A szántóföldön gazdálkodók nagy része nem fordít elég figyelmet a tápanyagutánpótlásra, pedig szükséges lenne. Nagyon fontos megismerni azt, hogy mi van a talajban, és mit lehet belőle kihozni - mesélte a Magro.hu-nak Hegedűs Richárd, a Seedplus Kft. termékfelelőse, aki Kaposváron és Debrecenben is beszél majd a technológia részleteiről és hasznosságáról a KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozaton.

Mi az, amit a gazdálkodók tévesen gondolnak a lombtrágyákról?

Az első, hogy feleslegesnek tartják a használatát. A tapasztalatainkból és a kutatásokból tudjuk, hogy a szántóföldön termelők, sajnos, a szükségesnél kevesebbet foglalkoznak a tápanyagutánpótlással, abból is a lombtrágyázás az utolsó, amire költenek. Habár a tápanyagokat megelőző jelleggel kijuttatva optimális növénykondíciót lehetne fenntartani, az okszerű és észszerű tápanyagutánpótlás alapját mégsem képezi. Azt ugyanakkor jól gondolják a gazdák, hogy a technológia nem helyettesíti az alap- és a fejtrágyát.

Hegedűs Richárd a Seedplus Kft-nél a Green Has Italia termékek technológusa, termékfejlesztője és felelőse.

A nagy mennyiségű trágyát, valamint a műtrágyát a talajon keresztül kell eljuttatni a gyökérzethez, mert a növény ott veszi fel a tápanyagok legnagyobb részét. Az elmúlt évek hektikus időjárása miatt viszont láthatjuk, hogy a granulált műtrágyák kijuttatása során azok sokszor nem tudnak megfelelően tápanyagot szolgáltatni a növényeknek. Fontos megjegyezni, hogy a talaj fizikai és kémiai tulajdonságai is befolyásolják a tápanyag feltárását, megtartását és a különböző antagonizmusok kialakulását. 

Ezért lényeges tisztában lenni azzal, hogy az alaptrágyázás mellett a lombtrágya is egy szükséges megoldás. Az elmúlt évek tapasztalata, hogy a starter műtrágyák kevésbé érték el a várt hatást kijuttatás után, ha nem volt csapadék, vagy megfelelő öntözés. Például egyes speciális lombtrágyák segítik a foszfor ellátását, és megoldást jelenthetnek a pillanatnyi vagy elhúzódó negatív tünetekre. A kukorica foszforhiányt mutató lilulását meg lehet előzni, annak elindulásakor kezelni kell a helyzetet.

A Magro KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozat idén is két helyszínen várja a gazdákat

Milyen további előnyei vannak a lombtrágyázásnak?

A technológiáink könnyen alkalmazhatóak, gyors és hatékony rendszerek, valamint alacsonyabbak a fajlagos veszteségek. Ha a termékeink a talajra kerülnek, akkor öntözés, vagy eső hatására bemosódnak, és a tápanyag így is felvehetővé válik a gyökérzeten keresztül. Főleg a mikroelem (B, Zn) és néhány mezo- (S, Mg, Ca), illetve makroelem (N, P) kijuttatása is egyszerűen megvalósítható vele. A talaj- és a levélanalízis nagyon fontos mutató, mert ezekből lényeges értékek deríthetőek ki. Sokszor a talaj pH értékén múlik az egész termelés eredményessége. Összegzésként elmondható, hogy a lombtrágyázás egy komplex rendszer része, amellyel könnyen, eredményesen, költségkímélően nyújtunk gyors és hatékony megoldásokat.

Tudjon meg még többet a terménykereskedelem lehetőségeiről és hozzon ki többet a földjéből! Ehhez jöjjön el a IV. KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozatra, Kaposvárra 2019. december 12-én vagy Debrecenbe 2020. január 16-án, ahol az agrárszakma kiváló eladói számolnak be a kukorica és a búza termesztéstechnológiai újdonságairól, és adnak tanácsokat a korszerűbb és hatékonyabb termesztéshez.

További információ és regisztráció a rendezvényre a konferencia hivatalos oldalán: https://www.magro.hu/konferencia/

További híreink

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Az aszály hatásai ellenére is lesz elég magyar karácsonyfa az idén

2024.12.03.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, mégsem kell hiányra számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban.

Több változás lép életbe az adótörvényekben

2024.12.03.

Az Országgyűlés elfogadta és kihirdette a 2024. évi LV. törvényt, amely számos adótörvény módosítását tartalmazza.

Tudja, mióta nem érkezett uniós forrás Magyarországra?

2024.12.03.

Június 26-a óta Magyarország nem kapott újabb európai uniós támogatást, bár a 2021–2027-es pénzügyi ciklusban hazánknak járó 21,8 milliárd eurós keret 56 százaléka jelenleg hozzáférhető.

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás