A vadon élő és a haszonnövények között is több olyan faj van, amely kedvezően hat a talaj termékenységére, szerkezetére, vagy gátolja egyes talajlakó kártevők elszaporodását. A szerkezet és a termékenység javítására a nitrogéngyűjtő pillangósok, illetve a mélyre hatoló gyökerű növényfajok alkalmasak. A levéltetvek, a fonálférgek, a hernyók, és a csigák távol tartásában pedig a körömvirág jeleskedik.

A nyár második felében, amikor az első termények lekerülnek az ágyásokból, érdemes talajjavító másodvetést kezdeni. Erre a célra tökéletesen megfelel a zöldborsó, mert a levegőből gyűjtött nitrogénnel dúsítja a talajt. Hasonló célra alkalmas a csillagfürt, a szöszös bükköny, a herefélék vagy a lóbab vetése is - írta a Magyar Mezőgazdaság.

A másodvetésűek sokat segítenek a talajállapot és a talajélet javításában - képünkön a zöldborsó

Csillagfürt, mézontófű, fehér mustár

A csillagfürt rendelkezik takarmánynak való, illetve díszkerti változatban is, utóbbi vízigényes és mészkerülő. Ezek a nagy termetű növények azon túl, hogy nitrogénnel gazdagítják a talajt, mélyre hatoló gyökerükkel lazítják is azt. Sajnos a csigák előszeretettel fogyasztják, cserében viszont ahol jól érzi magát a kertben, önmagától is szaporodik magról. Hozzá hasonlóan jól lazítják a talajt a lóbab gyökerei is. Hagyományos zöldtrágyanövény a mézontófű, ami bojtos gyökerével lazítja a talajt, illatos virágaival pedig vonzza a méheket és más beporzókat. A napos fekvést, és a jó vízáteresztő képességű talajt szereti. A megfelelő csírázáshoz fontos, hogy a magokat 2-3 centiméter mélyen kell vetni.

A másik klasszikus egyéves talajjavító növény a fehér mustár. A káposztafélék (Brassicaceae) családjába tartozó növény gyorsan nő, elnyomja a gyomokat és a meszes, agyagos talajon is szépen fejlődik. Keresztesvirágú növény lévén pedig véd a talajlakó gyökérgubacs-fonálférgek ellen is. Gyökerei ugyanis olyan anyagot (izotiocianát) választanak ki, ami elpusztítja a kártevőt és egyéb káros talajlakó szervezeteket is. Ebbe a rendbe tartozik az olajretek és a takarmányrepce is. Növényvédő tulajdonságukon felül kedvező talajállapotot hoznak létre. Javasolt virágzáskor bedolgozni a talajba a másodvetésűek növényi részeit.

A körömvirág haszna

Végül, de nem utolsó sorban a körömvirág következik, amit számos érzékeny kultúrában használnak a növényvédelem megerősítésére. Távol tartja ugyanis a levéltetveket, a hernyókat, a csigákat és a levélfonálférgeket. Legjobban napos helyen, laza talajon érzi magát jól, de alapvetően igénytelen növény. Gyógynövényként ülőfürdőnek, teának, borogatásnak, tinktúrának alkalmazzák, virágai pedig ehetők. Fűszerként az ételeknek sárgás színt, enyhén csípős és kesernyés ízt ad.

A fotó forrása: Food photo created by Racool_studio - www.freepik.com

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Az aszály hatásai ellenére is lesz elég magyar karácsonyfa az idén

2024.12.03.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, mégsem kell hiányra számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban.

Több változás lép életbe az adótörvényekben

2024.12.03.

Az Országgyűlés elfogadta és kihirdette a 2024. évi LV. törvényt, amely számos adótörvény módosítását tartalmazza.

Tudja, mióta nem érkezett uniós forrás Magyarországra?

2024.12.03.

Június 26-a óta Magyarország nem kapott újabb európai uniós támogatást, bár a 2021–2027-es pénzügyi ciklusban hazánknak járó 21,8 milliárd eurós keret 56 százaléka jelenleg hozzáférhető.

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás