Szamóca és évelő fűszernövények együttes termesztésével kísérleteznek a dél-tiroli Laimburg kutatóintézetben. Az első eredmények szerint a szamóca hozama általában kevesebb, mint ha önmagában termesztenék, de más téren kedvezőek a tapasztalatok. A köztes termesztés célravezető lehet egyes károsítók elleni védekezésben is.

Dél-Tirolban a közismert Elsanta fajtával állították be a kísérleteket, a szamócatövek közé körömvirágot, levendulát, metélőhagymát, citromfüvet, mentát, oregánót, hegyi pereszlényt és kakukkfüvet ültettek.

A két kultúra együttes teljesítményét a földegyenérték-aránnyal (LER) fejezik ki, ami a főnövény hozamához képest állapítja meg a két kultúra hozamát, a köztes termesztés eredményességét (Fotó: Pixabay)

Dupla sorokba telepítették az előnevelt szamócapalántákat

Fóliával takart emelt ágyásokba, dupla sorokba telepítették az előnevelt szamócapalántákat és a köztes növényeket májusban. Parcellánként 18 szamócatövet és 9 köztes növényt vizsgáltak, a telepítési sűrűség hektárra számítva 50 ezer szamócatőnek és 25 ezer más növénynek felelt meg. Kontrollként minden növényből neveltek önálló állományt is.

Általában alacsonyabb volt a terméshozama a szamócának és a köztes növényeknek is, kivételt csak három esetben tapasztaltak. Tizedével több szamócát tudtak betakarítani a menta társaságában, illetve számottevően nőtt a menta és a metélőhagyma hozama ebben a rendszerben.

A menta 20, a metélőhagyma 40%-kal termett többet a szamóca közt nevelve. Igaz, a metélőhagymás kombinációban volt a legkevesebb a szamóca termése, majdnem 40%-kal maradt el a kontrolltól.

Nem minden a terméshozam!

Nem szabad azonban pusztán a terméshozam alapján összehasonlítani az összeültetéseket. Területegységre számítva ugyanis jóval több termés érhető el így, illetve több kombinációban nőtt a bogyók mérete. A kontrollban 13 grammos bogyókat szedtek, míg a levendulás és a mentás kombinációban az átlagtömeg meghaladta a 14 grammot, továbbá a hegyi pereszlény, az oregánó és a citromfű is kedvező partner volt ebből a szempontból, mert hatásukra körülbelül fél grammal nőtt a bogyótömeg.

A két kultúra együttes teljesítményét a földegyenérték-aránnyal (LER) fejezik ki, ami a főnövény hozamához képest állapítja meg a két kultúra hozamát.

A körömvirágos kombináció egyik félnek sem volt előnyös

Egyedül a körömvirágos kombináció értéke volt egynél, azaz a szamóca hozamánál kisebb. Ez a kombináció egyik félnek sem volt előnyös, az eredmény szerint a szamóca 20%-kal termett kevesebbet, a körömvirágról nem adtak ki eredményt. Az összes többi köztes kultúra nagyobb hozamot eredményezett, mint a szamóca önmagában, vagyis földhasznosítás szempontjából kedvezőbb ez a módszer.

Olyan finomságokra is fény derült a dél-tiroli kísérletből, hogy egyes növények segítik a szamóca tápelemfelvételét: levélanalízis eredménye mutatta ki, hogy például a mentával és oregánóval társított tövek 10%-kal több nitrogént és 20%-kal több foszfort halmoztak fel a leveleikben.

Elűzik a károsítókat

Növényvédelmi szempontból is érdekes eredmény született. Szamócában nehéz védekezni a szamócaatka ellen, ezért különösen kedvező hatás, hogy a legtöbb köztes növény esetében kevesebb kártevő atkát találtak.

A legkisebb csökkenést, 8%-ot a levendulás társításban mérték, a legnagyobbat pedig, 70%-kal kevesebb szamócaatkát az oregánós társításban. A többi növény 25-30-50%-kal szorította vissza a kártevőt.

Illat­anyagok tartják távol a szamócaatkát

Egyedül a hegyi pereszlényes állományban fordult meg ez a hatás, ott negyedével több szamócaatkát találtak a kísérletben. A kedvező hatás annak tulajdonítható, hogy ezek a fűszernövények olyan illat­anyagokat, illóolajokat tartalmaznak, amelyek távol tartják a szamócaatkát.

Fenntartható gazdálkodási rendszerekben alkalmazzák előszeretettel a köztes termesztést, és számos kísérletben próbálják meghatározni, milyen növényekkel a legcélszerűbb együtt nevelni a szamócát, ha a növényvédelmét kívánjuk elősegíteni.

Kanadai kutatók a mézvirág, más néven tengerparti fülesternye (Lobularia maritima) hatását vizsgálták a foltos-szárnyú muslica elleni védekezésben. Azért esett a választásuk erre az illatos egynyári növényre, mert a kártevő több természetes ellenségének is kedvező életteret kínál: fürkészdarazsakat, zengőlegyeket vonz a területre.

A kísérletben a szamócasorok közt mézvirágsorokat vetettek, és az eredmények szerint valóban kevesebb kártevőt találtak a köztes ter­mesztésben, mint monokultúrában.

Nem adagoltak nitrogént

Lett kutatók különböző hüvelyes növények hatását nézték a szamóca gombás betegségeinek megjelenésére. Két hazai lóbabfajtát, két borsófajtát és korcs herét vetettek sorban a szamócasorok közé.

A kísérleti parcellákon nem adagoltak nitrogént, mert a hüvelyesek nitrogéngyűjtő képességére alapoztak. Kontrollként hagyományosan trágyázott szabadföldi szamócatermesztést vizsgáltak. A szamóca levélbetegségeit és a botrítiszes bogyókat számolták meg a kísérletben két évjáratban.

Lettországban a szamócát leggyakrabban a mikoszferellás levélfoltosság fertőzi, és a borsó, illetve a here köztes növényként még fokozta is a fertőzést. A lóbab esetében nem tapasztaltak ilyen hatást. Egyik köztes növény sem befolyásolta a botrítiszfertőzést a bogyókon, így azt a következtetést vonták le, hogy

A szamócasorok közt mézvirágsorokat vetettek, és az eredmények szerint valóban kevesebb kártevőt találtak a köztes ter­mesztésben, mint monokultúrában. A képen a köztes termesztés végeredménye (Fotó: Pixabay)

A lóbab lehet a hasznos köztes kultúra

Amerikai kutatók átfogóan vizsgálták a cirok-szudánifű hibrid és az ősi Saia zab hatását a Honeoye szamóca hozamára, talajlakó károsítóira, a gyomosodásra és a rizoszféra mikroba-összetételére az USA északnyugati részén, Connecticut államban.

Talajlakók ellen

A szamócatermesztést nagyban veszélyeztetik a különféle barkók, fonálférgek, a gyökérrothadást okozó Rhizoctonia fragariae gomba és a felszaporodó évelő gyomok. Talajfertőtlenítéssel szoktak védekezni a talajból fertőző károsítókkal szemben, de jó lenne biológiai módszerrel kiváltani ezt a talajéletre veszélyes kezelést.

A két gabonafélét azért választották, mert nem gazdanövényei a gyökér-fonálférgeknek, és a kísérletben a hatásukra valóban kevesebb volt a fertőzés, mint a monokultúrás szamócában, illetve a sima zab, a rozs, a hajdina vagy a repce társításakor. A legtöbb pajort a kontroll szamócában találták, viszont a közönséges sárgacserebogarat, ami az USA-ban invazív fajnak számít, a Saia zab vonzza valamilyen módon, mert ebből ott találták a legtöbb pajort.

A közönséges takácsatka ellen

Brazíliában a közönséges takácsatka ellen próbáltak fűszernövény-közteseket bevetni, meglehetős sikerrel.

Szabadföldi kísérletben fokhagymát, metélőhagymát, koriandert, édesköményt, oregánót és majorannát ültettek köztes növényként a szamócasorok közé.

Az atkák népességét júliustól szeptemberig kísérték figyelemmel. A fokhagyma volt a leghatékonyabb a takácsatka ellen, 52%-kal kevesebb atkát találtak a hatására, de ez a nagyarányú csökkenés akkor volt mérhető, amikor kimondottan sok volt a kártevő.

Az édeskömény és a metélőhagyma esetében is csökkent a kártevőnépesség, de valamivel kisebb mértékben, mint a fokhagymánál. Amikor megismételték a kísérletet, két és három sor fokhagymát is ültettek a szamócasorok közé, és ezzel jóval erősebb hatást értek el a takácsatkákra.

A fokhagyma jótékonyan befolyásolja a növényvédelmet

Romániában virágos szegélyek, köztes növények és takarónövények hatását kezdték vizsgálni fóliaházban ter­mesztett szamócára.

A Resberry program célja, hogy biotermesztésben segítsen jó minőségű és egészséges szamócát betakarítani.

A programban számos növényt vizsgálnak: borágó, majoranna, kakukkfű, körömvirág, bársonyvirág, menta, mézontófű, hegyi pereszlény, mézvirág, macskamenta, szarvaskerep a köztes termesztés fajai.

Mellettük olyan csalogatónövényeket is használnak, mint a tűztövis, napraforgó, festő buzér, lóbab, foltos kontyvirág, fűzlevelű madárbirs, alkörmös, portugál babérmeggy, zelnicemeggy, bíborhere, hajdina. Ez utóbbiakat a fóliaház bejáratánál, illetve a szegélyeken helyezik el, és az a cél velük, hogy magukhoz vonzzák, összegyűjtsék a különböző károsítókat. A kísérlet eredményeire még néhány évet várni kell.

Kiváltanák a poszméheket

Nagy-Britanniában a terméshozam növelésére és a minőség javítására próbálták ki a borágót köztes növényként. Ebben az esetben a borágó rovarcsalogató tulajdonságára alapoztak, amitől jobb megporzást vártak a Sussexi Egyetem kutatói. Nem is csalódtak: a köztes növénnyel körülbelül harmadával több gyümölcsöt tudtak betakarítani.

Az átlagos minőség is javult, vagyis a termés nagyobb hányada felelt meg a kereskedelmi követelményeknek. Az eredmény valószínűleg annak a következménye, hogy bár nem volt különbség a kísérleti parcella és a kontroll rovarlátogatottsága között, a borágó több zengőlegyet vonzott a területre, mint a szamóca. A felmérésben nagyobb csoportokra osztották a rovarokat: poszméhek, bogarak, zengőlegyek, lepkék/molyok, legyek, magányos méhek, házi méhek, darazsak, egyéb rovarok.

Nagy-Britanniában évente 15 ezer poszméhcsaládot hoznak forgalomba a bogyósok megporzásához, ami betegségek terjesztésével, valamint az élelemért és fészkelőhelyért való versengés miatt károsíthatja a vadon élő beporzókat.
A telepített poszméhek kiváltására próbálkoznak inkább azzal, hogy többféle élelmet kínálnak a természetes beporzóknak.

(Forrás: magyarmezogazdasag.hu)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás