A pozitív megerősítő tréning (PRT) ígéretesnek bizonyult a társfajok stresszének csökkentésében és az állatok jólétének javításában, de kevés kutatást szentelnek a haszonállatoknak, például a tejelő tehenek viselkedésének.

Ez arra késztette a British Columbia Egyetem kutatóit, hogy megnézzék, vajon a tejelő tehenek megtanulhatják-e csökkenteni az olyan eljárásokra adott stresszreakciókat, mint az állatorvosi ellátás, csökkenteni a sérülések kockázatát, és segíteni őket abban, hogy jól érezzék magukat az új ingerekkel.

Jennifer Heinsius, a Föld- és Élelmiszerrendszerek Karának PhD hallgatója elmondta: "Eddig nagyon kevés kutatást szenteltünk a haszonállatoknak, ezért elhatároztuk, hogy teszteljük a tejelő tehenek kifutóban történő pozitív megerősítéssel történő irányításának hatásait - ez gyakori tapasztalat az állatorvosi gondozásban vagy tartásban részesülő tejelő tehenek számára."

Forrás: Pixabay

Holstein üszők

A csapat egy 20 fős, 3-6 hónapos Holstein tejelő üszőből álló csoporttal kezdte, amelyek már rendelkeztek tapasztalattal a szarvasmarha kifutók terén és az emberi kezelésben. Azt jósolták, hogy a PRT-vel kezelt üszők játékos viselkedést mutatnak majd, mint a kontroll üszők a kifutóhoz való hozzáférés előtti időszakban. Az állatokat véletlenszerűen osztották be egy pozitív megerősítő kezelésben részesülő csoportba vagy egy kontrollcsoportba, amely a megszokott kezelést kapta a kifutóban.

A vizsgálat 28 kezelést tartalmazott minden állat számára heti 4 napon keresztül, napi 1 alkalommal. Az üszőket először egy váróterembe vitték, majd beengedték őket a gyakorlóterületre. A képzési csoport számára a gabonát élelmiszer-megerősítésként használták a szakaszokon való előrehaladáshoz. Az üszőket arra képezték ki, hogy pofájukkal megérintsenek egy célpontot – ezt a célpontot fokozatosan mozgatták, amíg az állatok teljesen be nem léptek a kifutóba.

A kontroll üszőket is megismerték ugyanezzel a kifutóval, de nem kaptak jutalmat, ehelyett egy kezelő vezette őket, bátorító szavakkal, nyugodt testmozgásokkal és gyengéd bökdöséssel, hogy megakadályozza őket a hátrálásban.

A kutatók értékelték a tapasztalataikat, feljegyezve a viselkedésüket abban az időszakban, amikor várakoztak, mielőtt elkezdték a napi foglalkozásaikat.

Mit fedezett fel a csapat?

Heinsius elmondta: "Összességében a pozitív megerősítéssel edzett tejelő üszők előrelátóbb viselkedést mutattak a rajthelyen, mint a kontrollcsoport – gyakrabban váltottak viselkedést, jelezve, hogy várták a tréning kezdetét és a jutalmukat."

Az állatcsoport több játékos viselkedésformát is mutatott, beleértve a futást és az ugrást, ami azt mutatja, hogy pozitívnak tartják az élményt. "A játékviselkedés növekedése arra utal, hogy a pozitív megerősítő tréning pozitív hatással volt az állatok érzelmi állapotára a kezelés előtt" - jegyezte meg Heinsius - olvastuk a dairyglobal.net-en.

A kutatócsoport szerint további kutatásokra van szükség, például a képzés hosszú távú előnyeinek vizsgálatára.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás