A 2022-es év nagyon rossz volt a mezőgazdaság számára, összességében 20 százalékkal csökkent a termelés. Az 5,4 millió hektár művelés alatt álló területből 1,2 millió hektárt aszály sújtott, s más körülmények is hátrányosan érintették az ágazatot. A szárazság mellett az energia drágulását és az ukrán-orosz háború következményeit is megszenvedte a román mezőgazdaság. Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint a mezőgazdaság 0,5 százalékponttal húzta vissza tavaly a GDP-t, mely 4,8 százalékkal nőtt.

„Az elmúlt 30 évből a tavalyi volt a legnehezebb a romániai mezőgazdaság számára. Az aszály mellett ott volt még az energiakrízis, Ukrajna és Oroszország háborújának hatásai és a Covid világjárvány. Mindez pedig az import növekedését okozta, ami kihatott minden hazai termelőre. Az Ukrajnából importált gabona leverte a raktáron levő készletek árát” – nyilatkozta a Ziarul Financiar gazdasági napilapnak Călin Ancheș, a Temes Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője.

A tavalyi volt az elmúlt 30 év legnehezebbje a román mezőgazdaság számára - nyilatkozta Călin Ancheș, a Temes Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője

Romlott a helyzet, az öntözés lehet a megoldás az enyhítésre

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint a mezőgazdaság 0,5 százalékponttal húzta vissza tavaly a GDP-t, mely 4,8 százalékkal nőtt. 2021-ben, mely jó év volt a mezőgazdaság számára, az ágazat 0,5 százalékponttal járult hozzá az 5,9 százalékos gazdasági növekedéshez - írta a Maszol.  

Az aszályt főleg a napraforgó, a kukorica és a szója növények sínylették meg. Az aszálykárokat nagyban mérsékelni lehetett volna öntözéssel, azonban a romániai termőterületnek kevesebb, mint 10 százalékát öntözik. Ez nagyjából mintegy 500 ezer hektár. Amennyiben legalább 2 millió hektár állna öntözés alatt, akkor gabonából 30 százalékkal több teremne - állítják ágazati szakemberek a cikk szerint.

A belföldi fogyasztás általában 2,5 millió és 3 millió tonna között alakul Romániában.

Így hatott az aszály a romániai gabonatermesztésre

Azt pedig a Portfolio írta meg, hogy mintegy ötödével csökkent a román búzatermés mennyisége 2022-ben, miután az aszály több mint 400 ezer hektárnyi termőterületen okozott károkat. A termés így is 9 millió tonnát tesz ki. Az ország gabonatermése 2021-ben rekordot döntött, ezen belül csak búzából 11,3 millió tonna termett tavalyelőtt.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás