„Értékelő 2022” Kertészeti Évzáró Konferencia címen rendezte meg nagy érdeklődés közepette szakmai fórumát a FruitVeb.  Varga István, a FruitVeb alelnöke is tartott előadást. Ebben természetesen kiemelt helyen számolt be az időjárás okozta, soha nem látott viszontagságokról. Ezeket főleg a magyar mezőgazdaság szenvedte meg, és értelemszerűen különösen sújtották a szabadtéri zöldségtermesztési ágazatot.

Három alkalommal komoly szélkár  nehezítette a munkájukat, a hat-hét éve állandósuló csapadékhiány  miatt immár 100-150 milliméternyivel kevesebb víz kerülhet a tározókba.

Az értékesítéssel alapvetően nem voltak különösebb problémák: tisztában voltak vele, hogy az európai árakhoz európai költségek tartoznak, egyébként csökkenő, mérsékelt kereskedelem a jellemző (Fotó: Pixabay)

 A talaj felső egy méterében nyár közepén mindössze 20%-os talajnedvességet regisztráltak. A júliusi időszakban volt olyan hét, amikor a talaj felső 5 centiméteres rétegének 31 C° (!) volt az átlaghőmérséklete A Baja - Hatvan vonalon kora tavaszig alig 40-50 milliméternyi eső hullott, utána pedig jelentősebb csapadékra egészen augusztus-szeptemberig kellett várni. Már az év kezdetén is tapasztalhatók voltak a szárazság következményei. Ez kihatott az ipari zöldségtermesztési kedvre is, amely erőteljesen megcsappant.

Elszabadultak az input anyagok árai

A helyzetet tovább nehezítette  Varga István szerint az input anyagok árainak elszabadulása: a vetőmag 19%-kal lett drágább, a növényvédő szer 17%-kal. Kilőtt a műtrágya ára - 76%-kal drágult - , de mindez „aprópénz” volt a a földgáz (plusz 117%) és a villamos energia (213%-os!) drágulásához képest.

 Összeségében az anyagköltség több mint másfélszeresére nőtt (plusz 55%) az összesített költségnövekedés pedig 27 százalékot tett ki az év az eső 10 hónapjában. A növekvő költségek mellett a szezonban  az aszály sem kegyelmezett az ágazatnak. Az öntözés költségei 1200 hektáron 148 millió forintról 293 millió forintra ugrottak, ez 198%-os növekedésnek felel meg.  Ez átlagosan hektáronként 235 milliméternyi öntözést jelent, frisspiaci zöldségnövények esetében 400 milliméter körül alakul.  1 milliméternyi öntözővíz ára pedig 2022-ben elérte az 1078 forintot.  És ez még a jobbik eset – tette hozzá Varga István – ha van honnan öntözni.  Sok helyen probléma még, hogy felszíni vízből kell öntözni, a frisspiaci zöldségtermesztés ugyanakkor javarészt rétegvizet használ, rosszabb termőhelyi körülmények közepette.

A post harvestben van a jövő

Ami a piaci helyzetet illeti, ilyen körülmények között senki sem remélt pozitív meglepetést. Az ipari zöldségnövények ágazatának jelentős terméskieséssel kellett szembesülnie, ugyanakkor a frisspiaci termékek esetében kisebb, 10-15 % körüli volt a kiesés. Ez nagyrészt a csepegtető, illetve mikróöntözés alkalmazásának volt köszönhető.

Az értékesítéssel alapvetően nem voltak különösebb problémák: tisztában voltak vele, hogy az európai árakhoz európai költségek tartoznak, egyébként csökkenő, mérsékelt kereskedelem a jellemző.  Alapvetően kis beszállítók veszi fel a versenyt az áruházláncokkal – sok beszállító küzd post harvest problémákkal.

Konklúzió? Égető szükség van  az öntözés fejlesztésére! Csak részletesen kidolgozott tervekkel szabad  belevágni a technológiai fejlesztésekbe.  Megfontolandó a kiskultúrás növényvédelmi engedélyek kiterjesztése, a zöld Ausztria szintjével már elégedettek lehetnénk  A  post harvest fejlesztésekben, a piaci volumen növelésében van a fejlődés kulcsa – zárta  előadását a FruitVeb alelnöke.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás