A hamisított és illegális növényvédő szerek világkereskedelme növekszik. A szervezett bűnöző csoportok által készített és piacra dobott, egyre nagyobb mennyiségű hamis és illegális növényvédő szer valós veszélynek teszi ki a gazdálkodókat, a környezetet, a gazdaságot és nem utolsósorban a fogyasztók egészségét is.

A növényi károsítók elleni védekezés egyik legfontosabb eszköze a növényvédőszer. Egy-egy új növényvédőszer fejlesztése általában tíz év kutatást és tesztelést igényel, valamint több száz millió euró befektetést – ennyi szükséges a kutatási és fejlesztési folyamathoz és a termék engedélyezéséhez – olvasható a Növényvédelmi Szövetség (www.hucpa.hu) figyelmeztetésében.

Megtévesztő lehet az eredeti termékhez hasonló csomagolás (Fotó: Pixabay)

Szándékosan, csalárd módon

A hamisítás azt jelenti, hogy szándékosan és csalárd módon másolják a termék márkáját, az eredetit és/vagy az összetételét. Ezenkívül illegális lehet egy termék az adójog megsértése miatt is.

Az illegális növényvédőszerek értékesítése és forgalomba hozatala (import útján) bűncselekmény, és magában foglalja a szellemi tulajdonjogok, például védjegyek, szabadalmak és szerzői jogok megsértését.

A hamisított és illegális növényvédő szerek globális kereskedelme növekszik, fokozottan veszélyezteti az emberi egészséget, a környezetet és a gazdaságot.

A növényvédőszerek a bűnözői csoportok jövedelmező üzletévé váltak: az Európai Bizottság 2015-es jelentése szerint átlagosan az illegális növényvédőszerek teszik ki az európai uniós növényvédőszer-piac mintegy 10% -át – ám a Növényvédelmi Szövetség (NSz) szerint ez a probléma mértékének jelentős alulbecslése lehet.

Ha az illegális növényvédőszer-gyártók egyetlen vállalatot alkotnának, akkor az a világ negyedik legnagyobb értékű vállalata lehetne, számították ki a piaci szakértők.

A hamisított növényvédő szerek olyan hamis termékek, amelyeket gyakran valamely eredeti termékhez hasonló csomagolással látnak el, a vásárló, felhasználó megtévesztése céljából. A hamis és illegális növényvédő szerek előállításához szükséges technológia már könnyen beszerezhető, s a meglévő törvények végrehajtási hiányosságai, valamint a jogi kiskapuk mind hozzájárulnak a hamisított termékek kereskedelmének megkönnyítéséhez.

Pedig a hamis és illegális növényvédő szerek tartalmazhatnak olyan vegyszereket, amelyek vagy tiltottak, vagy korlátozottan használhatóak az EU-ban, az emberi szervezetre vagy a környezetre gyakorolt kockázatos hatásuk miatt.

A hamis és illegális növényvédő szerek kereskedelmét a növényvédő szerrel foglalkozó hatóságok nem engedélyezik, hiszen a kezelt termény teljes megsemmisüléséhez vezethet, veszélyeztetve a gazdálkodók megélhetését.

A hamis termékek rendszeresen nem felelnek meg a szállítás során a biztonságot nyújtó nemzetközi címkézési követelményeket. Így a rendkívül mérgező, gyúlékony vagy egyéb veszélyes anyagokat az emberek és a környezet biztonságára való tekintet nélkül szállítják.

Az ECPA – az európai növényvédelmi szervezet – és az NSz a hamisított és illegális növényvédő szerek elleni küzdelem részeként továbbra is arra törekszik, hogy felhívja a figyelmet a hamisított és illegális növényvédő szerek veszélyeire. Az ECPA és az NSz a szigorú uniós és nemzeti biztonsági előírások betartására törekszik, amelyek a mezőgazdasági termelők, a fogyasztók és a környezet egészségének és biztonságának védelmét szolgálják.

Két fő kategória

A jogsértésnek két fő kategóriája létezik az Európai Unióban, a hamisított és az illegális növényvédő szer, ideértve az illegális párhuzamos behozatalt (paralel import):

Hamisított termékek: Kifinomult megjelenésű csomagolás és címkék, amelyek az eredeti, legálisan forgalomba kerülő termékekkel megegyezőnek látszanak. A csomagolás tartalma számos különböző, kétes minőségű hatóanyagot tartalmazhat.

Illegális termékek: olyan termékek, amelyek Magyarországon nem engedélyezettek, nem feltétlenül próbálnak a legálisan a piacon lévő termékre hasonlítani. Egyszerű, hiányos címkékkel rendelkezhetnek. A termékek  összetétele kétséges, így forgalmazásuk és felhasználásuk különös veszélyt jelenthet az emberi egészségre és a környezetre nézve.

Illegális párhuzamos behozatal (paralel import):  a kategória csak az EU-n belüli kereskedelmi forgalomban értelmezhető. Ezek a termékek az EU egyik tagállamában ott engedélyezett, eredeti  készítményeknek néznek ki, holott nem azok, és egy másik országba szállítva ott legális termékként tűnnek fel, kihasználva és megsértve a párhuzamos behozatal és növényvédőszer-engedélyezés szabályait.

Ezzel szemben a törvényes párhuzamos behozatal (paralel import) összhangban van az áruk szabad áramlásának alapelvével az EU országaiban.

A probléma megoldása: biztonságos növényvédőszer-piac

A hamisított és illegális növényvédőszerek az illetékes hatóságok jól végzett munkája ellenére továbbra is veszélyeztetik a fogyasztók egészségét és biztonságát, valamint a fenntartható mezőgazdaságot. Ezért a piac hatékony megfigyelése és ellenőrzése alapvetően fontos.

Az ECPA és az NSz határozottan arra ösztönzi a gazdálkodókat, hogy csak ismert szállítóiktól vásároljanak, és kerüljék el az ismeretlen forrásokból származó termékeket. A hamisított és illegális növényvédőszereknek nincs garantált hatásuk és használatuk nagy kockázattal jár.

Ha valaki úgy gondolja, hogy hamis növényvédő szert kapott, az illetékes hatósághoz ajánlatos fordulnia (a NÉBIH zöld száma: 06-80-263-244).

Az ECPA-ról

Az ECPA a növényvédőszer-gyártó szektort képviseli Európában. Innovatív és tudományosan megalapozott megoldásaik megvédik a terményeket, és hozzájárulnak ahhoz, hogy az európai polgárok biztonságos, megfizethető, egészséges és fenntartható élelmiszer-ellátásban részesüljenek. Támogatják a modern gazdálkodás elterjedését és a fenntartható mezőgazdasági műveléshez szükséges növényvédelmi technológiák alkalmazását

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás