A szójatermesztés, részben a jelenlegi támogatások miatt is, mostanában divatosnak számító növény. Nem számít újnak, de Magyarországon a nagy területen történő termesztése nem nyúlik vissza hosszú időszakra. Éppen ezért volt hiánypótló az a webinárium, amit Dr. Zsom Eszter és Dr. Patrick Lawson, a K+S Minerals and Agriculture GmbH szaktanácsadói tartottak a növény tápanyagigényéról és a különböző tápelemek hiánytüneteiről.

Az előadáson megtudtuk, hogy a szójával olyan területeken érdemes foglalkozni, ahol a 240-250-es FAO számú kukoricát sikeresen lehet termeszteni. A szója rövid nappalos növény, ami azt jelenti, hogy a virágzása akkor indul be, amikor a nappalok rövidebbek, mint 14 óra. Ennél hosszabb nappalok esetén a növény érése elhúzódik és a vegetatív növekedés fázisa is megnyúlik. A szója különlegessége, hogy a gyökérzetén gümőbaktériumok (rizóbiumok) élnek. Velük él szimbiózisban, és ezek képesek nitrogént megkötni a számára. A szója számára nem a víz a legfontosabb, de a virágzás kezdetének első három hetében nagy szüksége van rá. Egyrészt ekkor képződnek a hüvelyek, másrészt a hüvelyekben lévő magvak számának sorsa is ekkor dől el. A jobb vízhasznosításért jó kálium- és magnéziumellátást kell biztosítani a szója számára, így a növény eredményesebben fogja azt hasznosítani.

Dr. Zsom Eszter
a K+S Minerals and Agriculture GmbH hivatalos partnere

Dr. Patrick Lawson
K+S Minerals and Agriculture GmbH

Van továbbá még egy speciális kritérium, a 6-os és 7-es talaj-pH, ami nélkül nem lehet eredményesen szóját termeszteni. Ennek oka, hogy a gyökéren, a növénnyel szimbiózisban élő gümőbaktériumok ilyen kémhatás mellett érzik jól magukat. Ha valakinek nem sikerül még a 3 tonnás szójatermést sem elérni, javasolt megmérni a talaj pH-értékét. A talaj pH-ját szójatermesztés esetén egyébként is érdemes legalább 2 évente ellenőrizni.

A nitrogén hiánytünetei

Ideális esetben a gümőbaktériumok a szója nitrogénigényének a 70-80%-át képesek fedezni. Ennek feltétele, hogy az oltás ezekkel a gümőbaktériumokkal sikeres legyen. Fontos megjegyezni, hogy maguknak a gümőbaktériumoknak a kezdeti fejlődésében szükség van külső forrásból nitrogénre. Hektáronként 40-60 kilogrammnyi nitrogén hatóanyagot szükséges kijuttatni a szója számára azért, hogy ezek a gümőbaktériumok meg tudjanak erősödni, és utána tudjanak a növény számára nitrogént szolgáltatni. Különösen akkor, ha kukorica volt az elővetemény, hiszen ekkor a kukorica szármaradványainak a lebontásához is szükséges a nitrogén. Figyeljünk arra, hogy a nitrogénkötő baktériumok nagyon érzékenyek a nitrátra, ezért ne kerüljenek olyan közegbe, ahol nitrátmaradványok előfordulhatnak

A nitrogén hiánytünetei szóján

Ha az oltás nem sikerül megfelelően, és így vetjük el a szóját, ráadásul az időjárás hosszabb ideig esősre, hidegre fordult, előfordulhat, hogy az állományok kivilágosodnak. Ekkor segítség lehet, ha hektáronként 40-60 kilogrammnyi ammónium formájú nitrogén kijuttatunk. Ha levélen keresztül van szükség a kiegészítésre, akkor adhatunk hektáronként 10-20 kilogramm karbamidot, amit összekeverhetünk 10 kilogramm EPSO Toppal. Az ebben lévő nitrogén, kén és magnézium együtt tudja orvosolni a kezdeti világosodást.

A szója a virágzás idején nemcsak vizet, hanem nitrogént is igényel, de ne adjunk neki túl sokat, mert elnyújthatja a virágzást. Ilyenkor nem az a gond, hogy később hoz termést a növény, hanem hogy egyenlőtlenül fejlődik, és ez a végén negatív hatással lesz az ezerszemtömegre.

Ha szóját vetünk, a baktérium nem fogja magától megtalálni a szója gyökerét, nekünk kell vele beoltani a vetőmagot. A szója rhizobiumai nem ugyanazok, mit a borsóé vagy a babé, hanem csak a szójára jellemzőek. Ha az oltást magunk csináljuk, figyeljünk arra, hogy élő szervezetekről van szó. Ne erős UV-sugárzás mellett oltsuk be a vetőmagot és ne tegyük ki nagy hőségnek sem. Ezek a talajban élnek, viszonylag hűvösebb körülmények között, fény nélkül. Még ha sikeres is az oltás, ne tegyük a kezelt szójavetőmagot a napon átforrósodott vetőgépbe.

Oltás rizóbiumokkal szóján

Szója esetén nemcsak a pH, hanem a beoltott vetőmag, az oltóanyag minősége is nagyon fontos. A termést nem érdemes kockáztatni egy nem megfelelő oltással.

A nitrogénhiány árulkodó jele a lassabb növekedés, de extrém esetben a növekedés akár meg is állhat. Az idősebb leveleken látjuk először, hogy a levelek elhalnak, mivel a nitrogén könnyen mozog a növényben. Az is hiányra utal, ha a levelek kicsik és egységesen világoszöldek, esetleg sárgák. Az egész állomány kivilágosodik. Ha ilyenkor viszont túl nagy adag nitrogént juttatunk ki, fogékonnyá tesszük, a növényt a gombás betegségekre. A túl sok nitrogén ugyanis fellazítja a növény szöveteit. Ezért a nitrogénhiányt jobb megelőzni.

Nitrogénhiány jellemzően akkor lép fel, ha nem sikerül a baktériumoltás. Ilyenkor hamarabb következik be a virágzás és kényszerérett szójával fogunk találkozni.

A foszfor hiánytünetei

A foszforhiány is az idősebb leveleken fog először mutatkozni, mert ez a tápelem is igen mozgékony a növényben. Előfordulhat, hogy levelek lilás-vörös vagy kékes elszíneződést mutatnak, de nehéz észrevenni, mert a levél fonákján jelentkezik. Ilyenkor a levelek nem rendes méretűek, a hajtások megnyúlnak. Emiatt a virágzás és az érés elhúzódik.

A kálium hiánytünetei

Az alsóbb és idősebb leveleken mutatkozik meg először a káliumhiány: a levél szélétől, csúcsától indul a közepe felé. Ilyenkor a növény széndioxid-kibocsátása zavart szenved, kevesebb jut be a Calvin-ciklusba, és a zavart fotoszintézis miatt oxigén szabadgyökök halmozódnak föl, amelyek oxidatív stresszt okoznak a növénynek.

A kálium szerepet játszik még az asszimiláták szállításában is. Ezek a szénhidrátok a levélben termelődnek, majd ezeknek el kell jutni más szervekbe, a szemekbe, a gyökérbe. Ahol nagyobb koncentrációban találhatók meg, onnan passzív úton, diffúzióval jutnak el azokba a növényi részekbe, ahol kisebb a koncentrációjuk. Ezt a folyamatot segíti elő a káliumtrágyázás. A pillangósok esetében a kálium és a magnézium még a nitrogénnél is fontosabb tápelem, mivel a nitrogént képesek maguk előállítani maguknak.

A növények a légcserenyílásokon keresztül párologtatják el a már felvett és megszerzett vizet. Ha megfelelő mennyiségű káliummal látjuk el a szójaállományt, akkor ezek a sztómazáró sejtek feszesen zárnak, és nem engedik feleslegesen éjszaka a vizet elpárologni.

A kálium hiánytünetei szóján

Azonban, ha a kálium nem elegendő, a zárósejtek lazák, a szója feleslegesen párologtat és lankadnak az állományok. Ezt az állapotot csak megelőzni lehet. A kálium kijuttatásával viszont a termés növekszik súlyra és ezerszemtömegre is.

Jó tudni, ha olyan területen termelünk szóját, ahol a káliumszint kritikusan alacsony, hogy vannak fajták, amelyek kifejezetten érzékenyek a káliumszintre, de olyanok is, amelyek jól bírják az alacsony káliumellátottságot.

A magnézium hiánytünetei

A klorofillmolekulában, ahol a fotoszintézis zajlik, a magnézium a nitrogénnel kapcsolódik. Mindkettő fontos ahhoz, hogy a növény fotoszintetizálni tudjon. Amikor nagy mennyiségű zöldtömeget kell fejleszteni, viszonylag rövid idő alatt, akkor ehhez a magnéziumra is nagyon nagy szükség van. A tápelemnek ezen túl a zsírsavak és fehérjék előállításában is kiemelt szerepe van.

A magnézium hiánytünetei szóján

Magnéziumhiány esetén a levélerek zöldek maradnak, de a levélerek közti rész sárgul. A sárgulás később levélelhalásba fordulhat át. Elsősorban az idősebb levelek érintettek ebben.

Azért így jelentkezik, mert a növénynek alapvető szüksége van a magnéziumra. Ha nem kapja meg, képes a saját klorofillját lebontani.

Az elhalt levélen már nem tudunk segíteni, de ha vetés előtt hektáronként 2 mázsa kieseritet adunk a szójának talajon keresztül, ez elegendő mennyiségű magnéziumot és ként képes szolgáltatni a növény számára. Ennek az az oka, hogy a kieseritben 25% magnézium és 20% kén található.

A Kieserit pH-semleges, a természet alkotta ásvány. A pH-t egyáltalán nem módosítja, viszont mindkét hatóanyagot teljesen vízoldható formában tartalmazza. Ha kijuttatjuk, akkor ezt a növény fel tudja venni. De nemcsak ezek hasznosulását segíti, hanem a nitrogénfelvételt is támogatja.

Kieserit kijuttatásával jelentősen növekszik a termés, és ha EPSO Topot is adunk mellé, a pozitív hatás még inkább jelentkezik.

A kálium és a magnézium szerepe a szénhidrátok szállításában

A nitrogénkötő baktériumok - a nitrogén mellett - azokból a szénhidrátokból, cukrokból táplálkoznak, amelyeket a növény a fotoszintézis során megtermel. Ezeket a szójanövény először arra használja fel, hogy a saját testtömegét, levélfelületét megnövelje, hogy így még többet tudjon fotoszintetizálni, és az ott megtermelt szénhidrátokat, cukrokat később a szemekbe, magvakba elszállítsa. A káliumnak és a magnéziumnak fontos szerepe van abban, hogy a megtermelt szénhidrátok a termelődés helyéről el tudjanak szállítódni a gyökerekbe, és így a rhizóbiumok táplálékává váljanak. Ezáltal tudnak annyi nitrogént megkötni, amennyi a növénynek feltétlenül szükséges.

Nitrogénkötő baktériumok szóján

Ha a folyamat megfelelően zajlik, az asszimiláták el fognak jutni a gyökerekbe és a szemekbe. Ha nem, nemcsak a növények lesznek alultápláltak, hanem a rhizóbiumok is. És ez a szója esetében kiemelten fontos.

Ha a szója kálium és magnézium terén alultáplált, akkor verseny folyik a szénhidrátokért, aközött, hogy a rhizóbiumok táplálására vagy a szemek telítődésére fordítódjanak. Számunkra mindkettő fontos, így ki kell elégítenünk a szója kálium- és magnéziumigényét.

Hektáronként 3 tonnás szójaterméshez 75 kilogramm kálium, 12 kilogramm magnézium, 57-60 kilogramm foszfor, 9-10 kilogramm kalcium, kénből pedig 35-40 kilogramm hatóanyag szükséges.

A szója viszonylag kevés vízzel beéri, mégis nagyon érzékeny a szárazság okozta stresszre. Úgy tudjuk segíteni, hogy átvészelje ezeket az időszakokat, ha káliumot és magnéziumot juttatunk ki neki, de ezt még a szárazság bekövetkezte előtt tegyük meg.

Juttassunk ki - hektáronként 3 tonnás szójatermés megcélzása esetén - 2 mázsa Korn-Kali®-t vagy 1,5 mázsa kálium-szulfátot vagy 2-2,5 mázsa Patentkali®-t. Ez utóbbi azért is nagyon jó választás, mert tartalmaz káliumot, magnéziumot és ként is, ráadásul kloridmentes formában, és a benne lévő összes hatóanyag vízoldható. Mivel a szója nagy mennyiségű káliumot igényel, ezért fontos, hogy az már a kezdetektől ott legyen, már rendelkezésre álljon a gyors vegetatív növekedéshez.

A kén hiánytünetei

Kénhiány esetén is sárgul az állomány, de ez fölülről indul. Ilyenkor a növény visszamarad a növekedésben. Könnyű összekeverni a nitrogénhiánnyal. A nitrogénhiány esetén inkább a teljes növény sárgul, kénhiány esetén csak a teteje.

Az előadás végén a résztvevői kérdésekre adott válaszokból megtudtuk, hogy:

  • hektáronként 9 kilogramm kalcium hatóanyagot javasolt kijuttatni a szójára, elsősorban levélen keresztül. Ezt a talajban megoldani azért problémás, mert a szója, pontosabban a gümőbaktériumok nem szeretik a lúgos talajt, a magasabb kalciumtartalom viszont a lúgos talajokra jellemző.
  • a mikroelemek közül a mangán, a réz, a cink, a vas és a bór alkalmazása merülhet fel a szója esetében. Ezeket érdemes pótolni, hogy ha úgy látjuk, hogy jó piacunk van és a termés jó áron értékesíthető.

A következő előadássorozat előreláthatólag 2020. október végén indul. További információért kövesse a K+S Hungary Facebook oldalát.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A K+S Minerals and Agriculture GmbH magas minőségű termékeket kínál, melyek káliumot (K), magnéziumot (Mg), ként, (S), bórt (B), mangánt (Mn) és cinket (Zn) tartalmaznak a növények által azonnal felvehető formában és a növény számára kedvező összetételben. A 60er Kali (kálisó) a legkeresettebb termékük. Ez az univerzális monoműtrágya főként a főbb szántóföldi növények trágyázására használatos, legtöbbször kalászosokban és kukoricában alkalmazzák. Ásványi trágya különlegességeik az előbb említett növényeken túlmenően azoknál a növényeknél használatosak, amelyeknek magasabb a kálium-, magnézium- vagy kénigényük, pl. napraforgó, repce, burgonya. A KALISOP, Patentkali, ESTA Kieserit és EPSO Top elsősorban a kloridérzékeny növényeknél használatosak, pl. burgonya, szőlő és zöldségkultúrák.

Az EPSO Top, SOLUMOP, soluSOP és HORTISUL tápoldatozásra is használhatóak, melynek egyre nő a jelentősége.

Mivel a növények tápelem igénye eltér, a K+S Minerals and Agriculture szaktanácsadói felkészült szakemberek, hogy segítsék a gazdálkodókat nélkülözhetetlen információkkal ellátni növényei optimális tápanyaggal történő ellátása érdekében.

(x)

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás