A tengeri mikroalgán alapuló sejttenyésztés ígéretes új módja a növényi eredetű „húsok” és egészséges „szuperételek” fenntartható előállításának. Két édesvízi mikroalgatermék van jelenleg a piacon,  ezeket olyan élelmiszerek gyártására használják, mint a zöld tészta vagy az italok.

A Flinders Egyetem ausztráliai tengeri biotermék-fejlesztési központjának (CMBD) kutatói az állati fehérjékkel szemben egészségesebb, környezetbarátabb, fenntarthatóbb és etikusabb alternatívákat kereső fogyasztók növekvő érdeklődésére számítanak.

Az óceán egysejtű fotoszintetikus szervezetei jelenthetik a megoldást a világ húsfehérjehiányára (Fotó: Pixabay)

A tengeri mikroalgák, az óceán egysejtű fotoszintetikus szervezetei jelenthetik a megoldást a világ húsfehérjehiányára – állítja a CMBD igazgatója, a Flinders Egyetem professzora, Wei Zhang, aki a Nemzeti Tengeri Biotermék-szövetkezeti Kutatóközpont (MB-CRC) létrehozására is pályázik Ausztráliában.

Versenyképes iparággá alakítás a cél

A CRC küldetése az, hogy megtalálja a módját a nagy értékű ausztrál tengeri bioipar harmadik generációjának fejlesztésére (szemben a halászat első generációjával és az akvakultúra második generációjával), és Ausztrália kialakulóban lévő tengeri biotermék-ágazatát globálisan versenyképes iparággá alakítsa.

A központ az ipar és a piac által vezérelt innovációkra összpontosít, mind az ellátási lánc, mind az értéklánc javítása érdekében, hogy költségmegtakarításokat, jobb termelést és versenyképes kapacitást biztosítson Ausztrália számára, és hogy világszerte hozzáférjen a nagy értékű tengeri biotermékek piacához.

Értéklánc és tuning

„Kutatásunk a teljes értékláncot átfogja, a mikroalga-termesztéstől és a fejlett biológiai gyártástól a nagy értékű funkcionális élelmiszerek kifejlesztéséig” – mondja Zhang professzor.

„Fejlett termesztési stratégiák dolgozhatók ki a mikroalgák tuningolására fehérje-, olaj- és szénhidrát-domináns típusok előállítása céljából. Ezek funkcionális élelmiszerek széles skálájává alakíthatók át, beleértve többek között az egészséges sejtpástétomokat, chipset, pasztákat, lekvárokat és még a kaviárt is.”

Két édesvízi mikroalgatermék van jelenleg a piacon, a magas fehérjetartalmú Chlorella és Spirulina fajták, amelyeket olyan élelmiszerek gyártására használnak, mint a zöld tészta vagy az italok.

Két édesvízi mikroalgatermék van jelenleg a piacon, a magas fehérjetartalmú Chlorella és Spirulina (Fotó: Pixabay)

Hosszú láncú omega-3 zsírsavak

A tengeri fajok fokozott érdeklődésre tarthatnak számot, mivel nem igénylik a szűkösen rendelkezésre álló édesvizet és termőföldet. Egyedi jellemzőjük, például a magas DHA- és EPA-tartalmuk (hosszú láncú omega-3 zsírsavak) elengedhetetlenek a csecsemők és az agy fejlődéséhez, valamint a szív egészségéhez.

A fotoszintetikus mikroalgák termelésének feljavítását célzó bioreaktorok szintén hozzájárulhatnak az üvegházhatású gázok kibocsátása és az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez. Egy 90 x 90 x 210 cm (3 x 3 x 7 láb) bioreaktor egység akár 400-szor több szén-dioxidot képes megkötni, mint amennyi a fákra jellemző érték.

A napfény felhasználásával a mikroalgák bizonyos fajtái oxigént hoznak létre, és a szén-dioxidot szerves szénné (fehérje, szénhidrátok, pigmentek, zsírok és rostok) alakítják át, akárcsak a növények, de előállításukhoz nem szükséges értékes szántó.

Fenntartható megoldás (Fotó: Pixabay)

Az óceánok esőerdői

„Ezért nevezik őket gyakran az óceánok esőerdőinek” – mondja Kirsten Heimann egyetemi docens, a Flinders Egyetem biotechnológiai főelőadója.

Mindez azt jelenti, hogy a mikroalgákat fenntartható módon lehet betakarítani és környezetbarát szuperélelmiszerekké alakítani” – szögezi le. „A mikroalgák, valamint az innovatív termelés és feldolgozás elősegítheti a világ növekvő népességének kiszolgálását és a fenntartható fehérjetermelés iránti növekvő igény kielégítését " – mondja.

A feldolgozási technikákkal kapcsolatos kutatások mellett a CMBD csapata a hulladékok vagy a betakarított tengeri moszatok biológiailag lebomló műanyagok előállítására való felhasználását is vizsgálja, ami fenntartható megoldás a nem lebontható kőolaj alapú műanyagok számára.

Megosztás

További híreink

Az autósok lesznek a jövő évi adóemelések egyik legnagyobb vesztesei

2024.11.22.

A kormány által benyújtott adótörvény-módosítások alapján jövőre több, az autósokat érintő adó is emelkedik, az infláció mértékéhez igazodva.

Tudja mik azok a kunhalmok és miért, mitől kell azokat megvédeni?

2024.11.22.

A kunhalmok megóvása és népszerűsítése csak akkor lehet sikeres, ha a helyi közösségek is felelősséget vállalnak ezekért a természeti és kulturális értékekért.

Meddig marad velünk a hó?

2024.11.22.

Az előttünk álló három napban változó időjárás várható: pénteken borult, csapadékos idő után estétől fokozatosan csökken a felhőzet, szombaton többnyire napos, helyenként hózáporos idő várható élénk széllel, vasárnap pedig délen naposabb, északon felhősebb, de jellemzően csapadékmentes lesz az idő.

Óriási potenciál van az mRNS-technológiában a Nobel-díjas kutatók beszámolói szerint

2024.11.22.

A nukleozid-módosított mRNS-technológia óriási potenciállal bír az új orvosi terápiák kifejlesztésében – jelentette ki Drew Weismann, a Pennsylvaniai Egyetem Nobel-díjas immunológia professzora a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) szervezett konferencián.

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás