A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Hidasnémetiben él és dolgozik a 28 éves Varga Balázs. Eleinte a családi mezőgazdasági vállalkozásba, 550 hektáron gazdálkodott. A hagyományos kultúrnövények (búza, árpa, kukorica, napraforgó) mellett kísérleti növényként termesztik a kinoát és az amarántot. Ez utóbbiak a gluténmentes élelmiszerek alapjául szolgálnak. A fiatal gazda több, mint egy éve lett egyéni vállalkozó, 25 hektáron gazdálkodik. A fő növény a tök, a kukorica, a napraforgó és a búza.

A Boon.hu készített interjút a fiatal gazdával, ezt az anyagot szemléztük. Balázs az abaújszántói szakiskola által kínált lehetőséggel élve 10 hetet tölthetett Németországban, ahol ugyancsak a mezőgazdaságban dolgozott. Külföldi útján olyan mezőgazdasági újításokkal találkozott, amelyeket igyekszik beépíteni a saját vállalkozásába, hogy sikeresebben tudjon termeszteni.

A BAZ-megyei fiatal gazda hisz a szántásban, mert az "jót tesz a talajnak" - képünk az ekéről illusztráció

Mióta dolgozik a mezőgazdaságban és hol tanulta a szakmát?

Több, mint 10 éve. Eleinte iskolán kívüli tevékenység volt, szabadidőben, hétvégén segítettem. A családi mezőgazdasági vállalkozásunkban 4 évig teljes munkaidőben dolgoztam, tavaly januárban lettem egyéni vállalkozó. Mezőgazdasági technikus végzettségem van, de először Abaújszántón, a mezőgazdasági szakiskolában érettségiztem és 4 éven keresztül ott tanultam, illetve az ötöd- és hatodévet is itt végeztem el. Ezek után a Debreceni Agrártudományi Egyetemre jártam.

Az abaújszántói iskola adott-e arra lehetőséget, hogy az elméleti tudását a gyakorlatban hasznosítsa?

Igen. Az ötödik év után a kötelező szakmai gyakorlatot Németországban töltöttem, ahol 10 héten keresztül dolgoztam. Ez volt az a plusz, amit az iskola adott. Az itt töltött idő során megtapasztalhattuk azt, hogy Németországban hogyan zajlanak a mezőgazdasági munkák. A gyakorlati időm alatt egy szarvasmarha-telepen dolgoztam, ahol minden munkafolyamatot kipróbálhattunk.

Más országokban is szerzett tapasztalatokat?

A Debreceni Agrártudományi Egyetem segítségével elutazhattam az Amerikai Egyesült Államokba, ahol egy táborban segítettem. Találkoztam olyan emberekkel, akik mezőgazdaságban dolgoztak, néhány farmot is meglátogattam, ahol sikerült kapcsolatot teremtenem az ott dolgozókkal. Így gyarapodott a szakmai tudásom is.

Mi a legszembetűnőbb különbség az ottani és a hazai mezőgazdaság között?

Amerikában nem szántanak. Kifejlesztettek egy olyan technológiát, amivel ugyanakkora területet sokkal rövidebb idő alatt elő tudnak készíteni a vetéshez. Ehhez összeállítottak egy olyan gépsort, ami a talajban lévő szármaradványait összekeveri a földdel. A sor a sekélyebb és a mélyebb rétegekben is képes dolgozni. Ezek után kötnek még egy talajművelő egységet, ami a talaj felső, sekélyebb rétegeiben dolgozik.

Lát lehetőséget ennek a technológiának az itthoni megvalósítására?

Szerintem a szántást nem szabad elhanyagolni, mert a talajnak jót tesz. Ugyanakkor úgy vélem, ezeknek a technikáknak be kellene épülnie a magyarországi és a Közép-Európai mezőgazdaságba, mivel jelentős költségeket lehet megtakarítani velük. A hagyományos és az új technikákat egyszerre kellene használni, és akkor talán hatékonyabb és gyorsabb lenne a talajművelés.

Külföldön vagy Magyarországon szeretné a saját gazdaságát létrehozni?

Úgy gondolom, nem régió vagy ország kérdése az, hogy sikeresek legyünk. Ezt akarnunk kell. Nekem az az elsődleges szempont, hogy a külföldön megszerzett tudást itthon, Magyarországon, a saját gazdaságomban tudjam hasznosítani. Fiatal gazda vagyok, 2015-ben nyertem az ilyen címen kiírt állami pályázaton, és így a családi vállalkozás mellett már a saját vállalkozásomat is építgetem. A megszerzett szakmai tudás és tapasztalatok rendszeres használata miatt bízom benne, hogy a saját vállalkozásom sikeres lesz. A későbbiekben pedig remélem, hogy fel tudom venni a versenyt a külföldi cégekkel, és egy olyan ütőképes vállalkozást tudok felépíteni, ami megállja helyét a versenypiacon is.

Van, aki nem hisz a szántásban, erről itt írtunk korábban:

Kapálás és ásás nélkül kertészkedik, mégis gyönyörűek a zöldségei – hogyan csinálja?

Megosztás

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás