Átadták a Hatvan közelében található Józsefmajori Tanüzem felújított épületét és ezzel egy időben befejeződött a tanüzem átalakítása, modernizálása. A telep őshonos állatfajok, főleg szőke mangalica tartására, genetikai értékeinek megőrzésére alkalmas. A közel 100 millió forintos beruházás a Szent István Egyetem által elnyert EFOP-3.4.3-16-2016-00012 számú Európai Uniós projektben valósult meg.

A Józsefmajori Tanüzem a Szent István Egyetem mezőgazdasági gyakorlati oktatásának egyik kiemelt helyszíne. Itt korábban a tejtermelést és a tejelő szarvasmarha tartását mutatták be, üzemi méretét tekintve családi mintagazdaságként. Közel 80 darab Holstein-fríz tehén és szaporulata alkotta a telep állatállományát. A tejfelvásárlási árakban bekövetkezett radikális csökkenés azonban változásra kényszerítette a telep termelési irányait. Ezért az ágazat piaci helyzeteit figyelembe véve őshonos sertéstenyésztés beindítását kezdték meg 2016. őszén. Céljuk a közel 200 éves múltú, a világon egyedülálló megjelenésű mangalica sertésfajták közül, a szőke mangalica genetikai értékének megőrzése, őshonos jellegének fenntartása, egyúttal az egyetem hallgatóinak gyakorlati képzése, melynek keretében elsajátíthatják a sertéstenyésztéssel kapcsolatos teendőket.

A szőke mangalica tartásával foglalkoznak a 100 millióért felújított józsefmajori tangazdaságban - képünk illusztráció

A gyakorlati képzőhely fejlesztésével az Egyetem minőségi, piacképes képzést biztosíthat a hallgatóinak azáltal, hogy élethű körülményeket teremt és többrétű szakmai tartalommal megtöltött gyakorlat lehetőségét kínálja. A szakmai tapasztalatok átadásán túl a fajták választásával a hungarikumok, azok hagyományainak megőrzése és továbbadása is kiemelt feladat Józsefmajorban - írta a Szent István Egyetem híre.

A Tanüzemben elsődlegesen a hosszabb időtartamú telepi munkavégzést és a családi gazdaságok élethű önfenntartó rendszerét kívánják modellezni.

Ebben helyet kapnak a hagyományos tartási gyakorlatok, a modern eszközök és technológiák, továbbá az ősi magyar agrárkultúra hagyományainak átörökítését és megőrzését is szem előtt tartják. Az állatok takarmányozása részben a tanüzemi rendszer által helyben megtermelt tömegtakarmányokból történik. A szőke mangalica sertéseket mélyalmos kifutókkal rendelkező istállókban tartják. Itt a diákok egyszerre szerezhetnek tapasztalatot a növénytermesztés és az állattenyésztés gazdaságon belül egy időben előforduló feladatairól és mechanizmusairól. A tartáson túl a tenyésztés teljes folyamata is végigkísérhető.

A húsfeldolgozás kialakítása is tervben van

A tangazdaság hosszú távú célja, hogy a sertéstartáson túl a hús feldolgozását is bemutassák egy saját vágópont és manufakturális húsfeldolgozó üzem létrehozásával. Erre már voltak is korábbi együttműködések külső szolgáltató bevonásával, melynek eredményeképp bekerültek a mangalica termékek az egyetemi „Jeles Finomságok” – a Szent István Egyetem által termelt élelmiszereket és alapanyagokat magába foglaló márka kínálatába.

Ezek voltak a fejlesztések

A beruházás során átalakították a meglévő irodaépületet, az egyik emeleti szárnyból diákszálló lett, illetve a telepet betonoszlopos és dróthálós kerítéssel vették körbe. Felújították a telepi fúrt kutat és a hozzá kapcsolódó víz- és csatornarendszert, továbbá a fiaztató istálló elektromos hálózatát, valamint egy trágyatárolót is építettek. Oktatás és vagyonvédelem céljából modernizálták és bővítették a meglévő kamerarendszert az istállókban és a telepen. A Szent István Egyetemen az Európai Unó támogatásával megvalósuló EFOP-3.4.3-16-2016-00012 számú, 891 536 543,00 Ft értékű vissza nem térítendő támogatású projekt fő célja az agrárfelsőoktatásban való részvétel növelése, a lemorzsolódás csökkentése. Külön hangsúlyt helyezve a hátrányos helyzetű, illetve a hátrányos helyzetű térségből származó hallgatók támogatására, esélyegyenlőségének biztosítására. A Széchenyi 2020 program keretében megvalósuló projekttel a lehető legátfogóbban kívánják fejleszteni az egyetem képzési rendszerét. A támogatás az intézmény összköltségeinek 100 százalékát fedezi. A projekt 2017. június 1-jén indult és várhatóan 2021. február 28-án fejeződik be.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás