Átadták a Hatvan közelében található Józsefmajori Tanüzem felújított épületét és ezzel egy időben befejeződött a tanüzem átalakítása, modernizálása. A telep őshonos állatfajok, főleg szőke mangalica tartására, genetikai értékeinek megőrzésére alkalmas. A közel 100 millió forintos beruházás a Szent István Egyetem által elnyert EFOP-3.4.3-16-2016-00012 számú Európai Uniós projektben valósult meg.

A Józsefmajori Tanüzem a Szent István Egyetem mezőgazdasági gyakorlati oktatásának egyik kiemelt helyszíne. Itt korábban a tejtermelést és a tejelő szarvasmarha tartását mutatták be, üzemi méretét tekintve családi mintagazdaságként. Közel 80 darab Holstein-fríz tehén és szaporulata alkotta a telep állatállományát. A tejfelvásárlási árakban bekövetkezett radikális csökkenés azonban változásra kényszerítette a telep termelési irányait. Ezért az ágazat piaci helyzeteit figyelembe véve őshonos sertéstenyésztés beindítását kezdték meg 2016. őszén. Céljuk a közel 200 éves múltú, a világon egyedülálló megjelenésű mangalica sertésfajták közül, a szőke mangalica genetikai értékének megőrzése, őshonos jellegének fenntartása, egyúttal az egyetem hallgatóinak gyakorlati képzése, melynek keretében elsajátíthatják a sertéstenyésztéssel kapcsolatos teendőket.

A szőke mangalica tartásával foglalkoznak a 100 millióért felújított józsefmajori tangazdaságban - képünk illusztráció

A gyakorlati képzőhely fejlesztésével az Egyetem minőségi, piacképes képzést biztosíthat a hallgatóinak azáltal, hogy élethű körülményeket teremt és többrétű szakmai tartalommal megtöltött gyakorlat lehetőségét kínálja. A szakmai tapasztalatok átadásán túl a fajták választásával a hungarikumok, azok hagyományainak megőrzése és továbbadása is kiemelt feladat Józsefmajorban - írta a Szent István Egyetem híre.

A Tanüzemben elsődlegesen a hosszabb időtartamú telepi munkavégzést és a családi gazdaságok élethű önfenntartó rendszerét kívánják modellezni.

Ebben helyet kapnak a hagyományos tartási gyakorlatok, a modern eszközök és technológiák, továbbá az ősi magyar agrárkultúra hagyományainak átörökítését és megőrzését is szem előtt tartják. Az állatok takarmányozása részben a tanüzemi rendszer által helyben megtermelt tömegtakarmányokból történik. A szőke mangalica sertéseket mélyalmos kifutókkal rendelkező istállókban tartják. Itt a diákok egyszerre szerezhetnek tapasztalatot a növénytermesztés és az állattenyésztés gazdaságon belül egy időben előforduló feladatairól és mechanizmusairól. A tartáson túl a tenyésztés teljes folyamata is végigkísérhető.

A húsfeldolgozás kialakítása is tervben van

A tangazdaság hosszú távú célja, hogy a sertéstartáson túl a hús feldolgozását is bemutassák egy saját vágópont és manufakturális húsfeldolgozó üzem létrehozásával. Erre már voltak is korábbi együttműködések külső szolgáltató bevonásával, melynek eredményeképp bekerültek a mangalica termékek az egyetemi „Jeles Finomságok” – a Szent István Egyetem által termelt élelmiszereket és alapanyagokat magába foglaló márka kínálatába.

Ezek voltak a fejlesztések

A beruházás során átalakították a meglévő irodaépületet, az egyik emeleti szárnyból diákszálló lett, illetve a telepet betonoszlopos és dróthálós kerítéssel vették körbe. Felújították a telepi fúrt kutat és a hozzá kapcsolódó víz- és csatornarendszert, továbbá a fiaztató istálló elektromos hálózatát, valamint egy trágyatárolót is építettek. Oktatás és vagyonvédelem céljából modernizálták és bővítették a meglévő kamerarendszert az istállókban és a telepen. A Szent István Egyetemen az Európai Unó támogatásával megvalósuló EFOP-3.4.3-16-2016-00012 számú, 891 536 543,00 Ft értékű vissza nem térítendő támogatású projekt fő célja az agrárfelsőoktatásban való részvétel növelése, a lemorzsolódás csökkentése. Külön hangsúlyt helyezve a hátrányos helyzetű, illetve a hátrányos helyzetű térségből származó hallgatók támogatására, esélyegyenlőségének biztosítására. A Széchenyi 2020 program keretében megvalósuló projekttel a lehető legátfogóbban kívánják fejleszteni az egyetem képzési rendszerét. A támogatás az intézmény összköltségeinek 100 százalékát fedezi. A projekt 2017. június 1-jén indult és várhatóan 2021. február 28-án fejeződik be.

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás