A zöldítési támogatás feltételeinek való megfeleléshez, és a kifizetéshez a gazdálkodóknak be kell tartaniuk bizonyos előírásokat. Ezek egyike, amikor az elvárt 5 százalékos ökológiai fókuszterületet a gazdálkodó csak a 0,3-as szorzóval szereplő másodvetéssel tudja megvalósítani. Az ökológiai másodvetést legalább kettő növény keverékéből kell összeállítani. Ebben segít a NAK részletes anyaga, ami a takarónövényekről és a zöldítés másodvetésben történő alkalmazásáról is szól.

A NAK írta meg, hogy az ökológiai másodvetés során választható növények listáját a 10/2015. FM rendelet tartalmazza. A rendelet azonban nem határozza meg, hogy melyik területre mi a jó. Azt csak a gazdálkodó kísérletezheti ki a keverékek összetevői és a kapott szakmai segítség alapján. A döntési alap sok esetben csak a hektáronkénti ár és a kötelezettség teljesítésének szükségessége. Érdemes azonban átgondolni, hogy mindez hosszú távon jó lesz-e a talajnak?

Hasznos a zöldítés másodvetésben, de repceterületek környezetébe nem javasolt keresztesvirágú keveréket használni a kártevő felszaporodás kockázata miatt

A kötelezettségen túl mire használható még a másodvetés?

  • Erózió elleni védelem
  • A talaj szervesanyag-készletének, így vízmegőrzésének javítása
  • Vadkáros területekről a vadak elcsalogatására
  • Beporzó rovarok felszaporítása
  • Talajlazítás

Amennyiben a gazda döntött és ismeri a talaj adottságait, meg kell nézni, melyik keverék lehet alkalmas a cél elérésére. Az alkalmazásuk nagyban függ a mikroklímától és a helyi viszonyoktól, így az igazán személyre szabott megoldásokat a helybeli gazdatársakkal összefogva lehet a legjobban kialakítani. Legyen szó a legjobban működő fajokról, keverékekről, a vetés módjáról vagy agronómiai megoldásokról, érdemes a többi termelővel egyeztetni.

Keresztesvirágúak

A keresztesvirágú keverék jó talajlazító hatású, az olajretek gyökere pedig fertőtlenítő hatású. Augusztusban vethető, bedolgozásra bimbós vagy virágzó állomány alkalmas még ősszel, október végén, november elején. Ezeket a keverékeket azonban repceterületek környezetébe nem javasolt használni, mert kártevők nagyon felszaporodhatnak.

A tápanyagellátás javítása, nitrogénlekötés

A főnövény tápanyagellátásának javításakor az aláforgatás idejére is figyelni kell. Ugyanis a felvett és tárolt tápanyagok a beforgatást követő 4-10. hét között táródnak fel a legintenzívebben. Ezért így érdemes a takarónövény megsemmisítését időzíteni, hogy a feltáródott tápanyag már a főnövény rendelkezésére álljon. Ezért inkább korábban, mint később javasolt ezt megtenni. A takarónövények képesek felvenni a talaj mélyebb rétegeiben elérhető tápanyagokat, és azokat egész télen keresztül tárolni, majd átadni a következő főnövénynek. Gyakran előforduló panasz a gazdálkodók részéről, hogy megjelenik a nitrogénlekötés, illetve a növényi anyag lassan bomlik le. Ez elkerülhető, ha bimbós, vagy virágzó állományt forgatnak alá.

A pillangósok a légköri nitrogén megkötésével járulnak hozzá a talaj tápanyag-ellátottságához. Amennyiben tehát a talaj kevés nitrogént tartalmaz, akkor egy pillangós túlsúlyú keverék (bíborhere, herefélék, bükköny) jó választás lehet. A túlzott nitrogén-ellátottság esetén keresztesvirágúakat és fűféléket érdemes vetni, amelyek hatékonyabban veszik fel és kötik meg a tápelemeket. Egyes fajok különleges tulajdonságaik – például a többi növény számára elérhetetlen foszfort felvevő pohánka – miatt lehetnek megfelelőek a célra. Azok a keverékek, amelyek magasabb arányban tartalmaznak pillangóst, segítik a beporzók védelmét is.

Talajszárítás

Sokszor számolnak be arról a gazdák, hogy a másodvetésben alkalmazott zöldtrágya/takarónövény szárítja a talajt. Ez azonban főként csak időszakos állapot a talaj felsőbb rétegeiben. A későbbiekben a lazább és szerves anyagban gazdagabb talajban a téli csapadék jobban hasznosul. Magasabb talajnedvesség alakul ki, mint a fedetlenül hagyott területeken, így idővel a tavaszi aszályhatás csökkenhet. További hasznos információkat Zöldtrágyázás című NAK-kiadványban lehet olvasni.

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás