Hirdetés
A takarmányköltségek optimalizálása precíziós takarmányozással
A hatékony állatitermék-előállítás érdekében a takarmányozási költségeket optimalizálni kell. A takarmányköltségek optimalizálásának két nagy területe van: a kívánt takarmány előállításának a költsége, és a már élkészült takarmány hatékony felhasználása: a precíziós takarmányozás. A két terület szorosan összefügg egymással. Ugyanis ahhoz, hogy pontosan tudjam, milyen takarmányra van szükségem, ismernem kell az állat szükségletét és takarmányfelvételét. Csak ennek ismeretében tudok az állat igényeinek megfelelő takarmányt előállítani. A már elkészített keveréktakarmányt, amikor a termelés hatékonysága azt kívánja, pontosan kell tudnom adagolni pl. a kocatakarmányozásnál. A hízók esetében az egyes takarmányozási fázisoknál a takarmányváltásoknak a lehető legoptimálisabb időben kell megtörténnie.
A minőségi takarmány-alapanyag költséghatékony előállításán, beszerzésén túl a keveréktakarmány-recept készítésében használatos optimalizáló programok nélkül ma már elképzelhetetlen a költséghatékony állatitermék-előállítás. Receptúrakészítéshez számos szoftver áll rendelkezésre.
Ezek a receptkészítő programok árra optimalizálnak úgy, hogy a program figyelembe veszi az általunk felállított feltételrendszert, ami a táplálóanyag-tartalomra és az alapanyagok receptúrában szerepeltethető minimum és maximum értékeire vonatkozik, valamint az alapanyagok árát. Az optimalizáló program eredményként a legolcsóbb adagot vagy keverékösszetételt adja meg.
A precíziós takarmányozás során az állatok táplálóanyag-szükségletét igyekszünk a lehető legpontosabban, az éppen aktuális termelési, állategészségügyi és technológiai elemekhez igazítva kielégíteni a biztonságos, jó minőségű és a leghatékonyabb termelés érdekében.
A precíziós tartási és takarmányozási technológia folyamatos, nagy mennyiségű különféle adatot szolgáltat a jobb döntéshozatalhoz. Az állomány állapotának és dinamikájának átfogó ismerete a stratégiai döntések és a napi szintű menedzsment kialakításában is nagy segítséget jelent. A takarmányfelhasználás optimalizálásában segítenek ezek a technológiák; vagyis a termelés maximalizálása mellett a legkevesebb takarmányt leszek képes felhasználni úgy, hogy a legnagyobb megtérülést érhetem el. A takarmányozási programok finomra hangolásában elengedhetetlenek ma már ezek a technológiák.
A munkaerőhiány - különösen a magasan képzett gondozók hiánya - az egyik legnagyobb probléma, amivel ma egy korszerű sertéstartónak szembe kell néznie. A technológiai fejlesztések nagy lépést jelentenek ennek enyhítésében és további előnyökkel is járnak. A precíziós takarmányozási technológiába való befektetés valódi megtérülést hoz a sertéstelepek számára.
Normál esetben a technológiai elemek amortizációjára több mint 10 évet számolhatunk. Az állatok precíziós takarmányozását támogató testtömegméréssel, az információmenedzsmenthez szükséges digitális technológiai fejlesztések beépítése a komplett istálló technológiába, általában 2–3 év alatt megtérülő beruházást jelentenek.
Mivel az állati termékelőállítás legnagyobb költsége a takarmányköltség, ezért a takarmányköltségek optimalizálása rendkívül nagy hatással van a jövedelmezőségre.
Kérje ingyenes konzultációnkat, beszélgessünk róla, hogyan tudjuk az Ön gazdaságát is jövőt állóvá tenni! Várjuk jelentkezését e-mailben a farm@bentleyinstruments.com címen. További információ: www.farmtechnika.hu |
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
HATÉKONYSÁG 2025: Hogyan növelheti gazdasága hatékonyságát?
A Magro.hu és a Debreceni Egyetem közös szervezésében megrendezésre kerülő konferencia célja, hogy gyakorlati segítséget nyújtson a gazdáknak, vállalkozóknak és agrárszakembereknek. Bóné Tímeával és Németh Istvánnal, a Magro.hu tulajdonosaival beszélgettünk a rendezvény létrejöttének hátteréről és céljairól.
A takarmányköltségek optimalizálása precíziós takarmányozással
A hatékony állatitermék-előállítás érdekében a takarmányozási költségeket optimalizálni kell. A takarmányköltségek optimalizálásának két nagy területe van: a kívánt takarmány előállításának a költsége, és a már élkészült takarmány hatékony felhasználása: a precíziós takarmányozás. A két terület szorosan összefügg egymással.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.300 hirdetés 160 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés