Az elmúlt szezonban több mint 120 éve nem tapasztalt aszály sújtotta a magyar mezőgazdaságot a tavaszi vetésű növények számára legfontosabb vegetációs időszakban. Ez szinte minden gazdálkodó számára óriási termés- és ezáltal jövedelemkiesést okozott. A helyzetet tovább súlyosbítja az őszi műtrágyaárak drasztikus növekedése és a terményárak jelenlegi, drámai csökkenése. Bár az elmúlt időszakban több helyen jelentősebb mennyiségű csapadék hullott, de ez közel sem volt elég mindenhol a talajok mélyebb rétegeinek feltöltéséhez. Emellett az elmúlt évek kedvezőtlen tapasztalatai alapján egyre többen látják be, hogy Magyarország egyes területei nem alkalmasak a kukorica biztonságos termesztésére.

A termelők keresik azokat az alternatív növényeket és megoldásokat, amelyek termesztésével és alkalmazásával csökkenthetik az időjárásból adódó kockázatokat. Ezzel párhuzamosan felértékelődnek azok a növények, amelyek alacsonyabb tápanyag-visszapótlás mellett is biztonságosan és jövedelmezően termeszthetők.

https://www.youtube.com/watch?v=rg7bNyXDp_g

Emiatt egyre több termelő választja a szemes cirkot, mint logikus választ a kihívásokra. A cirok sikerének titka egyszerű, és magában a növényben keresendő.

Érdemes tudnia Önnek is a cirokról, hogy

  • a világon az 5. legnagyobb területen, több mint 42 millió hektáron termelt gabonanövény;
  • kiváló takarmány alapanyag, de mivel gluténmentes a termése, ezért egyre növekszik a humán felhasználása is Európában;
  • a növény Afrikából származik, kimagasló aszály-, valamint stressztűrő képessége miatt egységnyi szárazanyag előállításához 30-50%-kal kevesebb vízre van szüksége, mint a kukoricának;
  • csapadékhiányos körülmények között ugyanazon a területen a termése legalább 15-20%-kal magasabb, mint a kukoricáé;
  • termesztése nem igényel speciális gépeket, a vetésforgóba jól beilleszthető, a szélsőségesen szikes vagy homokos területek kivételével biztonságosan termeszthető;
  • tápanyagigénye lényegesen kisebb, mint a kukoricáé;
  • jelenleg hazánkban nem tudunk annyit szemes cirkot termelni, amennyire tartós piaci igény van.

Tudta Ön a Lidea-ról?

  • A Lidea Európa legnagyobb ciroknemesítő és a legszélesebb fajtaválasztékkal rendelkező vetőmagvállalata.
  • A Lidea-hibridek piacvezetők évek óta Magyarországon.
  • Mások vagyunk, mint az egyéb nemesítőházak, mert a kiváló genetika mellett szaktanácsadói hálózatunkon keresztül olyan személyre szabott megoldásokat kínálunk partnereink részére, amelyek a hazai viszonyok között biztosítják a cirok nyújtotta előnyöket minden piaci szereplő számára.
  • A hazai piacvezető cirokhibridek előállítása Magyarországon történik.

A ciroktermesztés sikerében alapvető a fajtaválasztás, ami mindig egy stratégiai döntés, az eltérő igények és lehetőségek eltérő megoldásokat kívánnak.

A kínálatunkban megtalálható szemescirokhibridjeink jól illeszkednek és kiemelkedően teljesítenek a hazai termesztési környezetben. Termésük kifejezetten keresett, mivel találkozik a célpiac igényeivel, ezért könnyen és biztosan értékesíthetők. Ismerje meg szemes cirok kínálatunkat!

Hibrid Szegmens Érésidő
ARABESK szemes / fehér nagyon korai
ALBANUS szemes / fehér korai
ES WILLY szemes / piros nagyon korai
ARMORIK szemes / piros nagyon korai
LID MARGO  ÚJ szemes / piros korai
ES ALIZE szemes / piros középkorai
ES SHAMAL szemes / piros középkorai
ES FOEHN szemes / piros középkorai
ES MONSOON szemes / piros középkorai
ES BOREAS szemes / piros középkorai

A cirok fajtáiról, termesztéstechnológiájáról és a felhasználási lehetőségeiről bővebb információt talál a www.acirok.hu oldalon, ahol szakmai kérdéseire is választ kaphat. Teljes választékunkat, további részleteket keresse a honlapon, vagy hívja területi képviselőinket, hisz örömmel állnak rendelkezésére!

Balogh László
termékmenedzser
Lidea Hungary Kft.

(x)

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás