A kölesről szinte már mindent tudunk Jóvér János, a Debreceni Egyetem Karcagi Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa által. Ezúttal a cirokkal kapcsolatos tudnivalókba csapunk bele, több részes cikksorozat keretében. Íme az első rész!

A cirokfélék feltehetően Afrikából származnak. Melegkedvelő növények, amelyek érzékenyek a hűvös időjárásra. A cirok vetése akkor ajánlott, ha a talaj hőmérséklete eléri a 12-14°C-ot, ami a hazai viszonyok között jellemzően április végére, május elejére esik. Tekintettel arra, hogy a tenyészidőszak során 2.800-3.200°C hőösszeget igényel, Magyarország a ciroktermesztés északi határán fekszik.

A talajművelés tekintetében alapvetően a kukoricánál is alkalmazott talajművelési módszereket kell alkalmazni. Gondosan előkészített, jó minőségű magágyat igényel. Vetését 70-76,2 cm sortávolságra végezzük, bár egyes szemescirok hibridek állománya a sortávolság 45 cm-ig való csökkentését terméskiesés nélkül viseli. A cirokfélék kezdeti fejlődése vontatott, így a preemergens gyomszabályozás kiemelt fontosságú technológiai elem a termesztés során. Ebben a tekintetben különösen veszélyesek a tavasszal csírázó nyárutói egyéves gyomok (T4), amelyek komoly terméskiesést okozhatnak a megfelelő védekezés hiányában.

Helytelen gyomszabályozás cirok kultúrában

A tényidőszak hossza meglehetősen nagy variabilitást mutat, így ettől függően szeptember és október hónapokban végezzük el a betakarítást. Mivel ezek a növények érzékenyen reagálnak a hűvös időjárásra, hazai viszonyok között mindenképp szem előtt kell tartani a koraiságot a hibrid megválasztásánál.

A cirokfélék képesek akár teljesen kimeríteni a talaj nedvesség- és tápanyagkészletét, utóbbi indokolttá teszi az intenzív tápanyag-visszapótlást. A megfelelő tápanyagellátás mellett viszont elővetemény-értékük hozzávetőlegesen megegyezik a kukoricáéval. Fontos, hogy a cirokfélék igen jól alkalmazkodnak a klimatikus szélsőségekhez. Aszályos időszakban fejlődésük megáll, de a csapadékot követően képesek tovább fejlődni, ami kifejezetten perspektivikus növénnyekké teszi a cirokféléket az aszályos területeken. Kiemelkedő, hogy az aszály mellett, meglehetősen jól tűrik a túlzott mennyiségű csapadékot is, amit a 2010-es kifejezetten csapadékos év is bizonyossá tett. A 2010-ben hullott közel 900 mm csapadék hatására a kötöttebb talajokon időszakos – nem ritkán több hétig tartó – vízállások alakultak ki a tenyészidőszak folyamán, amelyet a cirok – több, kevesebb terméskiesés mellett – sikeresen átvészelt.

Ciroktábla Karcagon a 2010-es évben
 

Tekintettel arra, hogy a kifejezetten jól tolerálja a kedvezőtlen talajtani viszonyokat, termesztése rendkívül perspektivikus lehet azokon a területeken, ahol más kultúrnövények csak jelentős termésveszteség mellett termeszthetőek. A talajtani, valamint az időjárási szélsőségek, továbbá a szántóföldi öntözés korlátozottsága mindenképp indokolja a cirokfélék helyét a hazai vetésváltásban.

[gallery columns="2" link="file" ids="8651,8652"] Szerző: Jóvér János, tudományos segédmunkatárs, Debreceni Egyetem ATK, Karcagi Kutatóintézet

További híreink

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 87 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás