Jelenleg szinte lehetetlen gyors szállítással terményeket értékesíteni. De nemcsak a tele raktárak aggaszthatják a gazdálkodókat, az utóbbi években sok más problémával is szembesülhettek. A klímaváltozás további bizonytalanságot eredményez a termés mennyiségében, és minőségben egyaránt. Mindez drámaian megemelkedett inputanyagárakkal és az EU által támasztott környezetvédelmi kihívásokkal párosul. Bene Zoltán, a Karintia Kft. cégvezetője, „Kétségek közt, ingoványos talajon: jövőnk a szója, mutatjuk az irányt” című előadásában, amit a Portfolio Agrárszektor Konferencián adott elő, a szója termesztése mellett érvelt. Az alábbiakban ezt foglaltuk össze.

A magas inputanyagárakkal párosuló kiszámíthatatlan terményárak, a szélsőséges időjárás okozta minőségi problémák, valamint a környezetvédelmi elvárások ki kell, hogy mozdítsák a hazai növénytermesztőket a megszokott döntések sorából, melyek az elmúlt években meghatározták a növénytermesztést. Ugyanakkor jó látni, hogy egyre több gazda keresi a kiutat, egyre többen találnak rá a szójára. Változtatni kell a szokásos, hagyományos vetésszerkezeten. Keresni kell egy biztosabb pontot ebben a bizonytalanná váló környezetben. Márpedig a gyorsan változó körülményekhez nem alkalmazkodni annyit jelent, mint indokolatlanul kockáztatni.

Miért fontos a szemléletváltás?

Látjuk a statisztikákban, hogy Ukrajna és Oroszország a napraforgóolaj, az árpa, a búza és a kukorica világpiacán óriási, megkerülhetetlen szereplőnek számítanak. Sokan gondolják azt, hogy a háború vége után majd helyreáll a „rend”, ám az előadó szerint ez kérdéses. Ukrajna esetében ugyanis egy olyan országról beszélünk, ahol GDP-ből az agrárium 10%-kal részesedik és ahol az összes foglalkoztatott 15%-a mezőgazdaságban dolgozik.

Bene Zoltán, a Karintia Kft. cégvezetője - Fotó: Portfolio

Számolnunk kell azzal a forgatókönyvvel, mely szerint hosszú távon kell versenyeznünk az ukrán árukkal. Ez pedig nem lesz egyszerű. Bár a Fekete-tenger jelenleg lényegében árukereskedelemre nem használható, Ukrajna képes ennek ellenére havonta 3,5 millió tonna terményt exportálni, amely tételek jelentős része a mi exportpiacainkon landol.

Elgondolkodtató szempont az is, hogy a világpiaci kínálat rendkívüli módon koncentrálódott az elmúlt években, ami tovább növeli a kockázatot. Az előadó szerint a szója az alkalmazkodás egyik lehetősége. Jogosan merül fel a kérdés:

Ha most mindenki szóját kezd termeszteni, nem vezet ez túltermeléshez?

Az EU-ban rekord mennyiségű szóját arattak, mintegy 3 millió tonnát. Magyarország ebből egy kis szelettel, kb. 177 ezer tonnával részesedett. Egyébként, Ukrajnában is rekordmennyiséget, 4,8 millió tonnát takarítottak be úgy, hogy vélhetően nem áll rendelkezésre elegendő műtrágya és a termény logisztika is jelentős kihívást jelent számukra. Elgondolkodtató, hogy Ukrajnában a takarékosság hatására egy év alatt 20%-al emelkedett meg a szója vetésterülete. Az uniós szójaszükséglet ugyanakkor 35 millió tonna. Vagyis az EU 27-ek szójababtermése még a teljes ukrán volumennel együtt is csak töredékét fedi le az igényeknek. Az Európai Unióban jelenleg kevesebb mint egy tizedét állítjuk elő a szükséges szójamennyiségnek.

Milyen okokra vezethető vissza a szója várható előretörése?

A klímaváltozás rendkívül komoly kihívás. A Karintia Kft. 2019-óta Németh Lajos meteorológussal együttműködve próbálja felhívni a gazdák figyelmét a jelenségre, illetve arra a tényre, hogy a klímaváltozás a mindennapjaink részét fogja képezni. A szója a statisztikai adatokat látva képes volt jelentősen tompítani a klímaváltozás negatív hatásait. A szója hazánkban ugyanis 2022-ben országos átlagtermést tekintve csupán 24%-ot vesztett teljesítményéből az 5 év átlagához képest. Megyei átlagot tekintve pedig a megyék döntő többségében eredményesen volt termeszthető. 2023-ban - ellentétben a legtöbb növénnyel, - a szója profitot termelt. A szójatermesztők átlagosan 200.000 Ft/ha profitot értek el az idei évben.

Ez mivel magyarázható?

Egy amerikai tanulmány kimondja, hogy a szója relatív hőtűrőbb növényfajnak számít, egyéb nagy területen termesztett tavaszi kultúrához képest, ez pedig óriási előnyt jelent a számára.

Mekkora extra támogatás jár érte?

A rendkívül változó környezetben a támogatás jelentheti a biztos pontot. 2022-es termés után a szójatermesztők 74.760 forint szemes fehérje támogatást kaptak hektáronként. A támogatás keretösszege 2023-tól pedig 22%-kal növekszik, további motivációt jelentve a szójatermesztőknek. Az idei termés után járó extra támogatás várhatóan a 93.000 Ft/ha összeget is meg fogja haladni. A termelési költség 20-25%-át kitevő támogatás, komoly biztonságot nyújt a termesztéshez.

Fotó: Portfolio

Milyen további nyomós érvek szólnak a szója mellett?

A szója egy takarékosan termeszthető növény. A kevesebb inputanyag használat, a Karintia Kft. szakemberei szerint tovább csökkenthető. Minőségi vetőmag használata és az agrotechnológiai ajánlások betartása mellett, ugyanis akár nitrogén nélkül is termeszthető. A Karintia innovatív szemlélete jelentős takarékossági lehetőséget rejt magában, hiszen 2022-ben a szójatermesztők 37.000 Ft/ha összegben szórtak ki nitrogént. A szója takarékosságát erősíti az a tény is, hogy a rövidebb vegetációs ideje miatt, kevesebb ideig áll benne a pénzünk, továbbá termesztése nem igényel pótlólagos gép beruházást. Igen korai (000) illetve korai (00) éréscsoportú fajta használatával pedig jó eséllyel elkerülhető a jelentős szárítási díj, nem beszélve az optimálisabb munkacsúcsokról. Láthatjuk tehát, hogy a takarékosságot előnyben részesítő gazdák számára a szója egy valódi opciót jelent - így Bene Zoltán, a Karintia Kft. cégvezetője.

Említést érdemel még továbbá a kedvező utóvetemény-hatása: az ökölszabály alapján ez 0,5-1 t/ha kalászos többlettermést jelent.

Fontos hangsúlyozni, hogy a szója a termés minőségében is lényegesen problémamentesebb, más növényekkel összehasonlítva, ugyanis a toxinokkal nem kell bajlódni.

További információkat a szója termesztéséről ITT talál.


A Karintia Kft. a SZÓJAVETŐMAG minőségében sem ismer kompromisszumot.
A szója esetében különösen fontos kérdés a vetőmag minősége, ugyanis többek között ezen múlik a kellő számú gümők kialakulása, és ezáltal a nitrogénmentes termeszthetőség. A hosszú távú gondolkodásmódunk és minőségtudatunk miatt továbbra sem kívánunk kompromisszumot kötni a vetőmag minőségében, legyen szó csíra%-ról, tételenként elvégzett Diaporte- és tételenként elvégzett GMO-vizsgálatról, továbbá a magas minőségben prémium oltóanyaggal elvégzett oltásról.
A számok makacs dolgok, márpedig a szója előnyei igencsak számszerűsíthetőek. Szenvedélyünk a szója iránt megkérdőjelezhetetlen, elkötelezettségünkkel pedig soha nem volt probléma.
Bízunk abban, hogy a nemesítőink kiváló munkájának köszönhetően a Pannon Régióra nemesített díjnyertes* szója genetikáinkkal, magas minőségben előállított vetőmagjainkkal és teljeskörű szolgáltatásunkkal Önt is az elégedett gazdálkodók körében köszönthetjük.
Kedves szója iránt érdeklődő gazdálkodók! Tartsanak velünk, fedezzék fel a Karintiával a jövő növényét!

Területi képviselőink az ország bármely pontján állnak az Ön rendelkezésére. * Nemzetközi termékfejlesztési díjat/prémium oklevelet nyert Karintia szójafajta és éréscsoport 2019-ben illetve 2020-ban, az AGROmashEXPO-n. A NAK VVM 2022-es szója termésversenyének első, második és harmadik helyezését is Karintia szója genetikával versenyző gazdák nyerték el.


Miért idegenkednek tőle mégis néhányan?

Mert érzékeny növényként él a fejekben, és mert a hazai növénytermesztők döntéseiket jellemzően megszokásból hozzák. A Karintia vezetője, a megváltozott termelési környezet miatt és a szója vitathatatlan előnyeire hivatkozva már a következő szezontól jelentősebb szója vetésterület emelkedéssel számol.

A cégvezető felhívta a figyelmet, hogy az elhangzott nyomós érvek csupán a lehetőséget jelentik. A döntés már a kiútkereső gazdák kezében van. A Karintia cégvezetője biztosítja a gazdákat, hogy az országos lefedettségű területi szakembereinkkel együtt segítséget nyújtanak a termőhely kiválasztásától kezdve, a fajtaválasztáson keresztül egészen a termény értékesítéséig.

Tartsanak a Karintiával, rajtuk nem fog múlni!

(x)


Hol az aszály, a hőség, hol a túl sok csapadék, hol a betegségek stresszelik a növényeinket a haszonállatainkat. A Stresszkezelés a mezőgazdaságban Növény – Állat – Gazda Konferencián bemutatjuk, hogy lehet ezeket hatékonyan kezelni.
Nézze meg a részleteket, amihez kattintson ide!

További híreink

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Hérics: mérgező szépség vagy értékes vadvirág?

2024.11.20.

A hérics, ez a különleges és szemet gyönyörködtető vadvirág, számos érdekességet rejt mind nevében, mind természetes élőhelyében.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás