A szántás nélküli talajművelő eszközök fejlesztésének egyik éllovasa a Köckerling. A cég magyarországi területi képviselője, a 18 éve Magyarországon élő Jens Michels beszélt arról, milyen gépeket kínálnak a hatékony, költségkímélő, és egyre népszerűbb talajművelési mód mellett elkötelezett gazdáknak. A szakembert a 26. Szentlőrinci Gazdanapokon kérdeztük arról, milyen megoldásokat és gépeket mutattak be a Baranya megyei rendezvényen.

Milyen utat járt be a Köckerling a megalapítása óta?

A cég Észak-Németországban, a kelet-vesztfáliai Verl településen jött létre 1955-ben. Ekkor tette le a mezőgazdasági eszközök ipari gyártásának alapját a két Köckerling fivér, Heinrich és Friedrich. Eleinte kapálógépeket és magágy kombinátorokat gyártottak, az utóbbi évtizedekben viszont a vállalat a szántás nélküli talajművelő eszközök fejlesztésére és gyártására fordítja a legtöbb energiáját. 200 fő dolgozik az üzemben, egy évvel ezelőtt pedig új gyáregységgel bővültünk, ma már a Verltől 12 kilométerre található Delbrückben történik a festés és a végszerelés.

Jens Michels, a Köckerling magyarországi értékesítési vezetője beszélt a szántás nélküli talajművelés eszközeiről a 2019-es Szentlőrinci Gazdanapokon

Ön hogyan került Észak-Németországból éppen a magyar mezőgazdaságba?

18 évvel ezelőtt érkeztem a Baranya megyei Szigetvár mellé, egy szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó vállalkozásnál voltam agronómus, ott szereztem meg a gyakorlati tapasztalataimat. 9 év után aztán váltottam, és lettem a Köckerling magyarországi értékesítésének felelőse. Az eladásaink egyre növekednek, az elmúlt időszakban évente 40-50 gépet értékesítettünk a magyar gazdáknak, akik főleg a nagy munkagépeket veszik. Az akár 9 méter munkaszélességű VECTOR nehéz szántóföldi kultivátor például igen népszerű a sekély tarlóműveléshez és a mély talajlazításhoz. Ez az eszköz teljesen kihasználja a piacon elérhető legerősebb traktorok teljesítőképességét is. Abban egyedülálló, hogy az Easy-Shift mélységállítással az egész gép mélysége állítható munka közben, megállás, vagy kiszállás nélkül. Például homokról agyagra történő váltáskor, gyomnövényes földszéleknél, vagy nedves lejtőkön is állíthatja a gépkezelő a mélységet, amivel a munkájára és a területre odafigyelve a lehető legjobb eredményt érheti el.

A 4 gerendelyes sekély tarlóhántásra és mély talajlazításra egyaránt alkalmas univerzális VECTOR kultivátor az új EasyShift mélységállító rendszerrel van felszerelve

Külföldiként itt élve biztosan van összehasonlítási alapja: mi a különbség a német és a magyar mezőgazdasági géppiac között?

Németországban erősebbek a családi vállalkozások, mert ott már sok generáció óta ebben a formában működnek, ezáltal anyagilag több évtizeden keresztül folyamatosan erősödtek is. Magyarországon ez a folyamat még csak 30 éve tart, így érzékelhető a különbség a vásárlásokon is. A németek tőkeerősebbek, és a kisebb, három pont függesztésű gépeinket sok családi gazdaságban el tudjuk adni. Magyarországon inkább a nagyüzemek ismernek és keresnek minket, ebből következik az, hogy itt inkább a nagyobb gépeinket tudjuk értékesíteni. A Szentlőrinci Gazdanapok során azt tapasztaltam, hogy a komoly érdeklődőket tekintve a legnépszerűbb a 3 méteres TRIO nehéz szántóföldi kultivátor volt. Ez azt mutatja, hogy Magyarországon is megvan az a gazdálkodói réteg és birtokméret, amibe a gép beleillik, és fel is figyelnek rá.

A szántás nélküli talajművelés gépeit forgalmazó vállalat munkatársaként hogyan látja, mennyire hatékony ez a technológia, és milyen gyorsan terjed a magyar gazdák között?

A változás folyamatos, de nem olyan gyors, mint ahogy azt az agrársajtóban olvashatjuk. Az új technológiákra fel kell készülni, a terjedés gyorsulását pedig a szakemberállomány határozza meg. Nem könnyű, mert a takarónövények használatával és a forgatás nélküli műveléssel ugyan hamar jönnek az olyan eredmények, mint a kevesebb üzemanyagfelhasználás, a talajnedvesség megtartása és a jobb talajállapot, a technológia igazi nehézségeivel menet közben szembesülnek a gazdák. Nagyon fontos, hogy minden részfeladatot időben kell elvégezni, mert ha az egymásra épülő munkafolyamatok közül akár egynél is hibát követ el a gazdálkodó, az később több éven keresztül visszaköszönhet. Az egyik legfontosabb a gyomállomány féken tartása, ott nem szabad hibázni.

Milyen művelőeszközöket hoztak ki a Szentlőrinci Gazdanapokra, mi a legnépszerűbb termékük?

A forgalom és az eladott darabszám alapján a könnyebb és nehéz szántóföldi kultivátor a legkedveltebb. A már említett, TRIO nehéz szántóföldi kultivátor család a Köckerling egyik legrégebbi terméke. A megbízható gépek 3 gerendelyes, 3 pont függesztéssel szereltek, amit ma már extraként hidraulikus mélységállítással is tudunk szállítani. Az eszköz a 100-160 lóerős traktorokkal rendelkező kis- és középméretű gazdaságoknak ideális. A TRIO-ra szerelt szárnyas kapák egyidejűleg művelik a talaj egész felületét a szármaradványok és a talaj megfelelő keverésének érdekében. Az ékhorony képződésének elkerüléséért pedig a hárompontos függesztő szerkezet valamennyi alkatrésze különleges acélból készül.

A REBELL Classic T segítségével elvégezhető a sekély talajművelés közvetlenül a betakarítás után, valamint a magágykészítés a mulcsvetéshez is

A REBELL tárcsacsaládból a Classic T változatot mutattuk be. Ez a kompakt felépítésű, 5 méter munkaszélességű, félig függesztett rövidtárcsás borona az opcionálisan rendelhető hidraulikus mélységállítással felszerelt, ami kiváló a sekély tarlóhántáshoz. Az egyedi laprugós tárcsafüggesztés, a gerendelyek távolsága és a dupla STS henger elrendezés is ennek a célnak a megvalósulását szolgálja.

A VITU modellt kétsoros tárcsás borona elemmel szerelték fel, hogy megfeleljen a nagy teljesítményű vetőgépekkel szemben támasztott követelményeknek

A VITU tárcsás univerzális gabonavetőgép elején egy rövidtárcsa végzi a talajelőkészítést, majd egy duplasoros gumikerekű henger tömöríti vissza a művelt talajt, mögötte pedig a duplatárcsás vetőcsoroszlya helyezkedik el. A működési elv az, hogy 1 gumikerék mögé 2 csoroszlya van függesztve, így minden egyes vetőcsoroszlyánál azonos talajállapot érünk el, ami segíti a megadott vetésmélység pontos betartását. Az eszköz végén egy magtakaró fésű található, ami felülkezeli a felszínt. A 6 méteres VITU Combi típussal pedig egy menetben kijuttatható a műtrágya és a vetőmag is. Ennél egy sor műtrágya tárcsát szerelnek fel a gépre, amivel az inputanyag a tömörítő keréksor elé, két vetési sor közé kerül ki. A tartály kényelmesen, hidraulikus töltőcsigával is tölthető. Az opcionális elektro-hidraulikus csoroszlyanyomás állítási lehetőséggel pedig a nyomás pontosan és problémamentesen vezérelhető a vontatóból.

(x)

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás