A tanuláson és a fejlesztésen sem spórol Mutsy Árpád, a Bio-Fungi Kft. vezetője
Már fiatal korában is a gombát szeretett volna termeszteni, mára pedig a cége meghatározó szereplővé vált itthon és az exportpiacokon is. A Mutsy Árpád által vezetett Bio-Fungi Kft. nemrég Kertészet kategóriában nyerte el az Agráriumért OTP díjat. Jelenleg több mint havi egymilliárd forint árbevételt realizálnak. A cégalapító kiemelte, hogy a hazai kertészetben szinte egyedülálló módon teljesen el tudják látni Magyarországot az általuk termelt gombával és termékeik több mint 70 százalékát exportálják.
Mutsy Árpád öccsével és egy gyerekkori barátjukkal közösen alapította a gombatermesztéssel foglalkozó cégét 1991-ben. Az induláskor hagyományos módon, pincében termeltek, ma termesztő házakban állítják elő a gombát és a Bio-Fungi Kft. tevékenysége kiterjed a gombakomposzt gyártásra is - írta az OTP Agrár.
A család és az ágazat múltja
A mezőgazdaság iránti vonzalom és a gombatermesztés nem a semmiből jött, hiszen Mutsy Árpád felmenői – a dédszülőket is beleértve – mind agrárvállalkozással és földműveléssel foglalkoztak. A gombatermesztés apja révén került a családba, és bár szerette volna lebeszélni erről a pályáról, „de a Kertészeti Egyetemet elvégezve elég egyenes út vezetett ahhoz, hogy kertészetben, azon belül is a gombaiparban maradjak” – idézte fel a kezdeti motivációkat. A családi kötődésen kívül a hazai gombatermesztés múltja is hozzájárult a döntéséhez. Budafokról ma a legtöbb embernek először a pezsgő és a bor jut eszébe, kevesen tudják, hogy onnan erednek a magyar gombatermesztés 1900-as évek elejére visszanyúló hagyományai is.
Hirdetés
Mint meséli, „szinte a budafoki szőlő- és bortermeléssel párhuzamosan alakult ki egy virágzó gombaipar, aminek köszönhetően a két világháború között a világ legnagyobb gombatermesztői közé tartoztunk, ezt a hagyományt pedig sikerült átörökíteni”.
Kezdeti nehézségek és jó csapat
A cégalapítás időpontjában sok nehézséggel kellett szembe nézniük: a rendszerváltozás idején sok új vállalkozás indult, a gombatermesztők közül pedig a hagyományoknak köszönhetően már sokan kialakították a saját piaci kapcsolataikat, saját pincével és termesztési struktúrával működtek. „Nekünk pedig, a mai szóval élve, akkori startupként nehezebb volt elindulni, de azért az első 9-10 évet elég jól abszolváltuk”. Az ezredfordulón kezdték meg a gombakomposztgyártást, amivel elindultak a vertikális integráció felé, ami az akkori gombatermesztési struktúrában rendhagyó út volt.”
Úgy véli, sokféle mérőszámmal le lehet írni egy vállalkozás sikerességét. A Bio-Funginál is kiolvasható a számokból a folyamatos növekedés, jelenleg több mint havi egymilliárd forint árbevételt realizálnak. A cégalapító mégis azt emelte ki, hogy a hazai kertészetben szinte egyedülálló módon teljesen el tudják látni Magyarországot az általuk termelt gombával és termékeik több mint 70%-át exportálják. Az évente előállított, 100 ezer tonnát meghaladó mennyiségű gombakomposztjukat is több mint 20 országba szállítják, köztük például Malajziába is. Az erős export óriási hajtóerőt, egyben biztonságot is jelent, amit a Bio-Fungi a környezetében továbbad az általa integrált vállalkozásoknak és közel 400 munkavállalójának.
A fejlesztési tervek
Hogy ezt a fejlődő pályát meg is tartsák, a vállalkozás jövőképének kialakítása során arra koncentrálnak, hogy tevékenységüket minél hatékonyabban tudják működtetni. A fókusz a csiperkegomba-termesztésen van, ezt szeretnék még jobb minőségben, kedvezőbb költségkörnyezetben fejleszteni. Ezen kívül más, innovatív területeken is elindultak, mint például a laskagomba-termelés, a laskagomba-alapanyaggyártás és egyéb egzotikus gombák termesztése. A terveik között szerepel a digitalizáció, a mesterséges intelligencia, valamint a robottechnológia alkalmazása is.
„Mivel mi nem luxustereméket, hanem alapélelmiszert állítunk elő, nagyon fontos a termék ár-érték aránya, vagyis az, hogy a gomba minden család asztalára oda tudjon kerülni, jó minőségben és megfizethető áron” – mondta.
„Alapos és folyamatosan érlelődő folyamat” – röviden így jellemezte az OTP Agrárral való együttműködésüket. Az elmúlt években váltak ügyféllé, és azt érzékelik, hogy „olyan agrár tapasztalattal és banki tudással rendelkező szakemberek dolgoznak az OTP Agrárnál, akik értik a gombaipar kihívásait, fejlesztési elképzeléseinket, és ebben próbálnak támogatni”.
Több pályázatban is részt vesznek
Jelenleg három nagyobb nyertes pályázaton is közösen dolgoznak az OTP Agrárral. Az egyik a gombakomposztálás technológiájának modernizálását, illetve az energiahatékonyság növelését célozza. Egy másik projekt a jelenlegi legmodernebb technológia beszerzése a gombatermesztésbe, ami a termelés digitalizációját hozza el, beleértve azt is, hogy a gombát robotokkal szedik. Ehhez kapcsolódik egy hűtőházi fejlesztés, amelynek célja, hogy a leszedett gomba optimális tárolása az értékesítés előtt. Ez a 3 fejlesztés önmagában több mint 10 milliárd forint beruházást jelent, amit a következő években szeretnének megvalósítani.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés