A támogatások változásai és hírei augusztusból
A nyár utolsó hónapjában is több anyagunk témái voltak az agrártámogatások körüli újdonságok és változások. Írtunk az EU-s pénzek kifizetésének feltételeiről, a környezetvédelmi szabályok és a támogatások közötti összefüggésekről, a MATE több 100 milliós megnyert pályázatairól, az őstermelők által igényelt és megkapott pénzekről, valamint a Green Deal pénzügyi részleteiről. Ajánljuk olvasásra a szeptemberi agrárpénzes összefoglalónkat!
Videósorozat készült a pályázatok sikeres lehívásához
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara egy olyan videósorozatot indított, amely a Vidékfejlesztési Program pályázati lehetőségeit mutatja be. A tájékoztatók abban segítenek a gazdálkodónak, hogy sikeresen hozzájussanak a jelentős mértékű forrásokhoz. Ez azért különösen aktuális, mert a magyar kormány döntése értelmében a 2021-2027-es időszakban példátlan mértékű támogatás, 4265 milliárd forint áll rendelkezésre a vidéki területek fejlesztésére, a hazai mezőgazdaság és élelmiszeripar versenyképességének növelésére, valamint a gazdák tisztességes jövedelmének biztosítására. A korábbi 17,5 százalékról 80 százalékra megnövelt nemzeti társfinanszírozásnak köszönhetően csak a 2021. és 2022. évben több vidékfejlesztési forráshoz lehet hozzáférni, mint eddig a 2014-20-as periódusban összesen.
A videósorozat pályázati szakértő bevonásával készült
A két programozási időszak közötti átmeneti év lehetőséget biztosít a közvetlen támogatások további igénybevételére, míg a Vidékfejlesztési Programban újabb forrásokat biztosítanak a gazdálkodók számára a 2014-2020-as szabályok szerint. A NAK azért, hogy ezen támogatások igénylését megkönnyítse, készített és ingyenesen hozzáférhetővé tett egy videósorozatot. A videókon a kamara pályázati szakértője mutatja be pontról pontra a felhívásokban foglalt legfontosabb pályázati követelményeket. Ismerteti az alátámasztó dokumentumokat és a projekt életútját, felhívva a figyelmet az esetleges hibázási lehetőségekre.
Hirdetés
Háborognak a gazdák az EU-s pénzek kifizetésének környezetvédelmi feltételei miatt
Sok termelő tart bevételkieséstől amiatt, hogy az uniós Közös Agrárpolitika forrásainak kifizetéseit szigorú környezetvédelmi előírásokhoz kötik. A belga gazdák szerint túl gyors a változás. Az EU részéről fokozottan támogatnák azokat, akik hajlandóak a környezetkímélő termelési módok alkalmazására. Azonban az első kalkulációk kiábrándítóak a gazdálkodók számára. Többen is elégedetlenek a reformmal, mert szerintük figyelmen kívül hagyják az élelmezési szempontokat. Az Euronews számolt be róla, hogy új környezetvédelmi előírásokat tartalmaz a Közös Agrárpolitika reformja. A KAP néven ismert alap az uniós költségvetés legnagyobb borítékját jelenti. A hetekkel ezelőtt megkötött alku szerint azonban szigorú környezetvédelmi előírásokhoz kötik a pénzek egy részének kiutalását. Ennek keretében prémiumot vezetnek be a gazdálkodók számára.
Az EU-s támogatások felét feleslegesen költötték a környezetvédelemre
Az Európai Unió Közös Agrárpolitikájára majdnem az egész uniós költségvetés 40 százaléka megy. Az elköltött pénz felét mégis teljesen felesleges és hatástalan intézkedésekre fordítják. Az új KAP megállapodás sem hoz majd megváltást. A teljes EU-s büdzsé 2014 és 2020 között több mint 1,1 billió euró volt. Ebből 400 milliót költött az Unió arra, hogy a gazdákat támogassa. Több mint 100 milliárd euró ment el az EU költségvetéséből a klímaváltozás elleni harcra, ez több mint a negyede annak, ami a teljes költségvetési kerete, és 50 százaléka a környezetvédelmi törekvésekre szánt összegnek.
A KAP fő intézkedései az alábbiakat foglalják magukba:
- Jövedelemtámogatás, ami a mezőgazdasági termelők jövedelmének stabilitását közvetlen kifizetések formájában nyújtott jövedelemtámogatás biztosítja, melyben azért részesülnek, mert környezetbarát gazdálkodást folytatnak, és olyan közjavakat és -szolgáltatásokat nyújtanak, amelyekért a piac általában nem fizet. Példaként említhető a tájvédelem;
- Piaci intézkedések – meghozataluk a nehéz piaci helyzetek kezelését szolgálják, amelyek például akkor alakulnak ki, ha egészségügyi aggályok miatt hirtelen csökken a kereslet, vagy ha a piacon átmeneti túlkínálat miatt esnek az árak;
- Vidékfejlesztési intézkedések – nemzeti és regionális programok keretében végrehajtott intézkedések, melyek a vidéki térségekben jelentkező sajátos szükségletek és kihívások kezelését célozzák.
Közel 400 millió forint támogatást kapnak a MATE pályázói
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által meghirdetett alapkutatási pályázatokon több, mint 330 kutató és kutatócsoport – köztük a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem pályázói – nyertek összesen 12 milliárd forint támogatást az elkövetkező 2-4 évre. A pályázattal az önállóan, illetve a csoportban dolgozó kutatókat célozták meg az úgynevezett OTKA-típusú programok a legkülönbözőbb kutatói kezdeményezésű projektek finanszírozásával. Három pályázati kategóriában segítik a hazai tudományos élet legkiválóbb kutatóinak szakmai fejlődését, eredményeit és nemzetközi elismertségét. A támogatásra összesen 1338 érvényes pályázat érkezett 46,6 milliárd forintnyi támogatási igénnyel – írta a MATE. A Posztdoktori kiválósági program és a Fiatal kutatói kiválósági program kategóriájában a kutatói életpálya elején álló pályázók számára idén összesen 5,7 milliárd forint állt rendelkezésre, és ebből 180 projekt nyert támogatást.
Nyitva a pályázat: több ezer őstermelő kapott 4 millió forint feletti támogatást
A Vidékfejlesztési program mezőgazdasági termelők termelési és értékesítési lehetőségeinek fejlesztését segítő pályázati csomagja a kisüzemeket és a termelői piacokat célozza. A termelők érdeklődése és fejlesztési kedve töretlen, és továbbra is a mezőgazdasági kisüzemek fejlesztésére irányuló pályázati felhívás az egyik legsikeresebb a Vidékfejlesztési program kiírásai közül – mondta Nagy István agrárminiszter. Eddig 2275 őstermelőnek folyósították a támogatás első részletét, ami több mint 4 millió forint.
Nagy István elmondta, hogy a 2020. októberben megnyílt pályázati lehetőség az adottságaik és ambícióik alapján fejlődőképes kis méretű mezőgazdasági termelők jövedelemszerzését és gazdasági több lábon állását segíti. A közel 2300 folyósítás azt jelenti, hogy a kiírás keretében összességében már mintegy 9 milliárd forint segíti a legkisebb termelőként működő gazdálkodókat. Ezt az összeget a pályázók üzemméretük növelése érdekében egyebek között a gazdálkodáshoz szükséges eszközök és gépek beszerzésére, ültetvénytelepítésre vagy akár állatvásárlásra is elkölthetik.
Tényleg élelmiszerdrágulást, importnövekedést és versenyhátrányt hoz a Green Deal?
Az Európai Bizottság hatásvizsgálata során arra következtetésre jutott a Green Deal megállapodással kapcsolatban, hogy a mezőgazdaság károsanyag-kibocsátása harmadával sem csökkenne 2030-ra, az elért mérséklés hatásainak körülbelül a fele pedig a világ más tájain jelenne meg. A jelentés szerint biztosra vehető, hogy az Európában gyártott élelmiszerek mennyisége radikálisan csökkenni fog, a szűkülő kínálat miatt az élelmiszerárak 50-80 százalékkal is megemelkedhetnek, miközben a termelők költségének növekedése egyre nagyobb kihívásokat támaszt a gazdák számára. Szinte minden terméknél teret nyerne az import.
A bevezetőben összefoglaltak szerint jobban megérné majd az európai élelmiszer-előállítást kiszervezni harmadik országokba, ahol a szigorodó európai fenntarthatósági előírások nem érvényesek. A lehetséges forgatókönyvek szerint legfeljebb 20-35 százalékkal csökkenne az uniós mezőgazdaság és élelmiszeripar károsanyag-kibocsátása. A stratégiák célja az, hogy minél hamarabb átállhasson Európa egy fenntarthatóbb, környezetkímélőbb élelmiszerelőállításra.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés