A talajelőkészítés a növénytermesztés egyik legfontosabb munkafolyamata, mely során a föld művelhető rétegét kívánják kiváló állapotba hozni a gazdálkodók. Ezzel a munkával készíthető elő a növény megfelelő csírázása, kelése és fejlődése. A magágyelőkészítő kombinátor általában egy szántóföldi kultivátor, egy simító és rögtörő hengerek kombinációjából áll. A legtöbb esetben függesztett munkagép, de készül belőle félig függesztett verzió is, amely nagyobb területek művelésére alkalmas. A munkaszélességtől függően hidraulikus csukású szállítási helyzettel is elérhető. Ezek karbantartása fontos gazdafeladat.

A Gépmax írta meg, hogy a vetés előtt magágyelőkészítést kell végezni, ami a vetés mélységéig történő talajmunka. Ez a művelet helyesen végrehajtva kellően tömör és aprómorzsás talajszerkezetet eredményez. A feladatot ásóboronával, kombinátorral, vagy kompaktorral lehet végezni.

A kombinátor karbantartása és helyes beállítása nagyon fontos gazdafeladat - Fotó: Magro.hu, CSZS, Harsány

A kombinátor beállítása

A gép három pont felfüggesztéssel kapcsolódik az erőgép függesztő karjaihoz. A munka megkezdése előtt be kell állítani a hossz- és keresztirányú vízszintet, hogy a gép teljes szélességében és hosszúságában egyenletesen kövesse a talajfelszínt. Ezt a függesztőorsók és a középső vonórúd csavarorsójának állításával lehet elvégezni. Főleg a szélesebb kombinátoroknál jellemző, hogy a két oldalukon mélységállító kerekek találhatók, ezekkel is a munkamélységet lehet szabályozni. A rögtörő hengereket a rugó beállított feszességétől függően egy rugós állítóorsó szorítja a talajhoz. A simító lapokat hasonló kettős rugó kényszeríti a talajhoz, mint amiket a bálázók rendfelszedőjénél alkalmaznak.

A kombinátor karbantartása

A kombinátoron minden szezonális munka elkezdése előtt, valamint naponta érdemes karbantartást végezni. A szezon előtti karbantartás alkalmával tüzetesen át kell nézni a gép minden alkatrészét. Ha a vázszerkezeten kisebb repedések vagy törések láthatóak, azokat hegeszteni kell. Lényeges a hiányzó festék pótlása is a felületeken, ezzel elkerülhető a rozsdásodás. A szántóföldi kultivátor a legtöbb esetben rugóskapákból áll, ezeket is ellenőrizni kell, hogy nincs-e törött közöttük. Amennyiben a rugóskapa lándzsái kopottak, akkor lehetőség szerint meg kell fordítani, ha pedig mindkét felük elkopott, akkor cserélni kell azokat.

Kombinátor a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Harsányban - Fotó: Magro.hu, CSZS

A simító rész egy rugóval megtámasztott lemez, ennél a rugók épségét kell ellenőrizni, szükség esetén pedig cserélni. A rögtörő hengerek pálcás, léces csipkés vagy sima kivitelben készülnek. Ezek mindkét vége perselyezett, általában műanyag perselyekkel. Amikor elkoptak, cserélni kell őket. Léteznek olyan típusok is, ahol az úgynevezett ST csapágyakat (tárcsacsapágy) alkalmazzák, ezeknél is fontos a rendszeres kenés (zsírzás). Amikor pedig teljesen elhasználódtak, akkor cserélni kell őket. Ezeket zsírzógombon keresztül kell kenni. Azt is ellenőrizni szükséges, hogy megfelelő-e az áteresztő képességük (azaz szedik a zsírt). Amikor a törőhengerek pálcái, lécei már túlzottan elkoptak, célszerű a hengerek cseréje is. Továbbá fontos megemlíteni, hogy amelyik gép rendelkezik mélységhatároló kerékkel, annál javasolt ellenőrizni a kerékcsapágyakat, ezeket is kenni (zsírozni), szükség esetén pedig cserélni kell.

https://www.youtube.com/watch?v=UPhIY8v6rdw
Egy kombinátor javítása Kétegyházán

A napi karbantartás

Ezt a feladatot a munkavégzés során, naponta a művelet megkezdése előtt kell végrehajtani. A gépen, főleg a rugóskapákon szennyeződések, szármaradványok rakódhatnak fel, ezeket mechanikai úton érdemes eltávolítani. A rögtörő hengereken is gyakran találni feltekeredett bálazsineget és egyéb, oda nem illő tárgyakat. Ezeket is le kell szedni. A rögtörő hengerek két végén a csapágyazást naponta kell zsírozni. A hidraulikus típusoknál pedig érdemes figyelni rá, hogy a csuklópontokon is lehetnek zsírozandó helyek - írták.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás