Alaposan próbára teszi a takarónövényes gazdákat is az idei esztendő. A járványhelyzet miatti bizonytalanság, továbbá a csapadék nélküli április és május sokaknak okoz nagy kihívásokat. A talajmegújító mezőgazdaság komoly nehézségekkel találta szembe magát Magyarországon is. A legjobb vetésidő kiválasztása nem volt egyszerű, hiszen a fagyokkal érkező március és április miatt sokan tolták későbbre azt. Ez a gyakorlat az idén nem vált be.

A tavaly késő ősszel megérkező csapadéknak köszönhetően még országszerte dús, a talajt jól fedő takarónövény-állományok fejlődtek. A tavaszi megsemmisítésük is könnyen ment, akár mechanikus, akár kémiai úton történt meg. A legjobb vetésidő megtalálása azonban 2020 tavaszán nem volt olyan egyszerű, hiszen a többször fagyos március és április miatt sokan tolták későbbre a vetést. Ezt a gyakorlatot az elmúlt időszak no-till-es tapasztalatai is alátámasztották, ám idén nem vált be a taktika. A későbbi vetés idejére sok nedvesség távozott a talajokból, így a növények nem tudtak olyan eréllyel kelni és fejlődni, mint a korábban vetettek - számolt be róla az Agro Napló.

Alaposan megnehezítette a takarónövényes gazdák életét is a csapadék nélküli április és május - képünk illusztráció

Most jobb nedvesség-ellátottságot mutatnak a hagyományosan művelt táblák

A min-till vagy no-till területeken vetett kapásnövények elmaradottabbak a művelt területekhez képest. Egy szántott vagy lazított-tárcsázott föld megásásakor, ahol a hagyományos gyakorlatnak megfelelően történt a magágykészítés, a magágy alsó részében több nedvességet találni, mint egy direktvetett kukorica vagy napraforgó alatt. A cikk szerint ez a tárcsatalpnak vagy a magágytalpnak is köszönhető, ami a száraz tavasszal ténylegesen több nedvességet tart meg a talajban, mint a no-till területek, ahol a nedvesség áramlása folyamatos. Utóbbi egy komolyabb őszi-téli csapadék vagy egy esősebb időszak esetén megmutatná takarónövényes gazdák számára a technológia hatásosságát: a jobb vízgazdálkodást és a nagyobb vízbefogadó képességet.

A takarónövényes kísérletek és keverékfejlesztések folyamatosak, és a tápanyagokkal is végeznek vizsgálatokat. Egyedülálló meszezős kísérleti parcellákban már szépen kel a direktvetett napraforgó, a szerves starterek pedig az országban több helyen kerültek be összehasonlító kísérletbe. Az utóbbi, második éve futó kísérletsorozat lényege, hogy szintetikus starterekkel mérik össze a legalább 50 százalék szerves anyagot tartalmazó starterek teljesítményét - eddig pozitív eredményekkel - írták.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás