A szőlőtermesztés meghatározó problémája a fürtkocsánybénulás
A rendkívül alacsony szőlő átvételi árak meglehetősen kiszolgáltatott helyzetbe hozták a szőlőtermelő gazdákat. Az inputanyagok-, az üzemanyagok ára, a kézi és gépi munkadíjak is jelentősen emelkednek, ilyen gazdasági környezetben nem engedhetők meg a komoly veszteségeket okozó technológiai hibák. Márpedig a szőlő fürtkocsánybénulása napjaink egyik meghatározó problémaforrása lett.
A szőlő fürtkocsánybénulásának közvetlen oka általában a relatív magnézium- és kisebb részben a kalciumhiány. Emellett a betegségnek legtöbbször más hajlamosító tényezői is vannak. A virágzás időszakának hűvös időjárása, a zsendüléskori lehűlés, a talajnedvesség ingadozása erősíti a tünetek megjelenését. Az elhúzódó érés, illetve a magas páratartalom is fokozza a kockázatot. A hosszú, vékony kocsányú, rosszul termékenyült fürtök általában fogékonyabbak.
Jelentős különbség van a fajták érzékenysége között. Minden szőlőnél okozhat kisebb-nagyobb gondot a magnéziumhiány, de van közöttük néhány, amely kevésbé tolerálja az ilyen helyzetet.
Hirdetés
Kifejezetten fogékony fehér borszőlők: rajnai rizling, olaszrizling, tramini, sauvignon blanc, chasselas, furmint, ottonel muskotály, viktória gyöngye, bianka, aletta
Kifejezetten fogékony vörös borszőlők: kékfrankos, cabernet sauvignon, othello, blauburger
Fogékony csemegeszőlők: cardinal, hamburgi muskotály
Az elmúlt években a fürtkocsánybénulás okozta veszteségek sok termelőnél a 10-40%-os mértéket is elérték. Nem is csoda, hiszen a szőlőtermesztésre használt talajaink kalciumtartalma általában magas, viszont a kalcium és a magnézium közötti antagonizmus miatt a magnézium nem hozzáférhető megfelelően a növények számára. Nem szép látvány, ha teljesen elszáradt fürtök, vagy fürtrészek „színesítik” a tőkéinket, és az sem jó, ha betakarításkor a szőlőkombájn előtt néhány méterrel tömegesen potyog a földre a termés.
A magnézium felvétele a rügyfakadástól szinte a tenyészidő végéig egyenletes, ezért is kíván kiegyensúlyozott ellátást a szőlő egészen lombhullásig.
Az irodalmi utalásokat összefoglalva is megállapítható, hogy a jó magnéziumellátás a termés mennyiségére, a cukortartalomra, a betegségekkel szembeni ellenálló képességre, de a borminőségre is jelentős, kedvező hatással van! Megfelelő termesztéstechnológiai elemekkel együtt alkalmazva gyógyítható vele a fürtkocsánybénulás.
A magnézium pótlására általánosan elterjedt a keserűsó. Szeretjük ezt az anyagot, mert rendkívül olcsó, viszont egyszerű só lévén a növénybe való bejutása (levélen keresztül) akadályokba ütközik. Hasznosulása még optimális körülmények között sem haladja meg a 7-8 %-ot, ami valljuk meg őszintén, nem jelent valódi megoldást.
Ezzel szemben a MAGNESIOGREEN ATTIVATO nagy tisztaságú, szilárd, vízoldható műtrágya, amely magnéziumot (15,5 %), ként (31 %) és mikroelemeket (B, Mn, Zn, Cu) tartalmaz kelatizált formában. A termékben lévő tápanyagok az egyedi összetételnek és a benne lévő segédanyagoknak köszönhetően rendkívül hatékonyan képesek bejutni a növény szöveteibe. Használatával kiválóan megelőzhetőek a fürtkocsánybénulással összefüggésbe hozható veszteségek úgy, hogy a kezelés komoly anyagi ráfordítást nem igényel.
Dózis: 2-3 kg/ha a virágzástól 2-4 ismétlésben.
Növényvédelemmel egymenetben alkalmazható.
Szerző:
Hegedűs Richárd
termékfejlesztő, technológus
Seedplus Kft.
További információért, keresse minket bizalommal ide kattintva vagy az alábbi elérhetőségeken:
Mobil: +36-70-325-5145
E-mail: hegedus.richard@seedplus.hu
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés