsékelt kereskedelem a jellemző.  Alapvetően kis beszállítók veszi fel a versenyt az áruházláncokkal – sok beszállító küzd post harvest problémákkal.

Konklúzió? Égető szükség van  az öntözés fejlesztésére! Csak részletesen kidolgozott tervekkel szabad  belevágni a technológiai fejlesztésekbe.  Megfontolandó a kiskultúrás növényvédelmi engedélyek kiterjesztése, a zöld Ausztria szintjével már elégedettek lehetnénk  A  post harvest fejlesztésekben, a piaci volumen növelésében van a fejlődés kulcsa – zárta  előadását a FruitVeb alelnöke.

További híreink

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás